Багато українців через війну змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Понад 600 тисяч дітей перебували в інших країнах на момент початку навчального року – за інформацією МОН.
За даними освітньої інформаційної мережі Єврокомісії Eurydice Network “Підтримка учнів-біженців з України в школах Європи”, більшість українських школярів зареєстрована в Польщі – 528 тисяч, Німеччині – 290 тисяч та Чехії – 70,5 тисяч. В Італії, Румунії, Іспанії та Словаччині — від 30 до 40 тисяч дітей.
За інформацією BBC News, британський уряд з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну оголосив про намір прийняти якомога більше українців, а саме в Лондоні було відкрито для цього три шляхи. Перший шлях – це “Ukraine Family Scheme”, коли можуть вільно приїхати родичі жителів країни. Другий – “Homes for Ukraine” – біженці мають знайти собі спонсора, який їх прийме. А третій шлях – це подовжити своє перебування тим, хто вже має візу.
Другий шлях обрала для переїзду в Лондон героїня цієї публікації – Любов Луханіна. Її друзі, які давно проживали в Британії, допомогли родині Луханіних приїхати та освоїтись.
– Ми виїхали з України на сьомий день повномасштабної війни. Дуже хвилювались за життя дітей, тому змушені були залишити дім. Обрали Британію, бо мали там знайому родину, вони допомогли нам з переїздом, – говорить Любов Луханіна.
Англійська мова є міжнародною та найпоширенішою в світі. Якщо вона не є рідною, то є другою. В українських школах вона також є наступною обов’язковою мовою після української. Тож це неабияк полегшує перебування наших громадян в країнах, де англійська є державною мовою.
– Я непогано знаю англійську, тому це було однією з причин, обрати Лондон. Я маю змогу допомагати своїм дітям глибше вивчити мову, щоб вільно відчувати себе серед однокласників. Моєму сину Леву 10 років, а Варварі лише сім, – розповідає мама школярів.
У Британії питання освіти дуже важливе для батьків, тому вони відповідально ставляться до вибору школи для своєї дитини. Найвідоміші англійські видання зіставляють рейтинг кращих шкіл за певними критеріями.
– Було багато вагань щодо іноземної школи. Деякі заклади мають приналежність до певної церкви: англіканської або католицької. Якщо це так, то учні будуть святкувати певні християнські свята. Проте від цього можна відмовитись, якщо родина не підтримує християнську релігію. Я обирала школу, вивчаючи рейтинги популярних навчальних закладів в Британії. Також хотіла, аби дітям було зручно добиратись, тому наша школа розташована неподалік місця проживання, – говорить Любов Луханіна.
Система освіти в Британії відрізняється від української. Нашим школярам доводиться вивчати та звикати до нових правил протягом кількох тижнів. Також складність полягає в мовному бар’єрі, адже українців не забезпечують перекладачами.
– Мої діти єдині українці в школі, тому перші дні були дуже важкими для них. Важко в стресових умовах зрозуміти новий розпорядок та однокласників, які говорять на іншій мові. Спершу діти навчаються в нульовому або підготовчому класі, вже потім у першому. Також дитина має ходити у формі навіть у садочок, що для українців досить незвично, – пояснює черкащанка.
Як і в кожній країні, в шкільній освіті є свої переваги. Наприклад, велику увагу в лондонських школах приділяють алергії.
– Моїм дітям подобається в новій школі, вони пройшли період адаптації та комфортно почуваються в класі. Найбільше їм подобається, що на обід є вибір страв. Щось схоже на “шведський стіл”. Вибір невеликий, але можна вибрати, що більше хочеться. До речі, тут дуже серйозно ставляться до алергій. Якщо у дитини є якась непереносимість продуктів, перед виходом з класу до їдальні, на них одягають бейджик з спеціальним попередженням для працівників їдальні. Мені особисто імпонує те, що оцінки, рейтинги знає тільки вчитель. Вся інформація передається батькам листами. Батьківські збори проходять один на один, – ділиться враженнями пані Любов.
Навчання в іноземній школі також має і свої недоліки. Українським школярам буде складно звикнути до великої кількості дітей в класі. Героїня говорить, що її синові було важко освоїтись, бо він не відвідував в Україні приватну школу, але поступово звик.
Класи в британській школі відрізняються великою кількістю діток, кожен може налічувати більше 30 учнів. На допомогу вчителю існує помічник, який перебуває на всіх уроках, тоді як в наших школах вчителі дисциплінують велику кількість дітей самостійно.
– Мене дуже здивувало, що кожен вчитель тут має помічника, що надзвичайно зручно. Враховуючи, що в Україні класи теж налічують не мало діток, було б непогано запозичити посаду помічника і нам. Також, якщо в класі є дитина, яка потребує окремої уваги, для неї виділяють додаткового помічника, – пояснює Любов Луханіна.
Майже всі школи в Британії вважають міжнародними через велику кількість учнів різних національностей. Британія без упереджень об’єднує будь-які культури на території шкіл та університетів.
– Моїх діток найбільше вразило, що в одному класі діти розмовляють на більш ніж 15 різних мовах. Разом навчаються дітки з різних куточків світу та з різними культурами, релігіями, – розповідає героїня матеріалу.
Від початку повномасштабного вторгнення до Великої Британії виїхало близько 89 тисяч наших громадян, – за даними британського МВС. Проте скільки б українців не проживало за кордоном, всі вони чекають закінчення війни, аби повернутися додому.
– Ми з дітьми дуже сумуємо за Україною, за рідними та друзями. З нетерпінням чекаємо, коли закінчиться війна і ми зможемо безпечно жити в своєму домі на своїй Батьківщині. Де б ми не були і як би добре нам не було за кордоном, в Україні найкраще, – підсумувала Любов Луханіна.
Нагадаємо, “18000” готує низку матеріалів про навчання черкаських школярів за кордоном. Попередній текст у межах цього проєкту – Без дитсадків і до школи з чотирьох років: черкащанка про освіту в Нідерландах.
Підготувала Вероніка Чіпенко
Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”
Цікава стаття про навчання в Британії!
👍🏼
Дуже чудово що є такі країни як Британія що допоможуть в такий тяжкий час
Дякую що є такі країни як Британія що допомогають і дають прихисток в такий важкий час.