Медичні заклади Черкаської області укладають нові договори на постачання крові. Все через те, що комунальний центр переливання крові реформували. Натомість його функції виконує ТОВ “Черкаси-Плазма”, що два роки тому взяло в оренду майно комунальної установи.
“18000” з’ясував, як сьогодні отримують кров медзаклади Черкас і області та що для них зміниться із 1 квітня.
Як працює донорство крові зараз?
Сьогодні найбільшим споживачем крові в області є онкологічний диспансер. Саме в цьому закладі часто використовують переливання крові як один із методів лікування. На другому місці – Третя міська лікарня, куди доставляє пацієнтів “швидка”. Також серед лідерів – Перша міська лікарня, обласна лікарня і кардіологічний центр.
Для отримання крові медичний заклад має подати заявку встановленого МОЗ зразка до центру крові. У ній вказати дані про пацієнта, а також компоненти, яких той потребує. Видача крові для закладів є цілодобовою.
За словами заступника директора Черкаського обласного центру служби крові “Черкаси-Плазма” Ярослава Березаня, щодня заклад має 5-денний запас крові. Для цього співпрацює з донорами. Сьогодні база донорів закладу – близько трьох тисяч людей, третина з яких – “кадрові”, тобто ті, що здають кров по кілька разів на рік.
Для полегшення роботи з донорами в закладі оновили обладнання. Це дозволило скоротити час донування крові з кількох годин до однієї під час першого візиту і до пів години – під час наступних заборів.
Кожен донор має право на винагороду: від 200 до 700 грн, залежно від компонентів крові, які здає.
– Ми власним коштом здійснюємо забір крові та виплачуємо кошти донорам. До забору кожен із них проходить обстеження терапевта в центрі і здає кров для перевірки. Якщо аналізи в порядку, починається забір крові. Опісля ми її переробляємо, досліджуємо, ще раз перевіряємо, чи вона безпечна, обстежуємо на хвороби, віруси. Тобто поставляємо в медичні заклади на 100% безпечну кров і плазму, – додає Березань.
Варто зазначити, що окрім служби крові, заготівлею компонентів можуть опікуватися і решта медичних закладів. Наприклад, місцеві лікарні.
Що зміниться?
Нині між медичними закладами та службою крові узгоджують кінцевий проєкт договору. Серед каменів спотикання – принцип замовлення препаратів крові.
– Лікарі певною мірою обурені тим, що їм кров потрібна зараз, а треба заповнювати ще якісь форми заявок. Думаю, це буде узгоджено між закладами і ТОВ. Є буденний механізм, коли кров потрібна для компенсації в післяопераційний період, а є в ургентному порядку. Наскільки я розумію, у договорі про співпрацю буде виписаний механізм роботи в ургентний період – це просто питання взаємодії і домовленостей, – говорить у коментарі кореспонденту “18000” директор департаменту охорони здоров’я Олег Стадник.
Уже з квітня зміниться і принцип фінансування крові для пацієнтів. Замість медичної субвенції заклади отримуватимуть кошти безпосередньо від Національної служби здоров’я.
– З 1 квітня всі медичні заклади мають укласти угоду з НСЗУ. Вона буде відшкодовувати кошти за кожен пролікований випадок, у якому будуть враховані ліки, що знадобилися. Зокрема, і препарати крові, – говорить Стадник.
Серед тих, хто поки не підписав договір про співпрацю з ТОВ “Черкаси-Плазма”, Третя міська лікарні. Її начмед Віталій Григор’єв побоюється, що вартість компонентів крові буде недоступною для закупівлі медичним закладом. За рік лікарня переливає близько 700 літрів компонентів крові.
– Ми не проти приватної фірми, ми за те, щоб розвивати якісні компоненти крові. Але в нас буде обмежена фінансова можливість купувати ці дорогі препарати. Єдина альтернатива – це готувати компоненти самим, але для аналізу їх однак треба передавати в центр крові. Раніше це робила державна станція крові. Є переживання, що приватна структура цього робити не буде. Ми не зможемо готувати свої препарати і вимушені будемо купувати у них без альтернативи, – говорить Григор’єв.
В обласному управлінні охорони захисту здоров’я натомість твердять: шукають для лікарні й альтернативу приватній компанії, аби пацієнти не залишилися без крові. Зокрема, готові надати медичному закладі центрифугу, аби Третя міська змогла готувати повноцінно кров для своїх пацієнтів.