НЕ ХУДОЖНІМ ТА КРАЄЗНАВЧИМ ЄДИНИМИ:
П'ЯТІРКА МУЗЕЇВ ТА СКАНСЕНІВ ЧЕРКАЩИНИ, ЯКІ РАДИМО ПОБАЧИТИ КОЖНОМУ
У День музеїв "18000" підготував п'ятірку музейних закладів Черкащини, які не лише демонструюють історію краю, а й дозволяють зануритися в побут минувшини. Коли у деяких із них можна побачити тисячолітні артефакти та побут козаків й князів, в інших - зіграти в давні ігри, постріляти з лука і навіть заночувати в будинку трипільців.

Усі із запропонованих нами музеїв розташовані поза обласним центром, тож візит до них стане нагодою не лише глибше пізнати історію краю, а й здійснити міні-подорож Черкащиною
1
музей та заповідник "трипільська культура"
Де?
с. Легедзине, Тальнівський район, вул. Прикордонників, 5
Як дістатись із Черкас?
Новий автовокзал: 7:40; 10:30 - напрямок Черкаси - Умань.

Черкаси АС2
: 5:30, 7:05, 7:20, 9:45, 12:35 - напрямок Черкаси - Умань.

Час у дорозі: близько 3-ох годин
Контакти:
Телефон: 096 3759 769, 063 6093 581
Сайт: https://bit.ly/3yjoMAv
"Трипільська культура" є єдиним музейним закладом України однієї археологічної культури. До історико-культурного заповідника входять 11 трипільських поселень Черкащини.
У музеї в Легедзиному можна не просто побачити експонати, а й відчути себе справжнім трипільцем. Адже тут у натуральну величину відтворено їхнє житло й ба більше - у ньому можна навіть заночувати. Орендувати будинок коштуватиме 200 грн для групи до шести осіб.
Усередині житло "начинене" репліками посуду та знарядь праці, якими трипільці користувались тисячі років тому.
Фото із сайту музею-заповідника
Наукові фонди трипільських артефактів заповідника є найбільшими в Україні й налічують більше 50-ти тисяч одиниць, а його музейна експозиція - більше 500 експонатів. Це й глиняні статуетки тварин та людей, яким понад 5 тисяч років, зброя, прикраси трипільців, рештки житла.

До речі, переглянути їх можна й онлайн, адже нещодавно заповідник створив першу в Україні онлайн-базу артефактів Трипільської культури.
До того ж можна тут не лише орендувати хатину трипільця, а й замовити майстер-клас із ліплення чи розпису кераміки, створення свічки, писанкарства або ж розпису тканин.
2
Археологічний музей Національного історико-культурного заповідника "Чигирин"
Де?
м. Чигирин, вул. Михайла Сікорського, 30
Як дістатись із Черкас?
Із автостанції на Дашковича прямим автобусом до Чигирина, який курсує майже кожні пів години. Зокрема, о 7:14, 7:55, 8:40, 9:00, 9:30, 9:50. Останній автобус відправляється о 19:00.

Час у дорозі: півтори години
Контакти:
Телефон: (04730) 2-67-36
Сайт: https://bit.lyм
Побачити понад 600 артефактів, які репрезентують періоди від доби кам'яного віку до Київської Русі в одному місці? Легко! Для цього не потрібно далеко їхати - просто завітайте до Археологічного музею в Чигирині. Тут ви зможете побачити експонати, які розкривають життя тих, хто жив на території Черкащини ще за доби неоліту, енеоліту, бронзового та раннього залізного віку. А це - елементи одягу та прикрас, знаряддя праці, зброя, посуд та навіть поховальні урни.
До речі, сам музей розташований в одному з найстаріших будинків міста. Зведений він був на межі ХІХ – ХХ століть.
Фото НІКЗ "Чигирин"
Разом із музеєм, відвідати в Чигирині можна й Резиденцію Б. Хмельницького та Замкову гору, що розташовані неподалік.
3
Музей історичного побуту в "Зерноленді"
Де?
с. Івківці, Чигиринського району
Як дістатись із Черкас?
Автостанція на Дашковича: автобусом Черкаси - Чигирин о 9:00 та 16:30.

Час у дорозі: година
Контакти:
Телефон: 063 456 4778
Сайт: https://bit.lyя
Пограти в стародавні ігри, зайнятись гончарством, завітати в кузню чи каламарню, покататись на конях та дізнатись історію села Івківці, зібрану в речах. Така можливість відкривається для тих, хто вирішить завітати до "Зерноленду".

Функціює етнографічний комплекс із 2014 року. Починалось усе зі збору речей, пов'язаних із млинарством. Нині ж у музеї, який сміливо можна назвати музеєм побуту Івківців, наявні речі, якими місцеві жителі користувались ще століття тому: це й глиняний посуд, макогін, люльки, ступи для зерна, жорна, ратище, патефон, старі світлини, перший аналог холодильника і тому подібне. Збирали такі експонати прямісінько по хатах жителів села.
Особливість музею в тому, що експонати, представлені тут, можна не лише споглядати, а й "тестувати": хочете пограти у настільні ігри минувшини - будь ласка, хочете спробувати себе в гончарстві чи ходьбі на дибах - легко. Однак зауважте, що організовано проводять майстер-класи тут для екскурсійних груп, а якщо ви їдете один чи удвох - можете спробувати атракції самостійно й безкоштовно.
Неподалік "Зерноленду" в Івківцях можна побачити й відновлений столітній Одинцівський млин.
4
Історичний музей м. Корсунь-Шевченківський
Де?
м. Корсунь-Шевченківський, вул. Острів Коцюбинського, 4
Як дістатись із Черкас?
Черкаси АС2: 7:00 - автобусом до Черкаси- Комарівка, 9:00 та 16:20 автобусом до Корсуня; 13:35 - автобусом Черкаси-Лисянка; 17:00 - автобусом Черкаси-Стеблеве.

Новий автовокзал: автобусом Черкаси-Корсунь о 9:40, 10:40, 12:40,16:00 та 17:25.

Автостанція на Дашковича: автобусом Черкаси-Корсунь о 6:45; автобусом Черкаси-Комарівка о 12:45 та 13:10.

Час у дорозі: 2,5 години
Контакти:
Телефон: (04735) 2-42-92
Сайт: https://bit.lyк
Приїхати до цього музею варто хоча б заради місця, де він розташований - садиби Лопухіних. Започаткований ще в кінці 18 ст. та оточений ландшафтним парком палацовий ансамбль точно не залишить вас байдужими.
У цих стінах розгорнувся й історичний музей Корсунь-Шевченківського, у якому представлено понад 2 тисячі експонатів, що показують історію міста від часів кімерійців та скіфів до сьогодення.

Зокрема, тут можна побачити атрибути кімерійських та скіфських поховань, слов'янські прикраси, обладунки й озброєння стрільців українців та поляків, світлини родичів Тараса Шевченка.

Звісно ж, представлені в музеї й речі з палацу князів Лопухіних-Демидових.
5
Етнографічно-туристичний комплекс (музей під відкритим небом) "Козацький хутір"
Де?
с. Стецівка, Чигиринського району
Як дістатись із Черкас?
Новий автовокзал: автобусом Канів - Дніпро, який вирушає о 9:25.

Черкаси АС2: автобусом Стецівська Дамба, що вирушає о 5:25, 8:09 та 14:00.

Час у дорозі: близько 3-ох годин
Контакти:
Телефон: 97-4-47
Сайт: https://bit.lyс
Чигиринщина не втомлюється демонструвати нам свою красу. Цього разу - це скансен (музей під відкритим небом, - ред.) "Козацький хутір" у с. Стецівка. Саме тут на схилі пагорба розкинулись декілька глиняних хаток, шинок, хата старости та священника й Миколаївська церква XVIІI ст., які реконструюють козацький хутір Середнього Подніпров'я.
Крім цього, у селі можна побачити й єдиний в Україні музей млинарства: декілька вітряків, один із яких "місцевий", а два - привезені із села Рацево. Помітити їх можна ще з дороги.
Фото Сергія Криниці
За проєктом, музей млинарства мав містити 14 вітряків iз різних регіонів України, однак через брак коштів роботи загальмувались.
Підготувала Анастасія Небога