“Питання вільних площ важливе, але не ключове”, – заступник начальника ОВА про переїзд бізнесу на Черкащину

Від початку повномасштабної війни вже 14 підприємств ухвалили рішення переїхати із “гарячих точок” на Черкащину. Нині вони перевезли значну частину обладнання і продукції. Ще 7 – в процесі релокації.

Вперше у наш регіон бізнес зі всієї України почали запрошувати ще на початку березня. Невдовзі Міністерство економіки запровадило програму релокації бізнесу.

Що Черкащина готова запропонувати бізнесу з інших регіонів та які підприємства переїжджають – читайте в інтерв’ю із заступником начальника обласної військової адміністрації Романом Карманніком.

– Розкажіть докладніше про підприємства, які нині здійснюють релокацію на Черкащину: що вони виробляють, звідки переїжджають до нас?

– Серед підприємств, які переїхали або в процесі, два з Донецької області, три – з Київської та міста Київ, ще по одному  – з Харківської та Луганської областей. Також одне підприємство намагається вивезти обладнання з Луганщини. Спілкуємося із власниками підприємств Київської, Харківської, Чернігівської областей здебільшого.

Переважно це підприємства торгівлі та промисловості (деревообробна, виробництво будівельних матеріалів, легка промисловість та інші).

– Як відбувається комунікація з ними? Чим допомагає обласна адміністрація?

– Ми готові допомагати з комунікацією з контролюючими органами, центром зайнятості, службами, відповідальними за підключення до мереж, тощо. Першочерговий запит від бізнесу – це інформація про вільні площі, оскільки людям треба перевезти обладнання. На сьогодні в нас є близько 650 тисяч квадратних метрів вільних площ по області, з них 215 тис. квадратних метрів – у Черкасах. Зазвичай власники бізнесів просять звести їх із тими, у кого є вільне приміщення, а далі вже напряму спілкуються. 

Підприємств, які б уже перереєструвалися саме на Черкащині, запустили виробництво, набрали нові кадри і знову запустили активну роботу – поки немає.

– Підприємства переїжджають саме в Черкаси чи й інші населені пункти області?

– Черкаси, Канів і Уманський район. Те ж можна сказати і про підприємства, що розглядають нині Черкащину для переїзду. Лише одне цікавиться Звенигородським районом.

Черкаси найпопулярніші, тому що тут найбільше площ, кадри, певна якість життя. Адже приїжджають і власники підприємств, яким десь треба жити, вони перевозять колективи. Якщо до цього люди жили в місті, вони й надалі хотітимуть жити в місті. Тож третина, а може навіть відсотків сорок, це Черкаси.

– Які загалом настрої в підприємців, які перевозять потужності в нашу область? Черкащина – це тимчасовий варіант чи місце для сталого переїзду?

– Наша першочергова ціль – допомогти людям зберегти бізнес. Не принципово, залишаться вони чи повернуться на територію, де працювали раніше. Важливо зберегти бізнес-ініціативу, ключових людей і обладнання. 

Якщо вони вирішать залишитися в нас – супер. Якщо ні, це також нормально. Займатися економічним мародерством – це не дуже гарна історія. Бо виходить, що наша територія двічі “виграє” від війни. Перше, що ми в тилу. А друге, що ми собі “перетягнули” підприємства. Зрештою, звільнені від окупації або під ризиком захоплення території будуть із розбомбленою інфраструктурою, відсутністю людей, без сервісів і підприємств. А ми їх тут намагатимемося втримати.

Мені здається, ми маємо надати на певний проміжок часу комфортні, наскільки це можливо, умови, щоб вони могли щось виробляти, поставляти. Щоб бізнес жив. Якщо згодом захочуть повернутися, допомогти їм це зробити. Так буде правильно з точки зору розвитку нашої країни в цілому, а не окремих територій. 

– Підприємства, що передислоковуються на Черкащину, це великий, середній чи малий бізнес?

– Підприємства-тисячники загалом не переїжджають, тому що там таке обладнання, що його фурами швидко не вивезеш. Так само складно перевезти і настільки велику кількість працівників. Тож це дрібний і середній бізнес. Допускаю, що це підприємства з 50-100 працівниками. Але це коли вони в нормальному стані працюють.

Зараз підприємства переїжджають з обладнаннями і ключовими спеціалістами: технологи, директори, люди, без яких виробництво не запуститься. Їхня роль – набрати тут людей, навчити їх і повноцінно запустити роботу. 

Але це не умовні “азоти” чи “мхп”. Це набагато менші підприємства.

– Чи може обласна адміністрація допомогти підприємству із пошуком нових кадрів?

– Ми можемо допомагати з усім: налагодженням комунікації з податковою, митницею, центром зайнятості, контролюючими органами. Умовно кажучи: увесь спектр необхідних послуг. І навіть пошук житла, інші побутові речі.

– Скільки підприємств приїхали в нашу область у 2014 році? Чи були ті,  хто з часом поїхали далі – наприклад, на Західну Україну?

– Не можу сказати точну цифру, але не так багато. В принципі, всі вони тут і залишилися. Якщо ти вже перевіз кілька ліній, запустив усі виробничі процеси, отримав дозволи, набрав людей, ти вже не захочеш знову кудись переїжджати.

Наприклад, Chemical Elements переїжджали до нас, тому що тут є спеціалісти-хіміки, яких можна було взяти на роботу. Ще одне підприємство переїхало у Смілу, тому що шукало великі площі і потребувало багато людей.

Особливо гостро зараз стоїть питання з кадрами, і тут Черкащині є що запропонувати. Не знаю, як тепер, але до початку війни на Західній Україні були проблеми з кадрами. Люди там ближче до кордону і шукають роботу в сусідніх країнах, або вже працюють на побудованих раніше великих підприємствах. А таких багато, тому що вони близько до ринку ЄС.

Через брак кадрів на Західній Україні в нас, наприклад, на базі колишнього заводу автомобільного заводу “Богдан” відкрилося підприємство зі збирання автокомплектуючих “Aptiv”, яке ми два роки сюди “затягували”. Хоча раніше подібні підприємства розміщувалися у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській областях, тому що поставляли цю продукцію в Європу: у Німеччину, Францію, Польщу. Складно набрати там людей на зарплату, яку не можна порівнювати з заробітками у сусідній Польщі.

Тобто питання площ для бізнесу важливе, але не ключове. Для великих підприємств важлива стабільна робоча сила. 

– Скільки на сьогодні людей шукають роботу на Черкащині?

– За нормальних умов ведеться статистика про зареєстроване безробіття – це ті люди, які звернулися у центр зайнятості і стали на облік. Але зараз (у військовий час) ця інформація скоріше відображає тенденції, ніж точну кількість безробітних. Адже далеко не всі стають на облік у центр зайнятості, особливо тимчасово переміщені особи. 

За різними даними, в мирний час шукали роботу в області близько 60 тисяч працездатних осіб – це близько 10 відсотків працездатного населення. Але треба розуміти, що певний рівень безробіття є в будь-якій країні, і це нормально.

– Як підприємству, яке хоче переїхати на Черкащину, отримати допомогу від обласної адміністрації?

Є два шляхи. Перший – безпосередньо звернутися в ОВА. Зараз виділено окремих спеціалістів, які допомагають бізнесу переїжджати. Наші контакти з цього питання: 063 051 92 45, business.ck.ova@gmail.com.

Другий шлях – скористатися програмою релокації бізнесу, яку реалізує Міністерство економіки. Потрібно подати спеціальну заявку, де вказати спеціалізацію підприємства, кількість працівників, можливості виробництва, потреби у виробничому приміщенні, сировині, розміщенні співробітників, а також спосіб транспортування. Нині обласна адміністрація опрацювала вже більше 200 таких заявок від підприємств з різних регіонів України.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *