На вулиці Сумгаїтській у Черкасах діє стихійний ринок. За тиждень петиція про заборону торгівлі тут набрала 285 голосів із 250 необхідних. Тепер її мають розглянути на сесії Черкаської міськради.
Про це розповідає “Суспільне”.
Черкащанка Юлія Осколкова розповіла, що жителі зверталися до патрульної поліції, муніципальної інспекції, щоб припинили стихійну торгівлю, але безрезультатно.
Торгують в антисанітарних умовах та створюють незручності для перехожих. Тож для припинення торгівлі у неналежному місці черкащанка створила відповідну петицію та опублікувала на сайті міської ради.
— На велодоріжці проїхати неможливо — там торгують, утворюються великі черги до продавців, — зауважила авторка петиції Юлія Осколкова.
Жителька Черкас Марина Бурсак розповіла, що давно мріяла, аби Південно-Західний район Черкас був облаштований. Тішилася, коли по вулиці Сумгаїтській з’явилися пішохідна алея, велодоріжка та лавки для відпочинку. Однак наразі усе це використовується не за призначенням.
– Усі лавки, які поставили, поламані, оскільки продавці їх зайняли, а відпочити та сісти там не можна. Я хочу вільно пересуватися алеєю, щоб мені ніхто не заважав. Якщо я захочу купити якісь овочі у бабусь, то я піду на ринок, – зазначила черкащанка Марина Бурсак.
Місцева жителька Юлія Осколкова розповіла, що на стихійному ринку торгують молочною продукцією, м’ясом, салом, овочами та іншими продуктами харчування прямо на асфальті і це – порушення санітарних норм.
– На велодоріжці стоять мішки з картоплею, фруктами, овочами – усе на світі продається, на лавках сидять продавці з ящиками, не має де ні відпочити, ні пройти, вони агресивно реагують на зауваження. Після них в кінці дня купи бруду, сміття. Поруч є спеціально облаштований ринок «Ярославський», там є туалети, торгові прилавки, де вони мають змогу в нормальних умовах працювати, – прокоментувала місцева жителька.
За словами директора ринку “Ярославський” Євгена Портного, на ринку є місця для торгівлі, але чому люди не йдуть туди торгувати, не розуміє.
Продавець Сергій торгує овочами та фруктами прямо на велодоріжці. Він зазначив, що не знав про те, що на цьому місці здійснювати продаж заборонено.
– У цьому році я торгую перший день. Просто всі торгують, я прийшов, став і торгую, – пояснив продавець.
Продавчиня Оксана виносить товар до пішохідного переходу, хоч і орендує торговельний павільйон.
Головний муніципальний інспектор міста Станіслав Коломієць розповів, що адмінпротоколи – не дієвий засіб боротьби зі стихійниками.
– У нас працює не така велика кількість інспекторів, ми самі не можемо це осилити й звертаємося до поліції. Ми обмежені в часі й у вихідні дні теж не працюємо. Штраф становить 1 700 гривень, однак підприємець, який здійснює торгівлю, мусить нам надати документи. Продавці відмовляються, а в нас не має засобів примусу встановити особу. Нам треба створити комунальне підприємство «Муніципальна варта», яке буде працювати цілодобово і у вихідні дні, – розповів Станіслав Коломієць.
За його словами, одним із дієвих засобів боротьби зі стихійною торгівлею є вилучення інвентарю у порушників.
– Якщо декілька разів підприємця позбавити його інвентаря, то він порахує і йому буде не вигідно платити штраф 1 700 гривень, лишитися без вагів, контейнерів, столу, – продовжив Коломієць.
Він додав, що гальмують закриття стихійних ринків і самі містяни, які є прихильниками такої торгівлі.
Місцева жителька Ольга Старовойтова зазначила, що їй зручно вийти з дому і відразу придбати необхідне.
– Територіально зручно. Ринок не зовсім у такому місці, до якого близенько йти, тут просто зручніше. Нехай влада робить так, як вигідніше для людей, – пояснила жінка.
Це все звісно зрозуміло, що згідно закону та елементарно зовнішній вигляд міста, де є стихійна торгівля – не найкращий. АЛЕ, люди, які влаштовують такі ринки, явно не просто по приколу цим займаються, не заради задоволення в дикий вітер або собачий холод виходять на свій страх та ризик торгувати різноманітною продукцією!!! Причина елементарна, та всім відома – бажання заробити грошей на єлементарні потреби: купити продуктів, оплатити житло та інше. Ті, хто жаліється на них, мов-би: “Ой незручно пройти поруч, або не можу проїхати на своєму велосипеді” – хоч на секунду уявіть себе на місці торгашів.
Але ситуація не лише в цьому, а найголовніша причина, по якій люди, не дивлячись на штрафи та адмін протоколи, продовжуть торгувати – це те, що влада не надає повномірну інформацію щодо дозволених законом місць для здійснення торгівлі, а також не створює умови для такої торгівлі.
Не забувайте, що торгівля – одна з найважливіших ланок утворення еокономіки та фінансового обороту країни, ті ж самі магазини – торгують продукцією, а точніше продають вам за фіксованими цінами необхідні продукти. А жива торгівля, стихійна, це одночасно і місце де можна знайти продукти за більш вигідною вартістю, часто і якістю, а також місце – де люди, живі люди!, мають змогу спілкуватися, ділитися мовними фразами, думками, і співіснувати в соціуму.
Тобто вся мова йде ло того, що треба не леше забороняти стихійну торгівлю, треба її перенаправляти в правильне та економічно-вигідне для всих русло. Якщо я не помиляюсь – Держава – це народ, влада – це народ. Але в даному випадку, цього не скажеш..