Черкаський обласний краєзнавчий музей шукає дослідників церковних стародруків кінця XVIII – початку XIX ст., що п’ятий місяць зберігаються у науково-допоміжному фонді. Щоб книги змогли побачити відвідувачі, необхідно встановити їх достовірність. У Черкасах фахівців, які б могли це зробити, немає.
Про це повідомляють у сюжеті “Суспільного“.
Церковні книги, засипані землею та прикидані сміттям, знайшов черкасець Тимофій Назаренко на власному подвір’ї, що знаходиться на одному із узвозів міста. Торік у серпні він відніс знахідку до краєзнавчого музею.
– Раритетні видання. Це церковнообрядні книги, їх чотири і знайшов він їх у себе на подвір’ї при земляних роботах, – розповідає директорка музею Ірина Собко.
Стан, у якому книги потрапили до музею не дозволяє їх експонувати. Однак така знахідка є цінною для вивчення історії Черкащини.
– Книжки це раритетні, вони старі. Шкода, що до нас дійшли саме в такому стані. Ми зверталися до Олександра Миколайовича Семкова, який знає церковнослов’янську мову. З його слів, ці чотири книги датуються кінцем XVIII – початком XIX ст, і що це старообрядні книги, – додає пані Ірина.
Аби дізнатися більше інформації про стародруки, необхідно їх реставрувати та атрибутувати – тобто дослідити інформацію про дату, місце створення та автора книг. Спеціалістів, що можуть зробити це, у Черкасах немає. Тому працівники музею звернулися до Київського музею книги та друкарства України. Однак, гарантійного листа від Музею книги та друкарства працівники краєзнавчого музею не отримали.
– Та сторона, яка бере ці книжки, має дати нам гарантійний лист – це головна умова. Поки що є певні неузгодженості, але ми над цим працюємо, – зазначає Ірина Собко.
Директорка Музею книги та друкарства України Валентина Бочковська зазначила, що музей готовий безкоштовно провести атрибутування книг після того, як узгодять договір.