Понад сімсот пацієнток. Як працює мобільна гінекологічна бригада на Черкащині

З листопада 2022 року на Черкащині розпочала роботу мобільна гінекологічна бригада, що виїжджає у віддалені населені пункти області та надає безоплатну кваліфіковану гінекологічну допомогу жінкам. Бригада працює за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.

Наша область стала однією з перших, де з’явилася мобільна бригада. Нині ж вони функціонують вже у 22-ох областях України.

Про те, як працює бригада на Черкащині та про перші результати роботи, “18000” розповіла його координаторка, заступниця директора обласної лікарні Наталія Лакуста. Саме медики цієї лікарні входять до складу мобільної бригади.

Десять виїздів щомісяця

Загалом у складі бригади працюють п’ять змін. До кожної входять лікар-терапевт, акушер-гінеколог і медсестра.

Перші виїзди мобільної бригади на Черкащині почалися наприкінці осені минулого року. Щомісяця медики здійснюють близько десяти виїздів. Загалом, за словами Наталії Лакусти, вже вдалося обстежити та проконсультувати понад сімсот пацієнток. 

Головна ціль проєкту надати змогу отримати якісні консультації та обстеження жителям віддалених населених пунктів, здебільшого сільському населенню, яке не має змоги приїхати в район або в обласний центр, розповідає Наталія Михайлівна. Ми їдемо в дуже віддалені райони: Маньківка, Городище, Монастирище, Христинівка, Уманщина. Головний фокус уваги не на районних центрах, де медицина більш доступна, а саме на селах.

Під час виїзду кожен лікар бригади приймає близько трьох десятків пацієнтів. Часто активність залежить від місцевих медиків та влади, адже саме на них покладена роль повідомити людям про приїзд спеціалістів із Черкас. 

– До мобільної бригади приходять жінки, які по 3-4 роки не були на огляді в гінеколога. Потрапити до лікарів їм складно через стан здоров’я або ж недостатньо якісне транспортне сполучення, пояснює лікарка. 

Через відсутність регулярних обстежень медики мобільної бригади неодноразово фіксували у пацієнток такі складні патології як рак шийки матки та фіброміоми великих розмірів.

– У разі виявлення захворювань медики надають рекомендації щодо подальшої діагностики і лікування, говорить Наталія Лакуста. 

Також вони можуть рекомендувати звернутися до сімейного лікаря, аби той спрямував пацієнта до вузькопрофільних спеціалістів для продовження лікування. 

Мобільна бригада на виїзді. Фото Наталії Лакусти

Пані Наталія додає, що акушер-гінеколог є в більшості районних лікарень. Проте жительки сіл не часто приїжджають туди. Причин, знову ж таки, декілька: брак часу або складна логістика. Натомість у разі приїзду мобільної бригади до населеного пункту, прийти на прийом дуже зручно.

“Працюємо до останнього пацієнта”

За словами головної лікарки перинатального центру, щомісяця мобільна бригада складає певний графік, за яким відбуватимуться виїзди. Каже: насамперед їдуть туди, де їх найбільше чекають. 

Про приїзд мобільної бригади вже всередині громади повідомляють через оголошення, особисту комунікацію, в сільських газетах або ж у спільнотах у соціальних мережах.

– Наші лікарі працюють до останнього пацієнта, запевняє Наталія Лакуста. Коли електроенергію вимикали, вони навіть під світлом ліхтариків працювали. Часто працюємо до пізньої години. Якщо люди прийшли, значить їм потрібно надати допомогу.

Зазвичай прийом пацієнтів відбувається у місцевих фельдшерсько-акушерських пунктах. У автомобілі бригади є якісне та сучасне обладнання. Він оснащений гінекологічним кріслом, електрокардіографом, портативним апаратом для ультразвукових досліджень, а також усім, що потрібно для огляду жінок.

– Партнери надають нам набори для гінекологічного огляду, дзеркала, спіралі, контрацептивні препарати. І огляд, і всі обстеження є безоплатними для пацієнтів, наголошує пані Наталія.

Також бригада має із собою тести для визначення гепатитів, сифілісу, ВІЛ та рівня цукру в крові.

Ще один пріоритет у роботі мобільної бригади виявлення фактів прихованого насильства та допомога постраждалим. Наталія Лакуста констатує, що часто пацієнти все ще не готові визнавати такі проблеми. Навіть попри те, що послуги та консультації медиків є конфіденційними.

Найчастіше до мобільної бригади звертаються жінки старшого віку. 

– Хоча бували випадки, що й 30-річні жінки приходили на огляд, молоді дівчата, додає Наталія Лакуста. Для декого це ще одна можливість пройти безоплатний профогляд на якісному обладнанні, дехто вже знає про свої проблеми зі здоров’ям і хоче їх проконтролювати. Наприклад, пройти УЗД діагностику. 

Наталія Лакуста констатує ефективність мобільних гінекологічних бригад. 

– Нині проєкт діє не лише на Черкащині, а й по всій Україні. Наприклад, на Миколаївщині, Харківщині, Херсонщині. Люди, які були в оточенні або в окупації, взагалі були позбавлені змоги отримати медичну допомогу. Тож там медики працюють в посиленому режимі: можуть приймати пацієнтів в одному селі по кілька діб. Цей проєкт є дуже важливим зараз, переконана пані Наталія. 

Детальнішу інформацію про роботу черкаської та інших мобільних гінекологічних бригад UNFPA можна отримати за номером гарячої лінії 3033. Дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні. Більше інформації також є на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я. 

***

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Партнерський матеріал

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *