Черкаський лікар-інтерн Андрій Новак двічі перехворів на коронавірусну хворобу. Про перебіг хвороби та повторне інфікування він розповів “18000”.
– Перший раз я взагалі не помітив хвороби, лише один раз було підняття температури та ломота по тілу, невеликий озноб. Тому просто випив гарячого чаю, порошок “Терафлю”, ліг спати і на ранок все вже було нормально. Повернувся до роботи і навіть не знав, що перехворів. Подумав, що це була звичайна застуда, оскільки одноразове підвищення температури тіла, відсутність кашлю не вказували на те, що це може бути ковід, – говорить Андрій. – Симптоми під час першого зараження тривали близько двох днів.
За словами хлопця, час від часу потрібно здавати аналізи на імуноглобуліни M і G. Перевіряти імунітет необхідно, аби не пропустити інфікування та перебіг хвороби, тому що, як з’ясувалося, перехворіти можна безсимптомно. Один із результатів аналізів через півтора місяця після “застуди” підтвердив, що хлопець уже переніс коронавірусну хворобу.
Імуноферментний аналіз – це вид аналізу, за допомогою якого виявляють комплекс “антиген – антитіло”, який виробляється, коли організм уражений вірусом. Цей комплекс утворюється завдяки імунологічній реакції антигену з відповідним антитілом.
Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то йдеться про гострий процес захворювання, якщо G – людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.
– Між першим і другим інфікуванням пройшло приблизно три місяці. В мене знову з’явилась температура, але вже більш виражена протягом двох днів, так, що неможливо було працювати, займатися хатніми справами. Я вирішив здати ПЛР-тест наступного дня після прояву симптомів. Він виявився позитивний, навіть попри те, що в мене раніше були антитіла, – розповідає Андрій Новак.
Загалом симптоми під час повторного інфікування тривали близько тижня. Температура піднімалася до 37-38°С, але потім різко впала та була нижче нормальної. На п’ятий день Андрій втратив нюх і смак.
– Я помітив це ввечері, коли заварив собі кави і зрозумів, що вона не пахне і я не відчуваю її смаку, – поділився інтерн.
Практика повторного інфікування коронавірусом в світі є, проте в знайомих Андрія ще не траплялася.
За словами хлопця, підхопити вірус він міг будь-де, незважаючи на дотримання всіх карантинних вимог: в магазині, транспорті чи на місці роботи. До того ж схожі на коронавірус симптоми з’явилися в його найближчому оточенні.
Андрій радить кожному дотримуватися протиепідемічних заходів: тримати дистанцію, мити й обробляти руки антисептиком, носити маску, уникати скупчення людей. У разі виникнення симптомів звертатися до сімейних лікарів, а не відкладати візит на потім. Головне – не порушувати самоізоляції, якщо вже інфікувались або мали контакт із хворим.
Як зазначає лікарка Уляна Супрун, дійсно, є ризики заразитися COVID-19 вдруге. Нині тривають дослідження й досі невідомо, як довго антитіла зберігаються в організмі людини та, чи дають беззаперечний захист після хвороби. За різними версіями, вони можуть або не з’являтися після хвороби, або зберігатися в організмі кілька місяців. Тому й тим, хто вже перехворів коронавірусом, варто дотримуватися методів захисту.
Підготувала Анастасія Тишкевич