Що купували громади Черкащині у липні? Огляд “Прозорро”

Останніми днями дедалі сильніше лунає публічна критика напрямків використання коштів місцевих бюджетів чиновниками по всій Україні. У центрі скандалу стадіон на Волині та розв’язка у Києві. Ціна питання – сотні мільйонів гривень, які могли бути використані для потреб обороноздатності, втім їх, скоріш за все, витратять на інфраструктуру – дорожню та спортивну. 

На Черкащині також цього місяця були сумнівні, якщо навіть не скандальні закупівлі. Зокрема ми вже писали про екран, який планує придбати Золотоніська міська рада, попри явну недоречність таких видатків. Водночас від своїх намірів владці не поспішають відмовлятися. Ми взялися проаналізувати, на що ще протягом липня чиновники на Черкащині зібралися витрачати наші з вами гроші. Особливий акцент у нашому матеріалі ми зробимо на невеликі громади, які не часто потрапляють у поле зору журналістів, втім які також за рахунок мобілізаційних процесів мають стрімке зростання власного фінансового ресурсу. 

Всього у липні на Черкащині було оголошено про здійснення майже 12,5 тисяч публічних закупівель, загальною вартістю у майже 1,4 млрд гривень. Левова частина з них – це закупівля за так званими прямими угодами, без проведення конкурентних процедур. Мова про понад 11 тисяч закупівель. Водночас їхня загальна вартість складає  200 млн гривень. Тобто левову частину коштів на Черкащині у липні витрачали все таки за рахунок умовно конкурентних закупівель. Чому ми кажемо умовно? Тому що у більшості випадків у конкурентних закупівлях, які вже відбулися або де хоча б відбулося розкриття пропозицій, брав участь лише один учасник. Така ситуація є наслідком двох факторів – по перше, це зміни до закупівельного законодавства, які на час дії воєнного стану дозволяють визнавати успішними відкриті торги за участю лише одного учасника. Другий фактор – це продовження падіння довіри до органів місцевої влади з боку бізнесу. Все менше і менше нових учасників  бере участь у закупівлях товарів, робіт та послуг за публічні кошти. 

Найбільш коштовною прямою угодою липня, укладеною без проведення конкурентної закупівлі, стало придбання Червонослобідською сільською радою 10 радіоелектронних рушниць для боротьби із ворожими безпілотниками. Це перша подібна за сумою закупівля, про яку стало відомо із публічних джерел. Доволі характерним є те, що її здійснює невелика сільська рада, що позбавлена колосального фінансового ресурсу, яким володіють більш заможні громади.

Також варто зазначити, що протягом липня замовники регіону фактично не зловживали своїми можливостями у частині уникнення конкурентних процедур закупівель. Зокрема мова про визначення вартості предмета закупівлі у розмірі, близькому до встановлених законом порогів, а саме 1,5 млн гривень для робіт та 100 тисяч гривень для товарів і послуг. Так, близькі до суми 1,5 млн гривень закупівлі робіт у регіоні за цей період здійснили лише 9 організаторів, серед яких зокрема і Корсунь-Шевченківська міська рада із закупівлею капітального ремонту дорожнього покриття вулиці Кулішенка. 

Всього ж виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради у липні оголосив про проведення 70 закупівель, очікуваною вартістю у 10 млн гривень. Найкоштовніше придбання місцевої ради за цей період – 12 квадрокоптерів, які чиновники планують придбати у межах процедури відкритих торгів. Очікувана вартість за техніку, яка підсилить наших військових, 1,8 млн гривень. 

Водночас найбільш коштовною закупівлею місяця стала повторна спроба обласних поліцейських придбати обладнання для облаштування мережі відеонагляду по області. Мова йде про майже 90 млн гривень, які раніше ГУНП отримали як субвенцію від місцевого бюджету Черкаської міської ради. Тут цікавим є той факт, що майже половина цієї суми – це послуги, які має надавати товариство “Маклаут”. Про які саме послуги у межах закупівлі робіт йде мова – достеменно невідомо. Ані безпосередньо бенефіціар компанії “Маклаут” Віталій Лаут, ані представники замовника розповісти нам цього у коментарях не зуміли. Зазначимо, що Лаут є одним із бенефіціарів місцевого політичного проєкту “Черкащани”, одразу двоє його найманих працівників є депутатами Черкаської міської ради, обраними саме від політичної сили “Черкащани”. Хто саме виконуватиме ці роботи на замовлення Головного управління національної поліції у Черкаській області – стане відомо вже у серпні. 

Ще понад 70 млн гривень планують витратити на третю чергу реконструкції Черкаського обласного військкомату, який традиційно виконується за кошти місцевого бюджету Черкас. Зазначимо, що ці суми місцеве політичне керівництво зазвичай включає до розміру допомоги, яку спрямовано на зміцнення потреб обороноздатності країни. Втім ремонтними роботами передбачено реконструкцію службових приміщень військових комісарів, коридорів та кабінетів. Наскільки це зміцнює саме обороноздатність – питання риторичне. Водночас не виключаємо потреби у ремонті приміщень у зв’язку із зростанням кількості військовослужбовців. 

Ще 60 млн гривень спрямовується на ремонт Кам’янського ліцею імені Пушкіна. З першої спроби віднайти підрядника, який візьметься виконувати ці роботи, чиновникам не вдалося. Тепер, відповідно до змін до закупівельного законодавства, у організаторів торгів з’явилося право самотужки віднайти виконавця робіт, які мають бути завершені до кінця наступного року. Зазначимо, що тут цікавим фактом є те, що організатором коштовної закупівлі виступає безпосередньо сам заклад, а не, скажімо, департамент капітального будівництва Черкаської обласної військової адміністрації, як це було у багатьох інших випадках реалізації проєктів так званої програми “Велике будівництво”, яка фактично була згорнута з моменту повномасштабного вторгнення росіян. 

40 млн гривень планує витратити Степанецька селищна громада на покращення гідрологічного стану місцевого ставу. Це одна із найбагатших громад області та країни в цілому, яка ще до початку повномасштабного вторгнення мала суттєвий бюджет у розрахунку на одного жителя. Секрет – реєстрація тут цілої низки підприємств, пов’язаних із агрохолдингом МХП олігарха Юрія Косюка. Зазначимо, що саме Степанецька громада у липні стала одним із лідерів за сумою оголошених закупівель. Всього виконавчим комітетом цієї ради було оголошено 43 закупівлі загальною вартістю у понад 50 млн гривень. 

Ще одну школу тепер вже за 30 млн гривень планують відремонтувати у Драбові. Тут без несподіванок. Організатором торгів виступає департамент капітального будівництва Черкаської обласної військової адміністрації. Наміри реконструювати навчальний центр у колись районному центрі були ще до повномасштабного вторгнення і там навіть розпочались роботи. Втім стрімке зростання курсу валют і, відповідно, здорожчання матеріалу спричинило потребу коригування проєкту і, відповідно, укладання нової угоди. 

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *