Сьогодні, 9 червня, всі області України перейшли до “зеленої” карантинної зони. Як і увесь світ, наша країна потроху оговтується від затяжної пандемії COVID-19. Розважальні заклади відновлюють нічну роботу, громадський транспорт бере пасажирів не лише на “сидячі місця”, а планування відпусток перестало обмежуватись лише рідною країною.
Нині Міністерство охорони здоров’я працює над запровадженням COVID-сертифікатів, що мають спростити подорожі за кордон. У МОЗ обіцяють, що вони відповідатимуть європейському зразку, а отже – будуть чинними не лише на території нашої країни.
Коли і хто їх почне видавати – розповіла в коментарі “18000” генеральна директорка директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров’я МОЗ Марія Карчевич.
Які країни вже видають сертифікати вакцинації?
1 червня Єврокомісія повідомила про те, що сім країн-членів Євросоюзу почали видавати громадянам сертифікати вакцинації. Цими країнами є Болгарія, Німеччина, Греція, Данія, Польща, Хорватія і Чехія.
Сертифікат буде доступний в цифровому форматі у вигляді QR-коду або в паперовому варіант. Він буде доказом того, що людина була вакцинована проти COVID-19, отримала негативний результат тесту або видужала від інфекції.
“Ковідні” сертифікати почнуть діяти з 1 липня і дадуть змогу громадянам вільно пересуватися на території ЄС під час пандемії.
Як справи в Україні?
За словами Марії Карчевич, українські сертифікати розробляють з урахуванням вимог Digital Green Certificate Єврокомісії. А отже, є всі підстави вважати, що вони будуть визнаватись у Європі. На загал їх планують представити вже 1 липня.
– Ковідний сертифікат – це документ, який буде підтверджувати статус громадянина про вакцинацію, негативний результат ПЛР-тестів чи те, що людина одужала від ковіду. Документ буде як електронним, так і паперовим, – каже представниця МОЗ у коментарі “18000”.
За її словами, сертифікат можна буде згенерувати всім вакцинованим, дані про вакцинацію яких внесено до електронної системи охорони здоров’я. Проте поки що це не означає, що з ним можна поїхати в будь-яку європейську країну.
– Те, чи можна буде з цим сертифікатом перетнути кордон певної країни, буде залежати від умов перетину кордону конкретної країни, – говорить Марія Карчевич.
Електронний документ можна буде згенерувати самостійно в застосунку чи на порталі “Дія”. Паперову версію згодом можна буде отримати у сімейного лікаря. Окрім того, нині МОЗ розглядає можливість видачі таких сертифікатів у центрах надання адміністративних послуг.
Водночас пані Марія наголошує, що поки йдеться лише про пілотне використання сертифікатів всередині країни.
– У межах пілоту буде перевірятися організаційна спроможність забезпечення контролю участі в окремих видах масових заходів (музичні концерти, фестивалі, кінотеатри та театри). Подальші рішення будуть ухвалені за результатами пілоту, – говорить Марія Карчевич.
Натомість як повідомив днями прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, українські сертифікати вакцинації вже погодилися визнавати три країни. Йдеться про Угорщину, Молдову та Туреччину.
Також минулого тижня досягли відповідної домовленості з Грузією. Проте поки що вони відповідним угодами не скріплені.
Міжнародне свідоцтво VS ковідний сертифікат
Уже зараз в Україні можна отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію, зробивши обидва щеплення. Проте у МОЗ просять не плутати цей документ із ковідним сертифікатом, над яким нині лише працюють у міністерстві.
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію нині вже затверджене. Його може отримати кожен, хто завершив повний цикл імунізації від COVID-19, у паперовому варіанті. Термін його дії – один рік.
Свідоцтво заповнюється англійською або французькою мовою, додатково також українською мовою. Отримати його можна в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я. Воно обов’язково матиме офіційний штамп закладу охорони здоров’я і підпис лікаря.
Свідоцтво міститиме персональні дані пацієнта (прізвище й ім’я латинкою записуватиметься так само, як у закордонному паспорті громадянина, або за правилами транслітерації), а також інформацію про вакцинацію (назва вакцини, дата вакцинації тощо).
Що стосується “ковідного сертифіката”, то нині його лише розробляють і планують до запуску в липні. Він може містити не лише інформацію про вакцинацію, а й про негативні результати ПЛР-тестів чи про одужання після COVID-19.
У планах міністерства зробити дві версії сертифікатів: внутрішній – для користування всередині країни, і зовнішній – для виїзду за кордон. Через те, що міжнародні вимоги до такого сертифіката ще не затверджені, його формат може модифікуватися, щоб він відповідав вимогам ЄС та ВООЗ.
Україна зараз використовує три протикоронавірусні вакцини: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, AstraZeneca різних виробників та CoronaVac від Sinovac Biotech. Усі вони отримали дозвіл Всесвітньої організації охорони здоров’я на екстрене використання.