ТОП-5 автівок, які купували собі черкаські посадовці й депутати (ВІДЕО)

Найдорожчі автівки черкаських посадовців зі свіжих декларацій

Найдорожчі автівки черкаських посадовців зі свіжих декларацій

Квартири за мільйон і більше, нові Тесли в ту ж ціну. Чи навіть – купівля акцій Тесли.

10 грудня НАЗК відкрило публічний доступ до реєстру декларацій. Того ж дня ми провели в ньому нашу першу безсонну ніч. І таких до нового року було ще чимало. Загалом ми проаналізували понад 500 декларацій місцевих і народних депутатів від Черкащини, суддів, прокурорів, керівництва поліції.

Декларації за 21-ий і 22-ий роки мають заповнити до кінця січня. Приблизно 80% черкаських суддів і тільки половина депутатів уже це зробили.

До слова про суддів. Зазначимо, що за значними витратами стоять чималі зарплати. Якщо посадовець, чиновник, прокурор, суддя отримують зарплати, подарунок, купують чи продають щось на певну суму, то зобов’язані повідомити про це НАЗК протягом 10 днів. Навіть якщо купували щось частинами. Ця певна сума на початок 2022 року становила – майже 119 тисяч гривень.

Тож черкаські судді про суттєві зміни повідомляли щонайменше двічі, а то і сім разів у рік. У більшості таких декларацій місячна зарплата була 129, а в когось – і 440 тисяч гривень.

Найцікавіші знахідки в деклараціях черкаських посадовців

Що ж до цікавих знахідок у решти. Згадані акції Тесли купив заступник прокурора області Станіслав Торопчин. Колись очільник обласної податкової, а нині перший заступник начальника ОВА Антон Царюк набув у власність військові облігації на суму 668 325 грн. А суддя Чорнобаївського суду Василь Левченко придбав крипту.

Одному з черкаських нардепів, Сергію Швецю, на п’ятий місяць повномасштабної мати подарувала майже 2 млн грн, а прокурор Сергій Пидорич виявився любителем вітру у волоссі – і придбав спортивний мотоцикл за понад 600 тисяч гривень.

У новому розслідуванні “18000” розповідають про п’ятірку найбільших покупок, задекларованих під час повномасштабної війни. Спойлер: усі 5 – “тачки”.

5 місце. Підтримка “вітчизняного виробника” від судді

Почесне п’яте місце посідає суддя Придніпровського районного суду і її новенька SKODA KODIAQ за 1,7 млн грн.

Річний дохід родини пані Олени – майже 2 млн грн. Готівкових збережень 3 тисячі доларів, інформація про суми на рахунках – закрита. Поспілкуватися з нами на камеру Олена Казидуб відмовилася. Але прокоментувала купівлю через пресслужбу.

Машина Skoda була куплена у 2006 в автосалоні. В експлуатації з 2006, перебуває  у тривалому  капітальному ремонті, потребує значних фінансових вкладень і не відомо, чи буде придатна до подальшої експлуатації. А тому, на законних підставах, з метою підтримки вітчизняного виробника (виробник автомобілів марки Škoda в Україні), новий автомобіль Skoda куплено за власні та кредитні кошти, офіційно в автосалоні зі сплатою всіх податків (в т.ч. військового збору). Також, регулярно спрямовує власні кошти на донати для ЗСУ, для придбання дронів, автомобілів для військових частин та здійснює відрахування на ЗСУ із заробітної плати“, – цитує Казидуб її пресслужба.

4 місце. “Подарунок долі” для депутата

Четверте місце нашого рейтингу і автомобіль на 427 тисяч дорожчий від попереднього. Депутат Черкаської обласної ради від “Батьківщини” Віталій Чен купив у липні 2022 року “Ауді Є-Трон” того ж 2022 року випуску. Задекларована вартість 2,1 млн грн.

– Це був подарунок долі. Його вартість була 2,2 млн по курсу, який був до війни. Це було близько 80 тисяч євро. Потім почалася повномасштабна війна. Завод не змінював курс. Курс у гривнях тоді був 40 з чимось. Десь так, – розповідає про свою автівку телефоном Чен. – Ну, надрукуйте візьміть прям в газеті на першій сторінці. Мені дуже буде приємно, що про мене пам’ятають пів Черкаської області чи Черкас. Ну, пропіарте. Ще й будуть заздрити, бо цінова політика була дуже дешева.

Журналістка Ірина Малюкова телефонує депутату Віталію Чену

Журналістка Ірина Малюкова телефонує депутату Віталію Чену

Цікаво, що за декларацією, ні депутат, ні його дружина доходу не мають. На двох 40 тисяч доларів збережень. Які так і лишилися лежати після купівлі Ауді.

– А міг я зробить помилку? Чи ви думаєте, я пішов і пограбував банк? Я перепровірю. Може, помилку десь зробив. Я ж не такий видатний декларант, як ви думаєте, – пояснює депутат.

3 місце. Депутатська любов до Тойот

Андрій Мушієк. Депутат від політичної сили “За майбутнє”, заступник директор комунального підприємства “Благоустрій”. Дохід за 2022 рік – понад 355 тисяч гривень на родину. Попри це, має чималі збереження у валюті, які з року в рік незмінні – 300 тисяч доларів і 150 тисяч євро. За купівлі чогось – у хід ідуть гривневі збереження, як-от у 2021-му, коли дружина купила Лексус.

Станом на початок 2024-го року остання з поданих ним декларацій за 2022 рік. І хоч Тойоти LAND CRUISER PRADO з останньої на тоді лінійки там ще немає, уже на початку 2023-го – ми фільмуємо, як пан Мушієк приїздить на ній під сесійну залу. Депутат обіцяє: у наступній декларації авто вже фігуруватиме і збережень поменшає.

– Справа в тому, що це авто було замовлено ще до війни. Я його дуже довго чекав. І ну… Дав задаток за це авто і, якби його не придбав, то я би завдаток назад собі не забрав, – коментує придбання автівки Мушієк.

2 місце. Дві Тойоти судді

Срібло цього рейтингу забирає суддя Звенигородського районного суду Дарʼя Сакун. Ні, вона не купила собі авто дорожче, ніж у когось із попередників. Просто вона купила їх собі двійко: Ленд Крузер 2019 року випуску – у серпні 2022-го і на рік новіша модель Тойоти – у травні 2023-го. За дві віддала майже 3 млн грн.

Дохід родини судді – 1,8 млн грн за 2022 рік. І в збереженнях після купівлі першої з Тойот лишилося 64 тисячі доларів. Чого вистачає і на друге авто.

Під час створення матеріалу склалося враження, що це досить прогресивна суддя. 6 років тому вона стажувалася в Америці, давала інтервʼю про цей досвід. Її тішило, що в Штатах вона не побачила “царських сіл” чи “культу одягу”. До слова, за оцінкою Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка включає і тестування особистих морально-психологічних якостей, суддя зі Звенигородки набрала більше балів, ніж, наприклад, уже згадана голова Придніпровки.

– Я проживаю в Черкасах. Їжджу працювати в Звенигородку щодня. Машини: моя одна, інша – чоловіка. Автівки – це є необхідність, оскільки це моя безпека і засіб добиратися до роботи, – каже суддя.

1 місце. Рекордсмен серед суддів

І абсолютний рекордсмен витрат станом до Нового року – суддя Черкаського апеляційного суду Олег Новіков. Рекордсмен з-поміж не тільки черкаських служителів Феміди – а й по Україні.

Номер телефону судді знаходимо на Авторіа, де він продає свого Аутлендера 2007 року. Можливо, авто трохи затісно в гаражі поряд із новеньким MERCEDES-BENZ GLE 450. Новеньким в усіх сенсах: авто 2023 року випуску. Задекларована витрата – понад 4,1 млн грн (із яких – 165 769 ₴ сервісного збору).

– Перед звільненням, думаю, треба буде поміняти машину. Вирішили з сімʼєю купити машину раз і назавжди, – коментує коштовну купівлю Новіков. – Я розумію, шо якісь питання тут можуть буть. Але ми отримуємо зарплату, допомагаємо армії.

У перший рік повномашстабної – Новіков декларує на двох із дружиною дохід у 3,2 млн річних. Збережень – 3,9 млн грн і 3400 євро. Яких саме вистачає на авто.

Цікаво, що попри наявність нової автівки, суддя продовжує їздити на старій. Принаймні – саме на ній його зафіксувала журналістка “18000” під приміщенням суду.

Попри купівлю нової коштовної автівки, суддя продовжує їздити на роботу на старій

2,5 мільйона декларацій

Ми проаналізували лише півтисячі декларацій. НАЗК ж очікує до кінця першого кварталу завантаження 2,5 мільйонів звітів за 2021-23-ій роки. Масив рекордний і опрацювати його потрібно в стислі терміни. Автоматично. Тримаємо кулачки, аби система нічого не прогавила

– Є певний алгоритм дій, який дозволяє відокремити найбільш ризиковані декларації. Спочатку здійснюється аналіз даних декларацій за допомогою логічного та арифметичного контролю, визначається грубий коефіцієнт виявлених у декларації ризиків невідповідності. За результатами ранжування відбувається обрання способу перевірки декларації: автоматизовано чи програмними засобами, чи уповноваженою особою НАЗК, – розповіла в коментарі “18000” керівниця 2-го відділу управління проведення повних перевірок НАЗК Аліна Довганюк.

Ми продовжуємо моніторити й аналізувати декларації черкаських посадовців і чиновників. І по-секрету – топ-чиновники і топ-політики свої ще не подавали.

Залишайтеся з нами, підписуйтеся на ютуб-канал, ставте “дзвіночок” і підтримуйте незалежну журналістику вашого міста


* Зазначимо, що у відеоверсії матеріалу ми допустили помилку в частині про купівлю заступником начальника ОВА Антоном Царюком цінних паперів на суму 1,3 млн грн. Насправді, у травні 2022 року він придбав військових облігацій на 668 325 грн, обіг яких припинився у листопаді того ж року. Вказанні операції набуття та припинення права власності і були відображенні в декларації.

По темі

    коментарі
    1 Коментар
    1. Цікаво а на бензин до Звенигородки держава дає,чи зарплати хватає?

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *