17 січня 2020 року Слідчим суддею Соснівського районного суду м. Черкаси підтримано клопотання черкаської слідчої Ходосовської О. В., погоджене прокурором місцевої прокуратури Грушовенко Є. Г, про надання тимчасового доступу до інформації про реєстрацію ТОВ “Ниви Черкащини” податкових зобов’язань.
Клопотання мотивоване тим, що підприємство нібито надало неправдиві відомості у складі своєї тендерної пропозиції для участі в закупівлі м’яса, що оголошувалось Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради.
Відповідно до інформації в системі “Прозорро” та ухвали суду, черкаські чиновники протягом 2019 року майже одночасно оголосили 5 закупівель м’яса, очікуваною вартістю в межах 3-4 млн гривень, із метою забезпечення потреби дошкільних навчальних закладів.
Кожна із цих закупівель містила дискримінаційні вимоги до учасника, що встановлено рішеннями постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету. Разом з тим, на виконання рішень органу оскарження замовником систематично вносились зміни, що також мали дискримінаційний характер та повторно визнавались органом оскарження такими, що не відповідають вимогам Закону “Про публічні закупівлі”. Також, в окремих випадках, замовник вносив зміни до тендерної документації лише через 45 днів після рішення органу оскарження.
Попри це, черкаська слідча в мотивуванні свого клопотання зазначила, що оголошення декількох закупівель на забезпечення однієї ж і тієї потреби нібито не є порушенням Закону “Про публічні закупівлі”, а учасник, чию позицію підтримував орган оскарження, є “недобросовісним”. Зазначимо, що скарги подавало підприємство ТОВ “Кап прод”, зареєстроване за тією ж адресою, що і ТОВ “Ниви Черкащини”
Зазначимо, що із 5 оголошених закупівель станом на сьогодні завершено 2, одна з яких, попри положення тендерної документації, має забезпечити потребу освітян вже у 2020 рік.
Ще дві закупівлі, оголошені департаментом освіти, відмінено через “відсутність подальшої потреби”. В обох право на укладання договору отримало ТОВ “Ниви Черкащини”. Ще одна закупівля і досі триває.
Переможцем обох завершених закупівель є місцеве підприємство ТОВ “Каштан-плюс”, яке протягом багатьох років є улюбленцем Черкаської міської ради. Починаючи з 2018 року, на рахунки цього підприємства з міського бюджету за різні продукти харчування перераховано понад 90 млн гривень. Крім того, освітяни сплатили підприємству протягом 2019 року понад 1 млн гривень штрафних санкцій за нібито неналежне виконання договірних зобов’язань.
Зазначимо, що департамент систематично порушує вимоги законодавства у сфері публічних закупівель, забезпечуючи сталі відносини саме з ТОВ “Каштан-плюс”, затягуючи та зриваючи процедури закупівель, де перемагають конкуренти “фаворитів”. Детальніше про те, як освітяни здійснюють закупівлі, читайте ТУТ і ТУТ.
Додамо, що у січні 2020 році черкаськими освітянами оголошено ряд закупівель на потребу поточного року. Вимоги до учасників, визначені у тендерній документації, як і раніше, носять дискримінаційний характер, зокрема стосовно наявного попереднього досвіду виконання договорів у розмірі не менше 50% від очікуваної вартості закупівлі, що вже неодноразово визнавалась органом оскарження такою, що суперечить Закону “Про публічні закупівлі”.
Наразі оголошені процедури тривають, а рядом потенційних учасників вже висунуті вимоги про усунення порушень, поки без звернення до органу оскарження.