Симптоми, щеплення та статистика. Що треба знати про кір черкащанам (інфографіка)

Із початку року Черкаси сколихнула хвиля захворювань на кір. Вже на середину січня кількість зареєстрованих випадків в області сягнула 88, з них майже третина – у Черкасах (25 осіб). Станом на 18 лютого в міському департаменті охорони здоров’я звітують про 131 особу.

Тільки за минулий тиждень на кір захворіло 24 черкащан. Медики кажуть: 70% хворих дітей були не вакциновані. Немовлята до року та дорослі інфікувалися ж переважно від них.

“18000” зібрав для вас актуальну статистику, запитав у фахівців про можливі симптоми та ускладнення хвороби, дізнався, чому важлива вакцинація та де можна зробити щеплення.

Мовою цифр

Як інформує Міністерство охорони здоров’я, із 28 грудня 2018 року до 8 лютого на кір в Україні захворіло 18 170 людей – 7 808 дорослих та 10 362 дитини. Найвищі показники захворюваності — у Львівській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій областях та м. Київ.

В обласному лабораторному центрі МОЗу станом на 15 лютого звітують про 346 осіб, які захворіли на кір в області. Із них 267 осіб – за останні чотири тижні. Серед загальної кількості хворих з початку року – 47,9% дітей віком 0-17 років.

Свіжі дані по ситуації в Черкасах озвучили вчора: нині в обласному центрі зафіксований 131 випадок захворювання на кір. Водночас умерії додають, що це орієнтовні дані, адже не всі випадки підтверджуються.

– Переважно хворіють люди, які не були щеплені від вірусу кору. Із 27 дітей, які захворіли, 70% були не вакциновані, – говорить заступник директора департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Надія Гетьман. – Також зафіксовано 6 випадків захворювання на кір немовлят до 1 року. Ці дітки інфікувалися зазвичай від нещеплених старших братиків чи сестричок. Щодо дорослих, то захворювання фіксували у молодих людей – до 30 років.

Відповідно до даних міського департаменту освіти та гуманітарної політики, із початку 2019 року на кір у закладах освіти міста захворіли 23 дитини. Так, у садочках зафіксовано 12 випадків, окрім цього на кір захворів один вихователь. За 1,5 місяці в черкаських школах захворіло 11 дітей: в 1-х, 2-х, 4-х  класах – по одній особі, у 8-х – 2, у 3-х та 7-х – по 3. Йдеться про ЗОШ №7,11,29, СШ №17, 28 та приватну – «Софія».

Щепленния: для кого та де?

Перше щеплення від кору дітям роблять у 12 місяців, наступне – в 6 років. Як інформують в департаменті охорони здоров’я, за останній тиждень щеплено аж 724 дітей. Це у 2-3 рази більше, ніж у попередні тижні.

За словами директора департаменту освіти та гуманітарної політики Сергія Воронова, у садочках Черкас не щеплені 271 дитина (2,6%), у школах – 649 (2%) дітей взагалі не вакциновані проти кору, 1441 дитина (5%) – лише один раз.

Нині у місті є 7058 доз вакцини. Натомість для дітей до року є потреба у 2,5 тисячах доз, для 6-річних – 3 тисячі. Решта – для представників груп ризику: медичні працівники, військові, поліцейські та працівники садочків.

Зробити щеплення дітям можна у колишніх дитячих поліклініках, шкільних та дошкільних відділеннях міських лікарень та Центрах первинної медико-санітарної допомоги (для груп ризику).

Дорослим радять робити аналіз на наявність протикоревих антитіл. Таку послугу надають приватні лабораторії.

“18000” зателефонували до одного із таких центрів. Так, у Черкасах можна здати два аналізи на антитіла класу IgM та класу IgG до вірусу кору. Вартість першого складає 300 гривень, другого – 170. Призначає тип аналізу лікар залежно від складності хвороби. Чекати результату доведеться від 6 до 8 днів.

Джерело: pres.in.ua

– Якщо аналіз свідчить про відсутність напруженості імунітету, тобто він нульовий, то людині слід придбати вакцину та зробити щеплення, – говорять у департаменті охорони здоров’я.

Однак нині в аптечній мережі вакцина від кору відсутня.

Кір: сиптоматика та перебіг 

Вірус кору – Morbillivirus – швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, інформують на сайті МОЗу. Він може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір – одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Окрім того, ця хвороба – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від інфекції та її ускладнень. А це – 314 смертей на день, 13 смертей – щогодини.

Медики стверджують: перші прояви хвороби є притаманними не лише для кору. Наприклад, як і під час звичайної застуди, спостерігається висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, запалення слизової оболонки очей (може проявлятись сльозотеча, світлобоязнь чи виділення).

– При цьому збільшуються лімфовузли, може з’явитись пронос та блювота. Висип при кору з’являється не відразу, а на 4-5 день хвороби. Висип починається з голови, а згодом поступово, поетапно розповсюджується на все тіло. Перелік таких симптомів начебто й не виглядає страшно, але симптоми досить виражені. Найнебезпечніше – це розвиток ускладнень, – розповідає лікар-дитячий інфекціоніст, експерт МОЗ України Федір Лапій.

Захворювання на кір може призвести до таких ускладнень: запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт.

У Черкасах також фіксували у кількох випадках ускладнення (пневмонію), кажуть у департаменті охорони здоров’я.

Ліків прямої дії від вірусу кору не існує. Тому лікування дезінтоксикаційне. Треба розуміти, що це вірусна хвороба, вона швидко передається людям із вразливим імунітетом до кору, як і грип. Але наслідки від кору можуть бути фатальними або ж призвести до розвитку хронічних захворювань. Тому радимо вчасно щепити себе та дітей. Власне це і є головним способом попередити епідемію, – говорить Надія Гетьман.

Реклама МХП

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *