Євроклуб “Ми – разом” смілянського ліцею “Лідер” переміг у всеукраїнському конкурсі проєктів від Представництва ЄС. Завдяки проєкту під назвою “Climate Change Challenge” смілянські євроклубівці хочуть не лише розповісти жителям регіону більше про негативний вплив змін клімату на життя людей, а й зробити маленький крок для вирішення цієї проблеми, ставши прикладом для решти.
Цьогоріч євроклуб “Ми – разом” відзначає своє 10-річчя. За цей час євроклубівці встигли реалізувати низку проєктів, серед яких і міжнародні. За останні роки члени євроклубу встигли побувати на Кіпрі, в Мальті, Угорщині, Польщі, Німеччині. Левова частина проєктів стосувалися екології.
– Проєкт щодо кліматичних змін я хотіла втілити вже давно. Тема екології – моя улюблена. Реалізувати проєкт хотіли ще весною, але пандемія внесла свої корективи, – розповідає очільниця євроклубу “Ми – разом” Тетяна Ярмиш.
Про що проєкт?
Реалізація проєкту передбачає кілька етапів. Зокрема, разом зі смілянськими лісниками школярі планують висадити дерева, щоб збільшити лісистість регіону. Окрім того, в ліцеї хочуть провести дні без м’яса та тиждень без пластику.
– Ідею днів без м’яса ми вже обговорили з нашою їдальнею. Будемо замінювати м’ясо овочами та бобовими, їх у нас дуже багато, – говорить пані Тетяна. – Щодо тижня без пластику – це тема широка, тут море ідей. Хочемо домовитися тиждень не купувати воду у пластикових пляшках, будемо з еко-чашками приходити. Ще одне правило – не завертаємо нічого у пластикові пакетики.
За її словами, ще одна велика мета проєкту – активне інформування населення.
– Ми створюватимемо лепбуки та інші інформаційні матеріали, де розповідатимемо, чому проєкт важливий, до чого можуть призвести кліматичні зміни. Аудиторія – не лише школярі, а і їхні батьки, жителі мікрорайону, де розташований наш навчальний заклад, – зазначає Тетяна Ярмиш.
Минулоріч євроклуб уже подавався на конкурс. Проте тоді виграти не вдалося. Цього року сміляни знайшли партнерів – євроклуби з Бердичева, Чернігова та Черкас. Це допомогло не лише перемогти, а й масштабувати проєкт.
Втілити члени євроклубу планують уже восени. Нині ж ведуть перемовини із адміністрацією ліцею, лісництвом та іншими партнерами.
Правила конкурсу
Конкурс проєктів євроклубів проводять в Україні вже третій рік поспіль. Він відбувається у межах проєкту “Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні”, що є ініціативою Представництва Європейського Союзу. У нашій країні ініціативу реалізують “Фундація «Відкрите суспільство»” та ГО “Молодіжна Альтернатива”.
За словами координаторки проєкту “Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні” Ірини Диби, у перший рік існування конкурсу організатори визначили 10 переможців, минулоріч їхня кількість зросла до 20. Цьогоріч же комісія визначила 24 найкращі проєкти. Втілити їх євроклуби мають до 15 листопада 2020 року. Тема цьогорічного конкурсу – “Прямуючи до ЄС, змінюємо Україну”.
Пані Ірина говорить, що щороку якість проєктів, поданих учасниками, зростає. Це, зокрема, пов’язано з навчанням у вигляді вебінарів, які проводять організатори для учасників.
У 2020-му на участь надійшла 51 заявка. Переможці отримають фінансову, сувенірну та менторську підтримку.
– Ми не робили надскладних умов для участі, оскільки переважно проєктні заявки готують вчителі та євроклубівці. Для нас важливо, щоб тема проєкту стосувалася питань євроінтеграції. Також перевагою є залучення до реалізації проєкту євроклубів з інших міст, – пояснює Ірина Диба.
Що таке євроклуби і навіщо вони потрібні?
Перші євроклуби в Україні з’явилися в 1995 році за прикладом подібних організацій в Європі та Росії. Їхня головна ціль – інформування і просвітництво молодих людей про Європейський Союз.
Євроклуби створюють при школах, університетах, молодіжних та громадських організаціях, серед працюючої молоді переважно як неформальні об’єднання. Проте частину реєструють і згідно з українським законодавством як неурядові неприбуткові організації.