Принцеса+принцеса: чи можна стати лесбійкою після прочитання коміксу
Принцеса+принцеса: чи можна стати лесбійкою, прочитавши комікс
Наприкінці січня в Черкасах розпочалася дискусія щодо дитячого коміксу "Принцеса+принцеса. Довго і щасливо". Через те, що в ньому розповідається про двох дівчат, між якими виникли романтичні стосунки, депутати хотіли заборонити його поширення бібліотеками міста через нібито пропаганду гомосексуалізму. Водночас, як повідомив очільник департаменту освіти та гуманітарної політики Ігор Волошин, комікс до Черкас і не надходив.

Розпочав відповідну дискусію в Черкасах, назвавши комікс відкритою пропагандою ЛГБТ-руху, депутат від партії "Черкащани" Нарек Казарян, реагуючи на публікацію в одному із всеукраїнських ЗМІ.
Підтримали позицію депутата й представники "Національного корпусу", пообіцявши допомогти не допустити поширення коміксу.

Водночас жоден із депутатів не вказав, чи ознайомився він зі змістом коміксу, перш ніж робити висновки про те, чи є він пропагандою.

Крім цього, прозвітував, що триматиме ситуацію на контролі, й очільник департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР Ігор Волошин.
Вже у лютому в коментарі "18000" Ігор Волошин зазначив, що до черкаських бібліотек комікс не надходив.

Додамо, в Україні суперечки стосовно твору розгорілися опісля опублікованого 26 січня громадською організацією "Всі разом" матеріалу про те, що "Принцесу+принцесу" було закуплено державним коштом. Представники руху також інформували, що вимагатимуть від Міністерства культури вилучити всі примірники коміксу із бібліотечних фондів, оскільки твір нібито є "агресивною пропагандою одностатевих відносин" та "популяризує девіантні (соціально небезпечні, - ред.) моделі поведінки".

"18000" вирішив ознайомитися з коміксом та запитати думку фахівців, аби розібратися, чи дійсно він може бути пропагандою та чи можна стати лесбіянкою, прочитавши про одностатеву пару в літературі.
"Принцеса+Принцеса". Що це за комікс?
Авторка коміксу - новозеландська ілюстраторка та письменниця Кейті О'Нілл.

Видавництво - "Рідна мова".

Комікс було закуплено та поширено Українським інститутом книги для бібліотек за рішенням ради незалежних експертів у 2019 році в кількості 1 240 примірників.
Комікс розповідає про принцесу Аміру, якій не подобається звичайне життя королівської доньки, тому вона вирушає в дорогу, аби здійснювати подвиги та допомагати тим, хто цього потребує. Одного разу дівчина звільняє із заточення у вежі добросердну принцесу Сейді. Тепер героїні разом борються зі злою чарівницею та рятують інших, зокрема й принца, якому навпаки не до вподоби, що чоловіки-спадкоємці трону обов'язково мають долати монстрів й робити геройські вчинки. Хоч наші герої й кардинально різні, та все ж підтримують один одного й товаришують.

Вже подорослішавши, Аміра та Сейді розуміють, що бачать своє майбутнє разом.

"Вони дуже різні й мають різні сильні сторони, але обидві намагаються зрозуміти, що насправді значить "довго і щасливо" - і чи зможуть вони знайти це "довго і щасливо" разом", - йдеться в описі до коміксу.
Прочитавши комікс, можемо зазначити, що він не містить відвертих сцен чи закликів до зміни орієнтації або ж приниження значимості гетеросексуальних пар за рахунок унормування гомосексуальних стосунків. Натомість інформацію в ньому подано з акцентом на те, що, незалежно від статі, людина сама здатна обирати шлях, яким має йти по життю.
Що говорять про пропаганду гомосексуалізму в коміксі у видавництві?
Видавництво "Рідна мова" не погоджується з тим, що комікс "Принцеса + принцеса: Довго і щасливо" є пропагандистським твором.
У жодному нашому коміксі немає закликів діяти тим чи іншим чином. Цей комікс - про важливість власного вибору, про усвідомлення того, що люди різні та про терпимість до цього, - коментують у видавництві. - Комікс дуже обережно торкається тем романтичних стосунків і терпимості різних моделей гендерної поведінки. Жодних відвертих сцен там немає й бути не може. Вікова категорія, на яку розраховано комікс - 10-12 років
Що говорять психологи?
Аби зрозуміти, чи може людина змінити орієнтацію, прочитавши про одностатеву пару в книзі чи коміксі, ми звернулися за коментарями до психологів.

За словами психологині Юлії Білоножко, явище гомосексуалізму і досі є предметом бурхливих дискусій у вчених. Тому, аналізуючи дані стосовно цієї теми, часто помітно суперечку вже не вчених, а прихильників релігійних переконань, "традиційних" цінностей із прихильниками ідеології толерантності. Відповідно, і думки психологів тут розходяться. Але, все таки, є речі, з якими погоджується більшість вчених. Зокрема, Юлія зазначає, що з гомосексуальною орієнтацію діти, скоріше, народжуються, ніж набувають її.
Нейробіологи (вчені, що займаються вивченням мозку, - ред.) стверджують, що "нетрадиційна" орієнтація формується ще в утробі матері. Серед причин виділяють:
1
Генетику
Вважається, що сексуальна орієнтація на 50% генетично зумовлена. Гени, що відповідають за імовірність нетрадиційної орієнтації в дитини, успадковуються по Х-хромосомі. Цей набір генів також відповідає за підвищену плодючість в інших членів сім'ї (тобто брати і сестри мають більшу кількість дітей, ніж у середньому).
2
Вплив токсичних речовин і гормонального фону матері на нервову систему і мозок плоду
Бі- або гомосексуальність дівчаток ще в утробі матері може спровокувати підвищений рівень тестостерону через хворобу наднирників. Амфетаміни, нікотин та деякі ліки збільшують імовірність того, що дівчинка народиться лезбійкою. Орієнтація ж хлопчика може залежати від кількості старших братів. Це пояснюється захисною реакцією жіночого організму від "чоловічих речовин", які син-хлопчик виділяє в матку. Ця захисна реакція з кожною наступною вагітністю стає сильнішою.
3
Стрес у вагітної
Стрес матері також може впливати на формування гомосексуальності в дитини. Адже він провокує посилене виділення із наднирників гормону кортизону, який в свою чергу впливає на вироблення статевих гормонів у ембріона в матці.
Вчені визначили, що під впливом цих факторів мозок геїв за рядом ознак уподібнюється до мозку жінок, а мозок лесбіянок до мозку чоловіків. Виходячи з цього, ми можемо стверджувати, що гомосексуальність є вродженою.
Юлія Білоножко, психологиня
Водночас, за словами психологів, інколи гомосексуальність може виникати через психотравми, тому кожен конкретний випадок варто розглядати окремо.
Змінити сексуальну орієнтацію під дією зовнішніх факторів можливо, якщо відбулося насилля: фізичне чи емоційне. Книги чи фільми можуть викликати цікавість, наприклад, якщо дитина ідентифікує себе з героями. Уся справа в кількості та якості інформації.
Антон Пугач, психолог-практик
Психологи і психотерапевти зазначають, що інколи гомосексуальність виникає як наслідок психотравми. Наприклад, дівчина зазнала сексуального насильства, її психіка починає сприймати чоловіка як загрозу, а сексуальні контакти з протилежною статтю піднімають з пам'яті неприємні, "травматичні" переживання. У такий спосіб формується своєрідний психологічний захист у вигляді гомосексуальності. Тобто він відштовхує дівчину від загрози – чоловіків.

Та, варто зазначити, що далеко не всі жертви сексуального насильства змінюють орієнтацію. Тому, можливо, такі жертви і є гомосексуальними, просто поки ще не усвідомлюють це. А пережите сексуальне насильство виступає як провокуючий фактор.
Юлія Білоножко, психологиня
За словами Юлії, один комікс не може змінити орієнтації дитини. Якщо ж це відбулося, означає, що в дитини були передумови до цього, які заклалися в пренатальний період, а комікс, як стимул, "підняв" їх на поверхню.
Але є кілька важливих моментів. Банально – діти можуть наслідувати поведінку тих героїв, які їм подобаються. Та є ще дещо. Значним проривом було відкриття нейропластичності – здатності мозку відновлювати втрачені функціональні зв'язки, змінюватися під впливом нового виду діяльності, досвіду, емоцій, засвоєної інформації. Якщо застосувати це поняття до питання впливу подібних коміксів на орієнтацію дитини, то можемо теоретично (!) припустити, що один комікс навряд чи матиме значний вплив. Але
систематичний вплив, який проявлятиметься в постійній "пропаганді" ЛГБТ і їхніх цінностей, може сформувати нові функціональні зв'язки в мозку. Як вони проявляться – нині невідомо.
Юлія Білоножко, психологиня
Коли дитина починає ідентифікувати себе з певною статтю?
Хоча в психології існують різні теорії щодо періоду гендерної самоідентифікації (наприклад, від 3 до 7 р., в 4.5 р., в 1.5 р. тощо), та сучасні дослідження вказують, що цей процес закладається і відбувається ще раніше.

Нейробіологи дослідили, що мозок ембріона формується як "чоловічий" або "жіночий" ще у другій половині вагітності. Вважається, що в цей період і визначається ваша гендерна ідентичність. Мова йде саме про мозок, тобто, анатомічно плід може бути дівчинкою, але під впливом підвищеного рівня тестостерону мозок формуватиметься як "чоловічий". Тож потім дівчина ідентифікуватиме себе як чоловік. Ці дослідження також показали, що виховання, соціальний вплив і навіть подальше гормональне й оперативне втручання не змогли змінити гендерну ідентичність людини. Якщо мозок чоловіка сформувався як "жіночий", то гормональна терапія і зміна статі просто "закріпить" наявну гендерну самоідентифікацію.

