Медична реформа разом із децентралізацією і відповідним наповненням місцевих бюджетів дали несподіваний поштовх процесу оновлення бази медичного обладнання у різних містах нашої країни. Не обійшли тенденції стороною Черкащину.
Коштовне медичне обладнання почало з’являтися як в обласному центрі, так і в інших містах області. Із залученням коштів державного, обласного та місцевих бюджетів медичні заклади Черкас та Умані поповнились коштовними ангіографами, томографами, апаратами ультразвукової діагностики.
Втім у сучасних реаліях будь-який позитивний процес, навіть такий суспільно важливий як оновлення матеріальної бази медичних закладів, супроводжується речами, що мало корелюються із клятвою Гіппократа, якщо не сказати більше.
Кримінал, скандали та зловживання – саме такі небажані для медичної галузі атрибути супроводжують коштовні медичні закупівлі на Черкащині.
Початок за “здраво”...
Першим дороговартісним придбанням безпосередньо у місті Черкаси стала купівля комп’ютерного томографа коштом місцевого бюджету. Логіка в таких діях була зрозуміла.
Ще за часів попереднього міського голови Сергія Одарича коштом місцевого бюджету фінансувалася окрема програма надання пацієнтам послуг комп’ютерної томографії, що проводилась на обладнанні, встановленому у Третій міській лікарні. Втім цей томограф належав приватній фірмі “Скен лайф”. З 2011 року компанія отримала від міського бюджету угод на загальну суму більше 7 млн гривень, надавши за це час близько 6 тисяч послуг жителям Черкас. Навіть нескладні арифметичні підрахунки дозволяють встановити, шо протягом одного робочого дня фахівці “Скен лайф” мали обслуговувати по 3-4 особи, що потрапляли до Третьої міської лікарні у складному ургентному стані і потребували комп’ютерної діагностики.
Скажімо, у 2015 році, починаючи з 9 червня, моменту початку дії договору, по кінець року “Скен лайф” обслужив коштом місцевого бюджету 942 пацієнтів, тобто “в середньому” близько 7 осіб за один робочий день. У 2017 році за період з 17 березня по кінець року фактично “приватники” на виконання відповідного договору надали 1254 послуги, тобто 4,5 послуги за кожен календарний день.
Маючи в руках колосальний фінансовий ресурс, сформований за рахунок децентралізації бюджету, міська влада ухвалила рішення придбати власний комп’ютерний томограф і відмовитись від послуг посередника. В лютому 2017 року була оголошена закупівля очікуваною вартістю 14,2 млн гривень. У результаті завершити закупівлю вдалося лише в травні. Інші учасники оскаржували процедуру через нібито дискримінаційні вимоги документації. Врешті-решт томограф обійшовся місцевому бюджету у 10,7 млн гривень та був придбаний у ТОВ “Здраво”, яке в подальшому міцно закріпило за собою черкаський ринок медичного обладнання.
Товариство “спеціалізується” на постачанні до Черкас виробів китайського виробництва. Так, у випадку з томографом підприємці з Києва продали модель Anaton 16, вироблену китайською корпорацією Shenze Anke.
Не встигли черкаські медики натішитись обладнанню, як виникли проблеми кримінального характеру.
На початку 2018 року працівники СБУ запідозрили можливі зловживання під час здійснення закупівлі та завищення вартості томографу. В результаті розслідування кримінального провадження слідчим вдалося встановити, що апарат був імпортований до України з митною вартістю 225 тисяч доларів, що на момент здійснення операції становило трохи більше 6 млн гривень. На думку слідчих, відповідно до постанов Кабміну максимальна ціна продажу цього обладнання могла сягати лише 6,6 млн гривень, тобто вартість купівлі плюс максимальна десятивідсоткова націнка. Позиція захисту, викладена в ухвалах суду – вартість договору у 10,7 млн гривень містить у собі, окрім самого апарату, ще і пусконалагоджувальні роботи, а також вартість навчання персоналу. Проте жодної згадки про це у підписаній між медиками та постачальниками угоді немає. Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, який на той момент був організатором закупівлі, нібито доповнив зміст угоди відповідними пунктами але оприлюднив дану інформацію вже після постачання – у листопаді 2017 року. Відповідно до Закону “Про публічні закупівлі”, повідомлення про зміну умов договору має бути оприлюднено в системі протягом 3 днів з моменту підписання додаткової угоди, втім у черкаських медиків та закупівельників на це пішло 6 місяців.
На чиїй стороні істина – вирішить Придніпровський районний суд. Ну, а поки керівник та власник ТОВ “Здраво” Валерій Лось має офіційний статус “підозрюваного”.
Втім це не єдиний епізод співпраці ТОВ “Здраво” з місцевими бюджетами Черкаської області, коли слідчі підозрюють завищення вартості обладнання. Так, на початку 2019 року все ті ж працівники Служби безпеки України в Черкаській області розпочали розслідування факту можливих зловживань при закупівлі апарату ультразвукової діагностики. За версією слідства та, відповідно, митних декларацій, вартість діагностичного комплексу New Oriental 1000 все того ж китайського виробництва, поставленого підприємцями до Смілянської міської лікарні, склала 40 000 доларів США. Ще 100 тисяч гривень коштувала доставка обладнання до Сміли. Таким чином, відповідно до методик Державної аудиторської служби, максимальна ціна продажу мала б сягати 1 433 463 грн. Утім за результатом відкритих торгів ТОВ “Здраво” реалізувало обладнання за 3,2 млн гривень, чим могло спричинити збитки бюджету у сумі майже 1,7 грн. Як би там не було, але відповідно до митних декларацій вартість товару з моменту його імпорту до моменту його реалізації дійсно зросла майже у три рази.
ТОВ “Здраво” є дистриб’ютором медичного обладнання національного рівня. За останні роки компанія уклала угод по всій Україні майже на 0,5 млрд гривень. Проте бурхливий інтерес до діяльності цих підприємців виникає поки лише в черкаських правоохоронців.
Та і навіть така активність слідчих не особливо заважає підприємцям розгортати та продовжувати свою діяльність у Черкасах. Гучного резонансу набула історія купівлі для все тієї ж Третьої міської лікарні ангіографа.
У межах розгортання медичної реформи Міністерство охорони здоров’я було ухвалено рішення про створення мережі кардіологічних центрів, які дозволяють забезпечити якісне лікування зокрема при інфаркті міокарда. Важливим елементом надання якісної послуги стало придбання сучасного ангіографічного обладнання, що дозволяє проводити якісну діагностику та складні операції на судинах та серці.
За концепцією реформи, кардіологічні центри мали розгорнутися таким чином, аби забезпечити доїзд будь-якого пацієнта з діагнозом інфаркту міокарда з будь-якого населеного пункту протягом максимум двох годин. Таким чином в області мало бути два кардіологічних центри – безпосередньо в Черкасах на базі вже чинного обласного кардіологічного центру та ще один в Умані на базі центральної районної лікарні. Придбання коштовного обладнання для цих закладів мало б здійснюватися за рахунок співфінансування місцевих і центрального бюджету.
Втім місцева влада Черкас вирішила незалежно від будь-яких державних програм і концепцій придбати ангіограф і для Третьої міської лікарні. Таким чином у свій час вони підтримали петицію місцевого лікаря-хірурга Ігоря Гайди. Логіку у діях місцевих чиновників пояснив очільник департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Олег Стадник. На думку Стадника, придбання коштовного обладнання необхідне насамперед саме в межах розгортання медичної реформи. По-перше, в результаті реформи вторинної ланки надання діагностичних послуг пацієнтам дозволить забезпечити надходження коштів від Національної служби здоров’я. Ангіографічне обладнання планують використовувати не лише для пацієнтів, що мають проблеми із серцем, а і для інших хворих, зокрема при лікуванні черепно-мозкових травм і травм черевної порожнини, характерними для пацієнтів саме Третьої міської лікарні, що має статус екстреної та швидкої допомоги. По-друге, ангіографічне обладнання дозволить клініці законно “заробляти” і на обслуговуванні пацієнтів із сердечними недугами і забезпечить здорову конкуренцію між обласним кардіологічним центром і Третьою міською лікарнею. Відповідно до планів реформування вторинної ланки медицини заклади охорони здоров’я отримуватимуть кошти в залежності від кількості наданих послуг.
