25 березня 1954 року Рада міністрів СРСР затвердила постанову про будівництво Кременчуцького гідровузла на Дніпрі. Більше 30-ти сіл на Черкащині опинилися затопленими. Макети двох затоплених сіл Стара Сагунівка та Ломовате зберігаються нині у музеї народного мистецтва села Сагунівка.
Про це розповідають у сюжеті ” Ua:Черкаси“.
Макет сіл створили за спогадами очевидців, аби відродити пам’ять про колишню архітектуру та побут.
Родина Івана Литвиненка була однією з тих, кому довелося залишити рідне село – стару Сагунівку – та будувати дім у новому. Чоловік згадує, тоді йому було 13 років.
– Відразу пройшла мова про те, шо буде виселятись старе село сюди, на верх. Зразу люди сприйняли якось так… неоднозначно. Ну а потім у сільському будинку культури, не просто клуб, а будинок культури, була сходка, ознайомили нас з тим планом переселення. Куток, де я проживав, то так же само люди ті, шо там жили, так же само люди тут знаходилися, – зазначає Іван Литвиненко.
Завідувачка народного музею Сагунівки Ніна Кононенко розповідає:
– Тут просто були степи. Не було нічого. Люди повністю почали будуватися, ну, на голій землі. Хоча, звичайно старожили сіл пам’ятають стару Сагунівку, Ломовате і згадують з болем, відчаєм, з гарними споминами, бо кожному хотілося б жити на тій землі, де народилися, звичайно.
Зі слів завідувача кафедри археології та спеціальних галузей історичних дисциплін Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Анатолія Морозова, необхідність створити Кременчуцьке водосховище виникла через нестачу електроенергії.
Чоловік зазначає, що зону затоплення водами Дніпра можна було зменшити наполовину.