23 липня у Києві, в коворкінг-просторі Kooperativ відбувся вечір сторітелінгу The Tellers Night#5. Темою заходу стало волонтерство на прифронтових територіях.
Понад рік комунікаційна агенція The Tellers Agency створює формат камерних надихаючих вечорів сторітелінгу The Tellers Night, де спікери та гості можуть говорити про важливе, про актуальне, про цінне. Цього разу мова йшла про волонтерів, а метою стало подарувати гідну увагу тим людям, діяльність яких часто залишається в тіні, проте має надвисоку цінність. Особливо тим, хто веде свою діяльність на прифронтових територіях та надає допомогу цивільному населенню. Їх історії мають бути почуті, їх імена мають знати.
Розпочала вечір історій Тетяна Велика, координаторка благодійного фонду “Посмішка ЮА”. Разом із командою фонду вони обрали напрямок комплексної допомоги громадам на прифронтових територіях. Це і надання психосоціальної допомоги, протидія постраждалим від насильства, покращення доступу дітей до освіти, а також забезпечення гуманітарною допомогою. Одна з найбільш чутливих історій Тетяна була про роботу у найбільшому гуманітарному хабі Запоріжжя, який першим приймав евакуаційні автобуси з родинами з Маріуполя. Вона не могла залишатися осторонь та на рівні із психологами спілкувалась та надавала допомогу тим, хто вирвався з окупації. Але вигоріла вже за 3 дні, адже всі історії пропускала через себе. Тож головна порада від Тетяни – складну психологічну допомогу залишайте кваліфікованим спеціалістам. Але якщо такої можливості немає, то обовʼязково після допомоги іншим дайте собі час на відновлення. Як то кажуть “спочатку надягніть маску на себе, а вже потім на людину поряд”.
Наступним слово взяв Дмитро Дорошок, заступник директора ради Всеукраїнського громадського центру “Волонтер”. Основним проєктом Дмитра та команди волонтерів наразі є “Чисті та вмотивовані” – мережа безкоштовних пралень у деокупованих містечках миколаївщини та Херсонщини. Ідея проєкту народилася після підриву Каховської ГЕС, коли місцеві жителі зіштовхнулися з перебоями або й зовсім відсутністю водопостачання. І навіть такі задачі, як випрати одяг, стали із зірочкою. Тож Дмитро разом з командою волонтерів розробили проєкт та почали реалізовувати його в громадах південних регіонів.
Волонтерство в житті Дмитра зʼявилось задовго до 2022 чи навіть 2014 років. Були і Євро-2012, і Євробачення у Києві, але саме після початку Повномасштабного вторгнення досвід допомагати, знаходити можливості та однодумців значною мірою трансформувався. Загалом спікер виразив бажання, аби якомога більше українців пройшли крізь досвід волонтерства. Це формує набагато ширший світогляд та розвиває особистість. Він навів приклад, що за кордоном волонтерство – доволі традиційна практика, яка доступна ледь не з 6 років. А сфери діяльності для юного волонтера можуть бути найрізноманітніші: від допомоги тваринам до екології.
Заключним спікером стала Софія Возняк, контент менеджерка громадської організації Repair Together, що опікується відбудовою Чернігівщини. Команда проєкту, про який писали BBC та Washington Post, змогла сформувати потужну спільноту активних молодих волонтерів не лише з України, але і з закордону. Волонтерську діяльність вони успішно поєднують із культурними подіями, аби процес був цікавим та захоплюючим. Наприклад, формат рейв-толоки збирає на одному обʼєкті діджея та учасників, які під музику працюють, розбирають завали або заготовляють цеглу для майбутньої відбудови, а вже після організовують культурну програму, зазвичай це концерти, стендапи, кінопокази.
Важливою ініціативою ГО Repair Together є Велике Дівництво – будівельно-навчальний табір для жінок, який Repair Together запустили в березні 2023-го. В рамках проєкту один із будинків відбудовують виключно жінки, аби звернути увагу на питання гендерної рівності в цілому, та на будівництвах зокрема. Софія розповідає, що під час роботи команда дівчат навіть вигадала спосіб піднімати багатокілограмові деревʼяні балки, який потім використовували й команди на інших будівництвах.
Волонтери – люди, які часом працюють за межею своїх можливостей і також потребують допомоги. Тож маємо цінувати і підтримувати тих, хто завжди знаходить сили і можливості підтримувати інших.
В планах команди комунікаційної агенції The Tellers створювати й надалі вечори історій, що мають вплив, вечори історій про важливе. Тож слідкуйте за анонсами наступних The Tellers Night в соц.мережах.
Подія відбулась за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine.
*іміджева інформація