Варто констатувати, що закупівля цього обладнання станом на сьогодні так і не відбулась і перетворилась у суттєвий елемент політичної боротьби в місті. Першу спробу придбати ангіограф виключно коштом місцевого бюджету медики Третьої міської лікарні здійснили минулоріч.
Муніципальні медики виписали вимоги до обладнання виключно таким чином, що задовільних їх з числа учасників зміг лише все той же ТОВ “Здраво” зі своїм ангіографом CGO-2100 китайського виробництва. Попри рішення Адміністративної колегії Антимонопольного комітету внести зміни до тендерної документації, фактично воно виконане не було. Таким чином ТОВ “Здраво” отримало право на постачання обладнання фактично без конкуренції.
Втім наприкінці року в ситуацію втрутились черкаські місцеві депутати. У листопаді 2018 року колишній секретар Черкаської міської ради Олександр Радуцький у притаманній собі манері прямо звинуватив у лобіюванні цієї закупівлі і конкретного виробника одного із соратників міського голови Анатолія Бондаренка, відомого у місті бізнесмена Романа Дісканта. Мовляв, саме він зі ще одним “батьківщинівцем”, директором медичного закладу Олександром Федоруком “забезпечує” перемогу ТОВ “Здраво” у всіх подібних закупівлях. Сам Діскант говорить, що справді лобіює спрямування коштів на медицину, проте у питання закупівель не втручається.
“Я справді лобіюю спрямування коштів на черкаську медицину, особливо – Третю міську лікарню. Це найкрупніша міська лікарня, яка за підсумками медреформи має стати одним зі “стовпів” медицини в Черкаській області. Те обладнання, яке там було, назвати обладнанням язик не повертається – йому вже більше 20 років. А без якісного обстеження неможливо провести лікування, саме тому лікарня потребує нового обладнання. У питання закупівель і вибору постачальників я не втручаюсь – для мене головне, щоб придбане обладнання було якісним, лікарня розвивалась і якісно обслуговувала пацієнтів”
Як би там не було, вже у грудні 2018 року, за кілька днів після підписання угоди, за результатами закупівлі ангіографа депутати провели секвестр місцевого бюджету, до якого потрапили і кошти, виділені на придбання ангіографу, тобто фактично обранці переглянули бюджет і прибрали із нього кошти на фінансування цієї закупівлі.
Ніколи не здавайся
Проте вже цього року до ідеї придбання повернулись. На цей раз медики підійшли до питання більш завуальовано, не ставши особливо афішувати своїх намірів. Станом на сьогодні в місцевому бюджеті неможливо знайти спрямованого фінансування на придбання цього об’єкта, втім процедура закупівлі вже майже завершена. Лікарі знову зробили все можливе, аби уникнути реальної конкуренції, використавши давновідому лазівку у системі Прозорро, що дозволяє позбавити небажаного учасника права оскаржувати в Антимонопольному комітеті своє відхилення. Знову таким відторгнутим учасником стало товариство ТОВ “УМТ+”, яке як і минулого року спробувало безрезультатно продати щось черкаській лікарні, лікарі якої знову віддали перевагу обладнанню від ТОВ “Здраво”.
Цікаво, що відповідно до тендерної пропозиції переможця, він знову пропонує місту все той же апарат CGO-2100, але цього разу його ціна зросла на майже 1 млн гривень і становить вже 14,8 млн гривень, на відміну від минулорічних 13,8 млн гривень. Ми зверталися за коментарем до представників ТОВ “Здраво”, втім, пообіцявши, надати його згодом з нами так ніхто і не зв’язався.
Разом з тим у бюджеті досі відсутнє фінансування цієї закупівлі.
5 липня Державна аудиторська служба почала моніторинг даної закупівлі і не очікуючи його завершення 16 липня медики закупівлю відмінили, зіславшись на “обставини непереборної сили”.
Втім, у той же день була оголошена повторна закупівля. Зазначивши в назві оголошення, що купують нібито Philips Healthcare Allura Centron або еквівалент, технічні вимоги до апарату залишились без змін і цілком ймовірно, що ми матимемо третю спробу купівлі саме CGO-2100.
Попри те, що ринок медичного обладнання є цілком конкурентним і на ньому працює велика кількість різних дистриб’юторів, все ж чиновникам вдається сформувати пул фаворитів. У нашій області серед таких є, безумовно, вже назване ТОВ “Здраво”. Залишається лише сподіватись, що обладнання, яке вони пропонують і задля якого медики йдуть на ті чи інші порушення, дійсно відповідатиме заявленим технічним вимогам, а в інших речах мають розібратись суд та слідство.
Ще одна проблема із купівлею ангіографа виникла в Умані. Весь минулий рік місцеві чиновники з депутатами намагалися віднайти фінансування задля реалізації проекту відкриття філії кардіоцентру в найбільшому районному центрі області. Проводивши наради та зустрічі, владцям таки вдалося знайти необхідну суму для закупівлі обладнання. За результатами відкритих торгів наприкінці минулого року був придбаний апарат відомого бренду Phillips Allura XPER FD10. Вартість ангіографа склала 23,1 млн гривень.
Та навіть придбавши апарат, у чиновників виникла інша проблема – відсутність місця для його встановлення. Лише зараз, через півроку після купівлі ангіографа, обласній та місцевій владі вдалося віднайти фінансування для ремонту приміщення під облаштування кардіоцентру та оголосити відповідну закупівлю. Втім, з першого разу знайти підрядника не вдалося і на медиків очікує повторний аукціон.
Сам ремонт коштуватиме ще орієнтовано 6,3 млн грн. Кошти на нього мають бути спрямовані переважно з Державного фонду регіонального розвитку (5,7 млн гривень).
Сподіватимемось, в Умані не повториться ситуація, що за данними медіа, виникла в одній з київських клінік, коли місцеві чиновники 5 років готували приміщення для встановлення аналогічного обладнання, допоки ангіограф не зламався, так і не втрапивши в експлуатацію. У далекому 2008 році за цей же Allura XPER FD10 було заплачено 12 млн гривень, тобто майже 1,5 млн долларів. За 10 років апарат втратив майже 40% вартості в доларовому еквіваленті.
Замість висновку
На жаль, попри те, що всі політичні сили і ключові гравці називають необхідність змін у медичній галузі пріоритетом, на практиці акценти та пріоритети трохи зміщаются. Перевага віддається саме процесу освоєння коштів, а не покращенню якості надання медичних послуг. Дехто може накрутити втричі вартість, довізши обладнання з митниці до клініки, а комусь більш цікаво купити застарілий апарат, аніж облаштувати місце для його встановлення, виносячи цей процес за дужки і відсуваючи “на потім”. Втім такі пріоритети характерні не лише, скажімо, для Умані, а в цілому для регіону. Медики-управлінці пояснюють це політичною складовою формування бюджету. Попри нагальність, будь-які якісні коштовні ремонти вимагають часу і відповідних тимчасових незручностей для пацієнтів, що у свою чергу викликає їх незадоволення. А незадоволенні пацієнти в першу чергу скаржаться на владу та депутатів. Відповідно, уникаючи таких “проблем” обранці і віддають перевагу більш швидким та надійним методам освоєння бюджету.
На жаль, всі ці речі негативно впливають на загальний поступ реформи, що в розрахунку на доброчесність лікарів та їхніх контрагентів, а також фінансовий ресурс місцевих бюджетів, мала б вже зараз забезпечити належну зміну якості вторинної ланки медицини і, зокрема, діагностики пацієнтів. Однак важливі процеси оновлення гальмуються і застряють в бюрократії, а подекуди і зовсім обростають кримінальними провадженнями. Залишається сподіватись, що владцям на місцях та депутатам, що визначені розпорядниками коштів, таки вистачить здорового глузду та політичної мудрості завершити розпочаті процеси і не підривати й так не найкращу довіру до медичної реформи в Україні.