– “Мийтеся і продовжуйте працювати”, – казала нам адміністрація. А може треба було закрити відділення, припинити приймати нових хворих, перевірити пацієнтів та персонал, виписати здорових, розподілити хворих, обробити відділення, провести контроль і тоді не було б того, що ми зараз маємо? Ще тоді, 9 квітня, – говорить завідуюча неврологічним відділенням Третьої міської лікарні Наталія Яковлева.
Саме тут масово захворіли на коронавірус пацієнти та медичний персонал. До моменту виписки останнього пацієнта з позитивним результатом їх було аж 10. Станом на сьогодні також 23 працівники відділення – на лікарняному, в 17 з них – підтвердили коронавірусну інфекцію.
Коли зафіксували першого хворого? Які засоби захисту використовували медики? Чому не вдалося уникнути масового зараження? Як працює відділення нині, дізнавалася кореспондентка “18000”. Ми поспілкувалися із завідуючою одного з найпотужніших неврологічних відділень області – Наталією Яковлевою.
Хронологія спалаху
Ще 6 квітня у відділення був госпіталізований хворий із порушенням мозкового кровообігу. Через кілька діб у нього з’явився сильний кашель, піднялася температура. Лікарі запідозрили вірусну інфекцію. 9 квітня у нього відібрали матеріал на аналіз. Результати отримали аж через 8 днів – 17 квітня. Він був позитивним.
Вже з 10 квітня на лікарняний пішла медична сестра. Вона скаржилася на високу температуру, а тому звернулася до свого сімейного лікаря, здала аналізи і 15 квітня отримала теж позитивний результат.
У більшості медпрацівників не було характерних для коронавірусу симптомів
19 квітня коронавірус виявили у пацієнтки, що була госпіталізована ще 28 березня. Лише з цього дня призупинили прийом нових хворих. Усі пацієнти лишалися у відділені, бо масово отримували позитивні результати.
– Ми не могли виписувати їх, адже мали обстежити усіх працівників та пацієнтів. Потім почали відпускати додому тих, у кого був негативний результат. 10 пацієнтів з коронавірусом перевели в інші лікарні: обласну, інфекційну тощо, – розповідає завідувачка Наталія Володимирівна. – Останній пацієнт був виписаний 24 квітня.
ЧИТАЙТЕ: “Тяжких” пацієнтів із 3-ї міської переводять до Черкаської обласної лікарні
Щодо медпрацівників, то у більшості із них не було симптомів гострої вірусної інфекції чи характерних для коронавірусу: високої температури, задухи, болю в горлі. Тоді почали обстежувати лікарів, медсестер, молодших медичних сестер. На сьогодні 17 мають позитивний результат. Загалом 23 медпрацівники на лікарняному, чекають результатів.
– Після 24 квітня, коли був виписаний останній хворий, на роботу не вийшло 4 лікарі. В одного з них підтверджений коронавірус. Хвороба протікала безсимптомно, – додає керівниця відділення.
Як працює відділення зараз?
Неврологічне відділення у Третій міській функціонує вже більше 40 років. Це одне із найпотужніших відділень області, де лікують інсультних хворих. Розраховане на 60 пацієнтів, на момент спалаху тут перебувало близько 40. Штат працівників з 57 співробітників налічував 44: 9 лікарів, 15 медсестер, 20 працівників молодшого медперсоналу.
Нині інфіковані семеро медсестер, дев’ять молодших медсестер. На лікарняному троє лікарів в очікуванні результату та один – з підтвердженим діагнозом
Нових хворих відділення не набирало із 19 квітня, останнього пацієнта виписали 24, а вже у понеділок, 27 числа, вийшов наказ про відновлення роботи неврології.
– Карантинні положення та законодавство передбачає, що ми мали б бути на обсервації 14 днів. І якщо рахувати з 24 числа, коли перевели останнього хворого, то ми мали б відновити роботу після 8 травня, – говорить Наталя Яковлева. – Звісно, є захворілі, але й лишилися ті, які працювали до останнього. Враховуючи, що хвороба може протікати безсимптомно, тест не відразу показує результат, ми мали б бути на обсервації, аби не наражати інших на небезпеку. Цього не можна допустити, ми не впевнені, в якому стані наші працівники, що лишилися у відділенні.
Нині, згідно з наказом, прийом хворих має бути відновлено цілодобово. Тут організували один сестринський пост, який зможе приймати 15 хворих. Але на цю кількість хворих персоналу катастрофічно мало. Поки у відділення після відкриття пацієнти не надходили.
Причини спалаху і чи можна було його уникнути?
– Ще у кінці березня на медичній нараді я повідомила, що першим відділенням, яке постраждає від коронавірусу, буде наше, – говорить завідуюча Наталія Володимирівна. – Пояснюю чому. Наші пацієнти переважно похилого віку. Це люди з гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом, хворобами серця, опорнорухового апарату. Інсульт – айсберг усіх захворювань, які має людина. Каталізатором, який може викликати їхнє загострення, є вірусна інфекція. Часто на це рідні не звертають уваги і коли пацієнт надходить до нас з інсультом, то ніхто не каже про температуру чи інфекційне захворювання.
Я особисто носила дві маски, пропитані 96% спиртом. Це мене не вберегло
На закиди щодо дотримання санепідемрежиму та підозри медиків у “халатності” завідуюча відділенням обурюється. Запевняє: працівники дотримувалися усіх норм: ходили в масках, халатах, стерильних рукавичках.
– Я особисто носила дві маски, пропитані 96% спиртом. Я показала приклад своїм колегам. Але вірус – це невидимий ворог, ми його не бачимо, але він добре бачить нас. Навіть такий захист не вберіг мене. 1 квітня я пішла у відпустку і захворіла. 10 днів була на обсервації. Мала клініку гострої вірусної інфекції. Через 5 днів отримала результати аналізу, він був негативним. Але я не впевнена навіть після цього, що це був не коронавірус, адже я була в контакті із тими людьми, які захворіли і лікувалися у нас у відділені ще у березні, – розповідає Наталія Яковлева.
Нам казали: мийтеся і працюйте. От і домилися
Додає, мінімізувати наслідки можна було, аби санепідрежим починався з порогу лікарні: входу в приймальне відділення, столу довідок.
– У нас був прохідний двір. Просила пропускати по одному, мене ніхто не почув. Санепідрежим має бути від воріт. Його ж не було. Така ж історія і у відділенні. Кожного пацієнта приходили провідати по 2-3 особи. І як не пояснюй, як не проси – наші люди не розуміли. Вважали, що це витівки держави чи кого-завгодно, звинувачували їх, але не себе, – говорить лікарка.
З 15 квітня, коли був зафіксований перший випадок у медсестри, медперсонал почав працювати у захисних костюмах, а до цього був звичайний режим: маски, медодяг.
– Станом на 9 квітня у відділенні було 10 захисних комплектів. 20 квітня додали ще 5. Окрім того, один захисний екран, 5 окулярів, – перераховує лікарка. – Нам казали: мийтеся і працюйте. Що значить мийтеся і приймайте людей? От і домилися, коли я підняла тривогу, що в мене 4 медичні сестри хворі. Це відділення просто стало потужним розсадником інфекції.
Завідувачка каже: коли чує коментарі про халатність, обурюється. Адже її працівники до останнього працювали з хворими і нині лишилися крайніми.
Нагадаємо, обласні владці наприкінці минулого тижня взялися розслідувати, як у неврології масово інфікувався медперсонал. Як заявив тоді голова Черкаської ОДА Роман Боднар: “Скоріш за все, це пов’язано із нехтуванням правил особистої безпеки, але не хочу робити поспішних висновків. Проводимо розслідування”.
– Тоді виникає запитання: А як же в Європі? А як у Китаї? Скільки померло медпрацівників? Чому в сусідів медиків підтримують, а наші керівники звинувачують їх у непрофесіоналізмі та халатному ставленні до свої обов’язків, замість того щоб підтримати, – обурюється Наталія Володимирівна.
ЧИТАЙТЕ: Одне з відділень кардіоцентру закрили через COVID-19
Нині власними силами відділення продезінфікували. Окрім того, до робіт залучили і приватну компанію. Вже виконано кілька додаткових обробок усіх приміщень. Та попри, це медики бояться приймати хворих, адже не витримано термінів обсервації персоналу, який лишився ” у строю”.
Очень обидно за наших врачей, которые на передовой, была в третьей в то время действительно, персонал в масках, но люди прут толпами, кто как, было бы хорошо что бы от входа обязательны были бахилы, перчатки, маска и очки
Прут толпами? А как не переть? Медперсонал кроме капельниц и уклов не делает ничего! Я сидела с отцом с утра до вечера, первые дни спала рядом на двух стульях, инсультник беспомощен как младенец, некоторые даже обьяснить не могут что хотят, так как не ходить толпами? Бросить родного человека ?
Вот из-за таких как вы ничего никогда не поменяется в лучшую сторону! Если вас так не устраивает работа мед сестёр , то езжайте в частную клинику, наймите сиделку. Только возмущаться умеете. Удосуждесь хотя бы верхнюю одежду при входе в больницу снимать и бахилы надевать как в палату претесь, а то все вокруг плохие, а вы бедные и несчастные!
Вот именно ,ходили * толпами* .
На время карантина это просто недопустимо.неужели нельзя было устроить пропускной режим? !
А все потому что эти ” толпы * ухаживают за больными. Кто помнит, чтоб младший персонал кормил,поил,мыл больных?!
Это было только в советском прошлом. К большому сожалению ! А руководство этому потакает ,вместо того чтобы требовать выполнения должностных обязанностей от каждого. Вот и имеем ,то что имеем.
В больницах за лежачими больными “инсульт”ухаживать некому,да и не хотят.Поэтому “проходной двор”со всеми вытекающими…
Та що ви кажете про молодший медичний персонал? Кожен з вас ладен викласти не одна тисячу баксів за операцію свого родича,але не хоче сам міняти йому памперси,а вважає,що є люди,які повинні за чотири тисячі на. місяць це робити,але завважте,що окрім памперсів вашому родичу ця людина виконує ще багато інших не зовсім приємних робіт і при цьому отримує лише свої ковійкові виплати заробітьньої плати.
Согласна с вами. Муж лежал с микроинсультом. Нужно было убрать капельницу вечером. Минут 30-40 искала медсестру по всему отделению – никого. Спасибо,что санитарочка зашла в отделение.
А ещё в одно и то же время мед сестра выполняет много других обязанностей, кроме вашего мужа в отделении вообще то ещё люди лежат. Имейте понимание и прекратите вести себя эгоистично
Как у людей хватает совести писать про не снятую во время капельницу или про памперс? Вы не задумывались, что мед. Работников не хватает и та мед сестра попросту разрывается на 40-60 человек! Работает за гроши сутками и рискует своим здоровьем и своих близких, а вы не благодарные пишите эту ахинею! Езжайте в частные клиники, где на одного мед работника 1-2 пациента и вам будет уделятся достаточно внимания. Попробуйте взглянуть на ситуацию не только со своей стороны.
Дуде вдячна Вам за ваше розуміння та підтримку усіх медпрацівників неврологічного віділення для хворих з порушенням мозкового кровообігу, нам потрібна Ваша підтримка, як і вам наше відділення , яке едине готове приймати Ваших близьких , рідних Ваш , не залежно від соціального статусу , положення в суспільстві . Подякуйте лікарям , медичним сестрам , молодшим сестрам як допомагали Вашим близьким, надавали кваліфіковану медичну допомогу, і були до останнього пацієнта, а на наступній день з лягли з СОVIT- 19, і на лікарняному 25осіб, із 49!!!!!!