Був випадок, коли через лікарську помилку немовля-хлопчик втратив пеніс, тож його вирішили послідовно зробити дівчинкою (одягали як дівчинку, видалили калитку, проводили гормональну терапію, надавали психологічний супровід та поводились з ним як з дівчинкою). Та, як виявилось, це не змінило його гендерну ідентичність, закладену ще в утробі. У зрілому віці він знову зробив операцію по зміні статі (точніше, повернув стать назад), оженився і усиновив дітей.
Юлія Білоножко, психологиня
Яка думка правозахисників?
Крім психологів, журналісти "18000" поспілкувалися й з представником правозахисної організації "Гендер Зед" Костянтином Андрєєвим. Він пояснив, що інформування про те, що стосунки можуть бути різними, є не пропагандою, а спробою виховати толерантність, аби діти, які ще в школі відчувають, що належать до ЛГБТ-спільноти, не боялися зізнатися в цьому собі та іншим.
Довідка
Гендер Зед - організація, яка працює з широким колом питань, що стосуються:

  • сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності; подолання стигми по відношенню до ЛГБТ-спільноти;
  • питань гендерної (не)рівності, прав жінок та подолання гендерних стереотипів у суспільстві;
  • профілактики ВІЛ-інфекції та інфекцій, які передаються статевим шляхом.
      Із дискусії щодо книжки "Принцеса+принцеса" видно, що більшість захисників "традиційних сімейних цінностей" так і не ознайомилася з виданням. А якби вони це зробили, то побачили б, що жодної "пропаганди" у коміксі немає - лише історія про щиру дружбу двох дівчат. Книжка розрахована на вікову категорію 10-12 років і дуже обережно торкається теми толерантності. У коміксі нема відвертих сцен або навіть натяку на них - є лише історія про те, як двоє принцес намагаються побороти злу чаклунку.

      На щастя, українські видавництва поступово починають друкувати подібні книги і це прекрасно. Важливо розуміти, що сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність людини - це дуже складна річ. І вірити в те, що існує міфічна пропаганда, яка може перетворити гетеросексуальну людину на гомосексуальну - дуже нерозумно. Ба навіть більше - дослідження American Academy of Child and Adolescent Psychiatry показує, що діти, які зростають в одностатевих сім'ях, не стають ЛГБТ за замовчанням.

      Отже, діти після прочитання коміксу "Принцеса+принцеса" зможуть побачити, що наш світ дуже різний, як і люди у ньому. І, можливо, якщо вже у старшій школі хтось з класу зробить камін-аут, то його і її не зацькують і не будуть принижувати, а приймуть і підтримають. Саме через те, що про поняття толерантності треба говорити у малому віці - це закладає основу на майбутнє.
      Костянтин Андрєєв, представник фонду «Гендер Зед»
      Також наше видання звернулось за коментарями до команди Мережі параюристів, яка надає безкоштовну правову допомогу представникам ЛГБТ+ спільноти.

      За словами правозахисників, назвати комікс пропагандою не можна.
      Довідка
      За минулий рік командою Мережі параюристів було зафіксоване 221 звернення з приводу порушення прав представників ЛГБТ-спільноти в Україні. Більшість із них - у сфері міжособистісних стосунків: образи, погрози, погрози зброєю, приниження людської гідності через СОГІ (сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність, - ред.) чи ВІЛ-статус.
      Давайте розпочнемо з того, що ніякої пропаганди ЛГБТ немає і бути не може. Є боротьба представників ЛГБТ за їхні права. Це включає в себе інформування населення про те, чому ці права важливі й без них важко жити. Зокрема, людині неможливо нав'язати гомосексуальні стосунки, вона такою народилась - крапка.

      Ця боротьба за права є найбільш видимою під час Маршів рівності (Прайдів). Їхня мета - показати проблеми, з якими щодня стикаються представники ЛГБТ+ спільноти, та показати кількість людей, яких ці проблеми турбують тут і зараз.

      Твір "Принцеса + принцеса" - це розповідь про двох принцес, яким просто добре разом. У ньому немає натяків про поцілунки між двома дівчатами, взагалі сексуальна лінія у коміксі - відсутня, адже це твір для дітей. Одна з видимих ознак, щоб читачі, зокрема дівчата, знали, що існує і життя без "принців". Адже більшість представників ЛГБТ кажуть про усвідомлення їхньої гомосексуальної орієнтації ще в дитинстві. Ця книга допоможе прийняти себе, а комусь - просто ознайомитись із таким явищем як життя двох дівчат разом. Зрозуміти, що воно також існує.
      Мережа параюристів
      Підготувала Анастасія Небога