Освітня реформа 2027 року: що вже змінюють у черкаських школах

Освітня реформа в Україні 2027 рік

Із 2027 року в Україні запровадять шкільну реформу: з’являться академічні ліцеї і діятимуть професійні коледжі, учні зможуть обирати цікаві для себе предмети. До 1 вересня 2025 року триває пілотування реформи шкільної освіти. 

Про те, яких змін чекати, детально розповіли в Міністерстві освіти та науки і на сайті реформи “Профільна”, пише “18000”. 

– Реформа стосуватиметься всіх класів. Будуть змінені статути і назви шкіл, – розповіла профільна заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна. 

За її словами, наразі місто має затверджену обласним рішенням перспективну мережу закладів. Із адміністраціями шкіл узгодили пропозиції, тому є розуміння, де буде ліцей, де гімназія. 

– Ми маємо попередню мережу, за якою ми рухаємо, розуміємо, де будуть профільні ліцеї, де вже зараз треба створювати лабораторії, навчальні класи, які відповідатимуть вимогами. Зробити за рік це було б неможливо, – додала Анастасія Чубіна. 

Тож, за освітньою реформою, після 9 класу учні зможуть обирати, де навчатимуться далі: в академічному ліцеї, професійному коледжі, закладі фахової передвищої освіти. 

І. Академічний ліцей 

В академічних ліцеях навчатимуться 10-12 класи. Тут готуватимуть до вступу у заклади вищої освіти. У ліцеях учні обиратимуть профілі навчання та предмети або ж курси. 

Планують, що ліцеї будуть великими – щонайменше 100 учнів у паралелі. Чим більше учнів, тим більше груп можна сформувати для вивчення різних предметів. 

Академічні ліцеї переважно будуть відокремлені від початкових шкіл і гімназій. Якщо заклад буде розташований далеко, для учнів організують доїзд на автобусах (до 30 км) або ж проживання у пансіонатах (від 30 км).

Як зміниться навчання в академічних ліцеях після освітньої реформи у 2027 році

Що змінять в освіті академічні ліцеї з 2027 року

Вибір профілю 

В академічних ліцеях, за новою системою освіти, учні обиратимуть профіль навчання у межах кластерів: 

  • STEM – природничі науки (фізика, хімія, біологія, географія тощо), ІТ, математика тощо;
  • мовно-літературний – українська мова й література, іноземні мови та літератури тощо;
  • соціально-гуманітарний – історія, правознавство, психологія, соціологія тощо.

Водночас вибраний профіль – не означає, що учень отримуватиме знання лише за обраним напрямом. Українська мова, історія, математика залишаться серед базових предметів, а поглиблено школярі вивчатимуть ті, що стосуються профілю. 

Також читайте: Поверніться в свою юність: учителі з різних шкіл Черкас поділилися історіями.

Вибір курсів 

Після вибору профілю, школярі обиратимуть предмети та інтегровані курси. У 10 класі серед обов’язкових будуть дисципліни з усіх освітніх галузей. Проте з кожним роком кількість годин вибраних предметів зростатиме. Наприклад, обравши природничий профіль, буде більше уроків хімії, фізики тощо. Обравши мовний профіль, буде більше української та іноземних мов. 

Приклад розкладу, який можуть мати школярі в 2027 році

Приклад розкладу, який можуть мати школярі в 2027 році

Також учні обиратимуть курси поза профілем. Так планують врахувати всі зацікавленості дітей. 

ІІ. Професійний коледж / заклад фахової передвищої освіти

У закладах професійно-технічної і фахової передвищої освіти учні здобуватимуть професію або спеціальність та загальну середню освіту. Це дасть можливість швидше почати працювати. Однак за бажанням після можна вступити в університет. 

У МОН зауважують, що нині оновлюють стандарти освіти в профтехах, модернізують майстерні. 

Чому діти вчитимуться 12 класів?

За міжнародною практикою, щоб якісно опанувати програму, старшокласникам потрібно щонайменше три роки:

  • 10 клас – адаптаційний, коли учні завершують загальну підготовку та остаточно визначаються з профілем навчання;
  • 11-12 клас – час для поглибленого вивчення профільних предметів. 

Як обрати профіль навчання? 

Профорієнтацію планують проводити із 5 до 9 класу. Так учням буде простіше зрозуміти свої сильні сторони й обрати профіль. 

Крім того, освітньою реформою передбачили, що школяр зможе змінити профіль навчання після адаптаційного 10 класу. 

Як доїхати до ліцею та де жити? 

Тих учнів, які далеко живуть від академічного ліцею, доставлятимуть до закладу автобуси. Крім водія, разом із дітьми буде ще один дорослий. Розробники реформи обіцяють, що під час перевезення враховуватимуть небезпеки, пов’язані з війною.

Проживання у пансіонатах організують так, як нині живуть здобувачі освіти закладів професійної або фахової передвищої освіти. Громади мають створити у пансіонатах комфортний простір, забезпечити харчування та нагляд вихователів. 

Чи звільнятимуть учителів через нову реформу?

У МОН зазначають, що про звільнення вчителів не йдеться. Педагоги зможуть продовжити працювати у своїх школах або перейти в інші. Також місце роботи може змінитися через реформування шкіл. Прийматимуть на роботу вчителів – директори закладів. 

Додамо, оскільки пілотування шкільної реформи вже триває, деякі заклади не набирають перші та десяті класи. Цим школам необхідний час, щоб підготуватися до впровадження реформи. 

Також читайте: Штучний інтелект, мовне питання, робототехніка у школах: розмова із черкаським вчителем історії.

Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *