У Холодному Яру, на хуторі Буда, шляхом зниження кислотності ґрунту оздоровлюють тисячолітній дуб Максима Залізняка.
Про це розповідають у сюжеті “Ua: Черкаси“.
Аби понизити кислотність ґрунту, яка негативно впливає на стан дерева, у ґрунт висипали 150 кілограмів крейди.
За словами завідувача філією “Холодний Яр” Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” Богдана Легоняка, вапнують ґрунт біля підніжжя дуба щорічно.
– Нещодавно ми зробили аналіз ґрунту навколо дерева. Він виявив, що кислотність ґрунту досить серйозно перевищена. Аби її трохи понизити, потрібно внести вапно чи крейду, – зазначає Богдан Легоняк.
Після того, як крейда розчиниться у ґрунті, зроблять його повторний аналіз.
– Це і обробка дерева, і підживлення, обрізка сухих гілок, створення природнього середовища і охорона. Як побачимо, що кислотність знизилася, тоді зробимо один раз на рік, щоб довести її хоча-б до нормального стану, – додає Легоняк.
Як зазначає завідувач кафедри біології Черкаського національного університету Олександр Спрягайло, дуб Максима Залізняка – видатне явище в Україні.
– В Україні до 500 років доживають поодинокі дуби. Це, справді, унікальне явище. Однозначно, потрібно звертати увагу на кислотність ґрунту, наскільки там режим сприятливий і, відповідно до результатів, розробляти комплекс заходів, – говорить Олександр Спрягайо.
Також шкодять дереву великий дубовий вусач та жук-олень – комахи, внесені до Червоної книги – тому, каже Богдан Легоняк, боротися з ними складно. Шкодить і грибок, що поселився на корені дуба.
Попри вплив шкідників, розповідає Богдан Легоняк, враховуючи вік дуба, його стан оцінюють як добрий.