
Масляна чи Масниця: черкащанам пояснили, як правильно називати свято. Фото: ВДНГ
Для позначення святкового тижня перед початком великоднього посту українці помилково використовують слово “Масляна”, однак це калька з російської мови.
Про це йдеться у тексті “18000” – “Волочіння колодки, катання на санях і вареники: як предки святкували Масницю”.
Як розповіла мистецтвознавиця, старша наукова співробітниця Черкаського обласного художнього музею Олександра Рак, назва “Масляна” це калька від російського слова “Масленица”.
– Етимологія слів “Масляна” та “Масниця” різна, оскільки у нас та у росіян різний підхід до свята. Цього тижня вони смажили гречані налисники на соняшниковій олії, яка у них називається маслом. Це вважали розкішшю. Оскільки у нас масло – це зовсім інший продукт, то свято називали Масницею від слова “масний” – той, що містить багато жиру, – пояснює Олександра Рак.
Вона вважає, що питомими українськими назвами є Колодій та Масниця.
– Я зустрічала у літературі, що “Коло-дія” – це підросше сонечко, яке народилося на Різдво. Воно вже дужче і готове боротися за весну, літо і рости далі, – додає мистецтвознавиця.
Також на заході України це свято називають Сиропуст, тобто відпущення сиру, який їли протягом усього тижня, а у неділю мали від нього відмовитися.
Що таке Колодій?
Етнолог, доктор історичних наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького Андрій Темченко розповів, що предки називали цей святковий тиждень Колодієм, через традиційні ритуали з колодкою протягом тижня. Це палиця, яку заклинали, щоб вона розквітла і дала приплід.
– Багато назв одного й того ж свята дають нам зрозуміти, що воно дуже древнє і походить із язичницьких часів. Ці найменування стосуються різного часу і трактування свята, – зазначає Андрій Темченко.
Читайте також: Черкасців запрошують на зустріч із Сергієм Жаданом.
Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”