Предмет “Релігія” та безкоштовна шкільна форма: досвід навчання черкаських учнів в Іспанії

Багато українців через війну змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Понад 600 тисяч дітей перебували в інших країнах на момент початку навчального року – за інформацією МОН.

За даними освітньої інформаційної мережі Єврокомісії Eurydice Network “Підтримка учнів-біженців з України в школах Європи”, більшість українських школярів зареєстрована в Польщі – 528 тисяч, Німеччині – 290 тисяч та Чехії – 70,5 тисяч. В Італії, Румунії, Іспанії та Словаччині — від 30 до 40 тисяч дітей.

Від початку війни Іспанія кілька разів допомагала Україні генераторами, обладнанням для ремонту електромережі та проведенням навчань для наших військових, за інформацією «Європейської правди». Також ця країна стала прихистком для наших громадян. Серед них і мама трьох діток – черкащанка Світлана Базик.

На їхньому досвіді ми дослідили переваги та недоліки освіти за кордоном.

– Моя хороша знайома розповіла мені, що в Іспанії дуже добре зустрічають українців. Я не хотіла їхати, але порадившись з чоловіком, все ж таки вирішила, що безпека дітей – це головне для мене. Тато в нас військовий, був в зоні АТО в 2014 році, тому підтримав мене, – говорить пані Світлана.

За інформацією на сайті «VisitUKRAINE.today», кожен українець в Іспанії може отримати тимчасовий захист терміном на один рік з можливістю продовження до трьох. За умовами захисту, людина отримує безкоштовне житло, харчування та навчання для дітей поки не знайде роботу для самостійного забезпечення своїх потреб. Також деякі іспанці особисто приїжджають до аеропорту, аби зустріти та прийняти в себе українців. Однією з таких стала родина Nancy Prada, яка допомогла освоїтись нашій героїні з дітьми. Пані Світлана розповідає, що вони безкоштовно надали їм свою другу квартиру для проживання, допомогли з продуктами та адаптацією.

Шкільна освіта в Іспанії є обов’язковою для всіх, особливо для іноземців, які проживають в країні, до того ж навчання в онлайн-школі не вважають за повноцінне.

– Мій менший син Артем пішов до 6 класу, старший Влад – до університету на спеціальність “Столяр”, оскільки йому 17 років. Ми ж з донькою відвідували курси для вивчення іспанської мови. В школі в оточенні іспанських діток Артем швидко вивчив та засвоїв мову, але на початку було складно. Основною проблемою була заборона на мобільні телефони, коли дитина не може зв’язатися з рідними або ж просто скористатися перекладачем, – розповідає черкащанка.

Віра займає важливе місце в житті іспанців. Окрім предмету “Релігія”, який не є обов’язковим, діти мають молитися. Більшість жителів цієї країни є католиками. Відомо, що для цієї віри характерним є хреститися з ліва на право, тоді як в нас  – навпаки з права на ліво.

– Ми обрали школу, яка розташована через дорогу від нашого будинку. В ній збережені та дотримані всі іспанські традиції, наприклад, дітки завжди моляться зранку. Мій син сприймає це як нашу віру: молиться так само, як ми робили це в Україні та читає нашу молитву, – говорить Світлана Базик.

Іноземна школа цілком відрізняється від української. Є кілька відмінностей, які здивують наших мам в Іспанії.

– Для мене, як для мами, приємною несподіванкою стало те, що форму для навчання тут видають абсолютно безкоштовно, так само, як і форму для уроків фізкультури. Також цікаво, що ніхто з діток не може самостійно залишити школу після занять, лише з дозволу вчителя та наявності одного з батьків. Іспанці дуже відповідально та серйозно ставляться до безпеки дітей, – пояснює героїня.

Система поділу на класи в Іспанії дещо відрізняється від української. Середня освіта тут поділена на три частини: перша – це молодша школа, де навчаються діти з першого до 6 класу, далі середня школа – 7-10 клас, і старша школа з учнями 11 та 12 класів. Черкащанка говорить, що офіційно такої назви, як класи немає. Артему 12 років, в українській школі він навчався у 7 класі, а в Іспанії – це 6 клас, але називають першим семестром.

Однією з основних відмінностей є рівень навантаження на учнів. Шкільна програма в Іспанії передбачає поступовий, дещо повільний розвиток дитини.

– Мені дуже подобається наша шкільна програма, тому мій син продовжує паралельно навчатись і в українській онлайн-школі. Наші вчителі дають більше навантаження, що сприяє швидшому розвитку дитини, а в Іспанії процес засвоєння інформації відбувається набагато повільніше. Складається враження ніби діти тут повільніше ростуть. Молоді люди тут одружуються не раніше 30 років і, відповідно, народжують діток після 33 років, що для нашого менталітету запізно, – вважає черкащанка.

Світлана Базик каже, що навчання в іспанській школі цікаве та наповнене традиціями, але з іншого боку українці звикли до більш ґрунтовної освіти, тож чекають повернення в Україну.

– Мені та моїм діткам дуже подобається в Іспанії, вони вже мають друзів та улюблені місця, ми здружилися з родиною, яка нам допомогла, але серцем ми в Україні, де зараз наш тато захищає Батьківщину. Ми дуже чекаємо його повідомлення про перемогу та дозволу повернутися додому, – ділиться надіями на швидку перемогу Світлана Базик.

Нагадаємо, “18000” готує низку матеріалів про навчання черкаських школярів за кордоном. Попередній текст у межах цього проєкту – “Уроки виживання замість віршів на пам’ять і таблички множення: досвід навчання черкащанки в Швейцарії”.

Підготувала Вероніка Чіпенко

Втомився читати лише сумні новини? Підписуйся на інстаграм “18000” – місце, де ділимося надихаючими історіями черкащан та рекомендаціями від нашої команди

Реклама МХП

коментарі
4 Коментарі
  1. Вдячна за цікаву статтю!

  2. цікава стаття! Бажаю швидшої перемоги України і щоб всі мали змогу повернутися до своєї безпечної Батьківщини!

  3. Досить цікаво що релігія в Іспанії займає наскільки важливу роль.

  4. І не подумав би що Іспанці такі віряни.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *