Серпень – це стратегічний рубіж цього політичного року перед входом у його активну фазу, яка відбудеться у вересні.
Звісно, по факту кампанія почала стартувати ще у березні-квітні. Проте більша частина літа у нас пройшла максимально тихо. На це є дві причини.
По-перше, провладна партія розбиралася із своїми внутрішніми питаннями і все ніяк не могла визначитися із кандидатом. Відповідно на її позицію орієнтувалися й інші політичні гравці округу. І оскільки цієї позиції довгий час не було, то й конкуренти «Слуг» намагалися процеси не «форсити», зберігаючи запас сил.
По-друге, вибори виборами, але ж літо – це літо. Це золоте правило знає кожен досвідчений політик. Тому цей час багато хто присвятив вирішенню власних справ або ж банальному відпочинку в сонячних краях.
На сьогодні констатуємо – відпочинки завершено, пора закочувати рукави та приступати до інтенсивної роботи по окучуванні “нещасного” виборця на окрузі №197.
Чому саме зараз?
Перше: наближається День Незалежності, одне з улюблених свят для кожного політика. У своєму минулому тексті автор приурочив масовий старт кампанії до дня перепоховання Шевченка, який зібрав у Каневі мало не всіх потенційних учасників майбутньої виборчої гонки. Тепер же наближається головне державне свято, а це чудовий привід прив’язати до нього свою піар-кампанію.
Друге: серпень-вересень – це час, коли у більшості сіл на окрузі відзначають дні сіл. А це чудовий привід подарувати сільській громаді м’яча\принтера\сертифікат у Сільпо\порося із власним іменем або ж навіть краще: нагодувати зголоднілого виборця кашею чи солодкою ватою.
Третє: офіційно кампанія не стартувала, тому гріх не використати поблажки у виборчому законодавстві при прославленні власного імені та звитяг.
Висновок: кандидати махнули і сказали «поїхали». Видання «18000» відреагувало на цей заклик і підготувало свій матеріал про виборчі активності на 197 окрузі.
Кандидат від «Слуги народу»: партія сказала «Треба!»
Головна новина передвиборчого літа – зміна кандидата від «Слуги народу».
За нашою інформацією, у червні у партії запустили механізм відмови від кандидатури екс-військового комісара Євгена Курбета.
Курбет – одним із першим розпочав широку агітаційну кампанію на окрузі. Вона будувалася на простих істинах: масові зустрічі у селах, масова реклама у друкованих та онлайн ЗМІ, нарощування впізнаваності через роздаткові буклети, а також присутність на публічних заходах поруч із керівництвом області.
Інформація про те, що Курбет висуватиметься саме від «Слуг народу», офіційно не звучала. Проте під час зустрічей у селах Євген Олександрович і його свита неодноразово підкреслювали це. Плюс – агітаційна продукція потенційного кандидата мала не двозначну кольористику.
Проте до фінішу «товариш полковник» не доїхав. За інформацією 18000, причини цьому дві.
Перша: низькі рейтинги. Друга: нібито конфлікт між Юрієм Косюком, який мав фінансувати кампанію, та Олександром Скічком. За словами наших джерел, він був спричинений невдалою спробою зняття голови облради Анатолія Підгорного. Косюк не підтримав Скічка і відставка провалилася. Після цього між губернатором та олігархом пробігла чорна кішка, яка й забрала із собою виборчі перспективи Курбета.
Зміна планів у «Слуг» чітко прослідковується у тому, що із соцмереж зникла таргетована реклама Курбета, а із перших шпальт газет – пізнавальні матеріали про нього. По суті проект закрили.
– Є ще час, щоб визначитися, чи буду балотуватися, – говорить томним голосом Курбет, який раніше ніби уже визначився офіційно. – Партійність? Ні, немає інформації.
«Слуги» вирішили йти далі самі без ресурсів Косюка і взялися обирати нового кандидата. За нашою інформацією, голова партії Олександр Корнієнко особисто лобіював на цю роль міського голову Золотоноші Віталія Войцехівського. На противагу йому підприємець Віталій Ільченко, який у минулому балотувався на посаду мера Черкас від СН, намагався «просунути» кандидатуру депутата міськради Сергія Дудки. Від імені останнього у місці навіть з’явилися рекламні конструкції.
Більш потужним виявилося лобі керівництва партії, як наслідок, минулого тижня була таки затверджена кандидатура Войцехівського. Як інформують наші джерела, це навіть призвело до певного внутрішнього конфлікту в партії, проте публічного вияву він не отримав.
Тому на сьогодні можна впевнено говорити: «Слуг народу» на 197 окрузі представлятиме саме Віталій Войцехівський.
Хто він? Місцевий політик зі стажем. Типовий представник архетипу «міцного господарника». Минулої осені був втретє обраний міським головою райцентру. І втретє зробив це від іншої партії. При цьому у 2015 Войцехівський обирався від БПП «Солідарність». Цей приклад наочно демонструє, що будь-які внутрішні табу, які ще нещодавно існували у «Слуг» щодо партійної приналежності, пали.
Джерела 18000 повідомляють, що сам Войцехівський не горів бажанням йти на парламентські вибори, проте його вдалося переконати. За нашою інформацією, одна з умов балотування – збереження контролю над Золотоношею. Саме Войцехівський має «призначити» свого наступника, який піде на місцеві вибори у випадку його перемоги на окрузі.
– Поки що нічого не можу сказати точно. Вибори – це питання у перспективі. До того, що вже сказав пан Корнієнко, нічого додати. Зараз займаюся поточними питаннями в місті, – говорить Войцехівський.
Перспективи. Пізнаваність Войцехівського за межами Золотоніського району близька до нуля. Ймовірно її будуть нарощувати стрімкими темпами і класичними методами типу масових зустрічей і бордової кампанії. Завдання технологів – спроектувати образ Войцехівського як «успішного мера-господарника» на весь округ. Завдання опонентів – присвітити для виборців «скелети в шафі» (типу кримінальних справ його оточення та інших курйозів), таким чином наростивши антирейтинг.
На що йому сподіватися? Що Золотоноша не піде під землю до кінця жовтня.
Прогноз. Партія «Слуга народу» має високі рейтинги на Черкащині. Саме вони в сумі із адміністративним ресурсом роблять Войцехівського одним з двох фаворитів виборчої гонки.
Владислав Голуб
Інший фаворит – Владислав Голуб.
На сьогодні екс-нардеп досі офіційно не підтвердив намір балотуватися. Проте очевидність цього нині не бачить лише сліпий.
У Голуба ведеться класична виборча кампанія: велика кількість рекламних площин, регулярні матеріали в районних газетах, зустрічі з громадою тощо.
Перспективи. Сила і слабкість Голуба у одному факторі: він уже був депутатом. Звісно, це додає теоретичних знань, але й несе у собі солідний антирейтинг. У потенційного виборчого штабу може бути багато роботи щодо примноження плюсів, применшення мінусів і, однозначно, розробки механізмів протидії виборчій машині, яку запустить тут «Слуга народу».
Окрім того, на шанси Голуба впливатиме і позиція вище згаданого Юрія Косюка. Тим більше, свого часу Владислава пов’язували з МХП. На сьогодні тут Косюк лишився без свого кандидата. Відсутність політичного лобі в регіоні – не найкраща перспектива для великого бізнесу у наш час. Зробити ставку на потенційного кандидата зараз? Чи спостерігати, а потім домовлятися з переможцем? Рішення МХП однозначно матиме наслідки для виборчої картини цього округу.
Варто очікувати, що плече на виборах Голубу може підставити «Батьківщина». Про свого кандидата у партії досі не кажуть ні слова, натомість одна з останніх заяв Юрія Тренкіна «товство» натякає, куди дме вітер.
На що йому сподіватися? Що Черкаси+Голуб=любов і Довбик-агітатор.
Прогноз. Балотуватиметься і буде одним з двох фаворитів кампанії.
Патріотичне крило
На патріотичному електоральному полі наразі топчуться відразу 4 кандидати.
Це насамперед тріо Ігор Зайчук («Національний корпус»), Андрій Іллєнко («Свобода»), Сергій Василюк («Народовладдя»).
Серйозний фінансовий ресурс у всіх трьох відсутній. Від того перші двоє роблять ставку на особисті зустрічі, третій – на пісні. Плюси представників НК та «Свободи» – це наявність людського ресурсу. У НК – за рахунок потужного черкаського осередку, у ВОС – за рахунок здатності до миттєвої мобілізації. Це може допомогти отримати відносно непоганий результат.
Четвертий тут – Роман Сущенко. Ще навесні Сущенко мав вигляд потенційного претендента на третю сходинку, а місцеві «порошенківці» не під запис «дули щоки» та обіцяли боротися за перемогу.
Проте оприлюднені рейтинги, можливо, внесли корективи у плани «Європейської Солідарності» на ці вибори. Від того, здається, на сьогодні Сущенко кинутий на амбразуру вирішення локальних питань, як-от протистояння у Фейсбуці з головою ОДА Скічком. Схоже на партійний «темник», який очевидно навряд дасть шанси Сущенку-кандидату хоча б вирвати втішну бронзу на виборах.
Попутно Сущенко також інформує про пам’ятні дати, типу дня народження вокалісти «Казки», та постить відео про користь риболовлі. Останнім, здається, робиться спроба зайти на «поле» Томенка.
На що їм сподіватися? Сущенку – на картини, Зайчуку – на біцепс, Іллєнку – на газети, Василюку – на «меч Арея».
Прогноз: якщо кандидати не домовляться між собою (що доволі маловірогідно), то «розмиють» самі себе. Про перемогу на окрузі не йдеться, навіть умовне третє-п’яте місце для когось з них буде неймовірним успіхом. На чотирьох візьмуть близько 15-18%. При цьому найбільше голосів серед них здобуте Іллєнко.
Хто ще?
Кого явно не варто скидати з рахунків так це Миколу Томенка. Звісно, про боротьбу за перемогу не йдеться, але шанси на бронзу є.
Головний козир Томенка – його пізнаваність. Пан Микола один з небагатьох політиків всеукраїнського рівня (хоч і в минулому) з нашої області. Його ім’я добре відоме на Лівобережжі.
Крім того, особиста підтримка від Томенка може стати непоганим аргументом для когось із фаворитів виборів. Проте на сьогодні, за нашою інформацією, він налаштований йти до кінця. Ймовірна мета: показати непоганий результат, який дозволить потрапити у регіональний список на наступних виборах.
На що сподіватися? Що виборець “клюне”.
Прогноз незмінний. Утримає титул головного аксакала виборів, впіймає найбільше риби серед всіх кандидатів.
Максим Зеленський – новий потенційний кандидат для цього округу. Звісно, з таким прізвищем – не гріх спробувати.
Чиновник, якого зі скандалом вигнали із адміністрації, прилаштувався під крило нардепа Сергій Рудика. Разом з ним він колесить округом і зустрічається з людьми. Плюс Зеленського (окрім прізвища) – його дядько Микола Мирза, який має високий рівень поваги зі сторони жителів Дахнівки.
Джерела “18000” повідомляли, нібито майбутній штаб Зеленського готовий очолити екс-освітянин Ігор Волошин. Проте сам Ігор у своєму коментарі нашому виданню цю інформацію спростував.
На що сподіватися? На прізвище.
Прогноз: набере найбільше голосів серед всіх Зеленських на цьому окрузі!
Іван Степанець після публікування вже згаданого рейтингу, де він мав трохи більше 1% підтримки, на деякий час ніби зник з радарів. Але уже повернувся і звітує про роботу на окрузі.
На що сподіватися: на свою посмішку.
Прогноз: Іван з гумором поставився до минулого прогнозу, з поваги до цього факту автор покращив свій прогноз: Степанець стане головним улюбленцем жінок, незалежно від їхнього віку.
Одним рядком
Тут максимально коротко.
Валерія Бондаренко. Чому б і ні?
Леонід Даценко. Для чого?
Ігор Шевченко. Тримайте шапки і кашкети при собі.
Ігор Нетребенко. Хто це?
Замість епілогу
З наближенням осені ситуація на окрузі поступово вимальовується. Уже станом на сьогодні пелотон поступово ділиться на чіткі групи, відповідно до можливостей та мети.
Хтось побореться за перемогу, хтось за бронзу, хтось за місце у п‘ятірці, хто за те, щоб не стати останнім. Хтось реально орієнтується на мандат, хтось хоче набратися досвіду або ж політичної ваги, комусь сказали “треба”, хтось хоче нагадати про себе, а хтось просто спробує задовольнити меркантильні інтереси.
Імовірно, кандидати ще будуть з’являтися, але навряд вони зможуть суттєво вплинути на конфігурацію сил, яка проявляється уже зараз.
Для співставлення інформації можете прочитати минулий наш матеріал про підготовку до виборів, що вийшов у травні: Канівське єднання. Хто восени боротиметься за депутатський мандат на Черкащині?
Підготував Сергій Макаренко
Валерія Бондаренко – категорично НІ.
Леонід Даценко – чому б і ні?
Ігор Шевченко – дістало.
Ігор Нетьребенко – дійсно, хто це?)))