Чим товстіший – тим миліший. Іноді саме такої думки дотримуються власники домашніх тварин, не надаючи вагомого значення зайвому пів кілограму улюбленця. Однак навіть кілька сотень грам для чотирилапого можуть стати проблемою, помітити яку відразу господар не може. І йдеться не лише про комфорт під час фізичної активності чи догляді тварини за собою, а й таку хворобу як цукровий діабет чи проблеми із сечовидільною системою.
Найкращий спосіб попередити ожиріння та зайву вагу у домашнього улюбленця – зрозуміти можливі причини їхнього виникнення.
“18000” у партнерстві з “Royal Canin” розповідає про головні помилки господарів, які призводять до набору зайвої ваги у домашніх тварин
Як зрозуміти, що мій домашній улюбленець має зайву вагу?
Звісно, найкращий та найбільш правильний спосіб оцінити стан свого улюбленця – віднести його на огляд до ветеринара. Лікар зважить тварину, огляне її, візьме необхідні аналізи та дасть рекомендації щодо зміни раціону чи дієти, якщо це буде необхідно.
Водночас провести візуальне обстеження тварини перед візитом до ветеринара господар може й самостійно. Для цього потрібно оглянути свого улюбленця та відповісти на такі питання:
- дивлячись зверху, у тварини помітна талія?
- обіймаючи тварину, її ребра прощупуються чи сховані під шаром жиру?
- коли ви дивитеся на свого домашнього улюбленця збоку та зверху, його живіт помітно збільшений?
- ви помічали, що улюбленець має задишку?
У випадку, коли зайва вага вашого улюбленця становить понад 40% від його загальної маси тіла, можна говорити, що тварина має ожиріння.
Якщо після самостійного огляду ви помітили ознаки ожиріння чи зайвої ваги у тварини – зверніться до ветеринара, аби виключити ймовірність захворювань, спричинених нею. Також лікар допоможе з’ясувати й причини набору ваги.
Пам’ятайте: не варто самостійно коригувати раціон домашнього улюбленця чи призначати йому дієту. Це має робити спеціаліст. Різка втрата ваги, як і її набір, може негативно вплинути на здоров’я тварини.
Чому домашні тварини набирають зайву вагу?
На сьогодні питання зайвої ваги у домашніх улюбленців є актуальним у всьому світі. Так, кількість тварин, які мають надмірну вагу, у різних країнах складає від 17 до 59% у котів та 11-57% у собак. Причин зайвої ваги може бути кілька.
Недотримання розміру щоденних порцій
Миска вашого домашнього улюбленця завжди наповнена кормом доверху, а коли його меншає – ви знову насипаєте його? Погане рішення. Кожна тварина має свою добову норму раціону, перевищення якої може призвести до набору зайвої ваги. Крім цього, ці норми містять й необхідні улюбленцю поживні речовини та мікроелементи, дефіцит яких, як і надлишок, може негативно відзначитися на здоров’ї тварини.
Що робити?
Варто розраховувати добову норму корму за таблицею на зворотному боці його упаковки. Там вказана точна кількість корму в грамах, яку ваш улюбленець має споживати щодня. Розділіть цю порцію на кілька прийомів. Найкраще – придбати для цього кухонні ваги, аби точно відміряти порції.
Якщо ви годуєте тварину натуральними харчами, проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем щодо її раціону, аби він був збалансованим та насиченим необхідними для здорового функціонування організму мікроелементами.
Власник не надає значення невеликому збільшенню ваги домашньої тварини
Тварина набрала пів кілограма і тепер має “милий” округлий животик? Інколи господар не бачить у цьому проблеми, адже, здавалося б, що небезпечного може бути в пів чи одному зайвому кілограмі? Однак варто задуматися, яким є співвідношення цих зайвих кілограмів до загальної ваги тварини. Так, для собаки, вагою 10 кг, 2 зайвих кг – це 20% її ваги, тоді як для 5-кілограмового кота – цілих 40% й ожиріння як наслідок.
Досі не переконалися, що навіть зайвий 1 кг може спричинити дискомфорт тварині? Тоді перенесімо це в людську площину. Так, для людини з вагою 70 кг 20% зайвої ваги – це 14 кг, тоді як 40% – 28 зайвих кг.
Що робити?
Будьте уважними до фізичного стану свого домашнього улюбленця та не знецінюйте небезпеку зайвих кілограмів для нього. Помітили ознаки ожиріння – зверніться до ветеринара.
Набір ваги відбувається непомітно
Пов’язане з попередньою причиною й те, що набір зайвої ваги у тварини може відбуватися непомітно для господаря. Особливо, якщо йдеться про кілька сотень грамів, адже ми не зважуємо тварину щодня. Проте навіть такі, здавалося б, невеликі показники на вагах можуть спричинити дискомфорт тварині.
Що робити?
Варто чітко дотримуватися розмірів щоденних порцій, рекомендованих ветеринаром або виробником корму. Це попередить набір зайвої ваги у тварини.
Підгодовування зі столу
Хочеш, аби домашній улюбленець був здоровим – утримайся перед спокусою підгодувати його зі столу. Так, інколи це буває складно, адже хіба можна відмовити цим очам? Проте у цьому випадку варто загартовувати силу волі не лише тварини, а й свою. Їжа зі столу, якою харчуються люди, зазвичай має домішки спецій, значну кількість солі чи цукру, що може не лише призвести до набору зайвої ваги у тварини, а й спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям. Зокрема, є перелік звичних для людей продуктів, споживати які тваринам – небезпечно. Серед них, наприклад, родзинки та темний шоколад.
“Господарі не надають ожирінню великого значення, а підгодовування сприймають як прояв любові до своєї тварини. Як результат, зайва вага у тварин може провокувати розвиток деяких захворювань, зокрема, цукрового діабету, хвороб серця та опорно-рухового апарату, сечовивідної системи та шкіри, і навіть розвиток новоутворень. Більше того, дослідження серед собак показали, що перегодовування скорочує тривалість життя тварин”, – акцентує лікарка ветеринарної медицини, експертка “Royal Canin” із наукових комунікацій Юлія Романишина.
Що робити?
Утриматися від підгодовування тварини зі столу. А якщо все ж бажаєте інколи почастувати улюбленця смачним – порадьтеся, що це може бути, із ветеринаром.
Недостатня фізична активність
Навіть попри те, що за добу коти та собаки витрачають менше калорій, порівняно із людиною, фізична активність є важливою для них. Так, собак потрібно вигулювати двічі на день, а котам варто приділяти хоча б по 10-15 хв уваги кілька разів на день. Якщо ж домашній улюбленець їсть понад норму й водночас недостатньо рухається, то має всі шанси набрати зайву вагу.
Крім цього, апатія та втомлюваність під час прогулянок й ігор може бути ознакою того, що тварина вже має зайву вагу.
Що робити?
Влаштовуйте прогулянки та ігри з твариною. Якщо це можливо, змініть звичний маршрут, гуляючи із собакою, чи вигадайте для неї ігри з новими іграшками. Для кота можна організувати ігри, пов’язані з бігом та переслідуванням, та придбати спеціальні аксесуари для лазіння.
Аби отримання корму стало для тварини ще однією активністю, можна використовувати годівниці-головоломки. У такий спосіб процес годування стане для улюбленця ще однією грою.
Власник не коригує раціон відповідно до змін у житті тварини
Варто розуміти, що залежно від віку чи стану здоров’я раціон тварини може змінюватися. Так, корм для кошеняти буде різнитися від корму для дорослого кота, тоді як корм для не стерилізованого кота від раціону стерилізованого.
Крім цього, співвідношення поживних речовин для здорового функціонування організму тварини залежить і від її способу життя та схильності до певних захворювань.
Що робити?
Коригуйте раціон домашнього улюбленця відповідно до змін у його житті. Однак робити це варто із допомогою ветеринара. Лише спеціаліст зможе визначити найкращий раціон для вашого улюбленця та підібрати необхідний корм.
Пам’ятайте: здоров’я домашнього улюбленця безпосередньо залежить від господаря, а тому не варто ігнорувати проблеми та потреби тварини. Ми відповідальні за тих, кого приручили.
Матеріал підготовлено в партнерстві з Royal Canin
Дякую Настя, дуже корисна інформація!