Історична пам’ятка “Будинок Кринського” за адресою вул. Байди Вишневецького, 2 в Черкасах простояла у місті 116 років.
Будинок пережив погодні негаразди, відсутність реконструкцій, політичної й культурної волі для внесення його в реєстр історичних пам’яток і заміну автентичних вікон на металопластикові.
Втім після зміни власника пам’ятку намагаються зруйнувати, а на її місці звести чергову багатоповерхівку. Як і чому це відбувається – розповідаємо у новому розслідуванні від “18000”.
Що це за пам’ятка?
Будинок Валентина Титаренка сусідить із історичною спорудою. Протягом років боротьби за життя пам’ятки черкащанин зібрав гору документів, які підтверджують історичний статус будинку. Тут як рішення ще радянської влади, так і вже більш “свіжі” документи, датовані 2010 та 2021 роками.
– Була хибна думка, що в цьому будинку якийсь час був Тарас Григорович Шевченко. Але все ж таки, весь час я знав, що це пам’ятка архітектури, можливо, місцевого значення. Це не ошатний якийсь палац, це не є фортеця, але це є характерна забудова провінційного міста Черкаси, – розповідає Валентин.
За словами завідувача сектора охорони культурної спадщини Андрія Бердецького, будівля пристава Табачникова, збудована в 19-му сторіччі, є щойно виявленим об’єктом культурної спадщини. Будівля занесена до переліку наказом служби охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації ще в 2010 році. На неї розповсюджується дія закону про охорону культурної спадщини.
Історія питання
За 116 років будинок бачив різні рішення по собі. Усі – охоронні. Якщо коротко, власник приміщення має забезпечити збереження цієї пам’ятки в нормальному стані.
До слова про власника. Востаннє він змінився у 2019 році. Від початку компанія “Надія” не приховувала свого наміру знести споруду і на її місці побудувати багатоповерхівку. У листопаді 2019 року для цього вона звертається до місцевої влади.
Спочатку все йде не дуже гладко. “Надія” тричі змушена просити дозволу. І тричі його скасовують через резонанс та позицію окремих членів виконавчого комітету, представників політичних сил “Національний корпус” та “Свобода”.
Але наприкінці року ситуація змінюється.
– Щойно ми напрацювали спільне бачення наших дій у Черкаській міській раді із командою “Черкащан”. Хочу сказати, що бачення розвитку міста із цією командою у нас однакове. Наше завдання – вивести місто Черкаси в трійку найкомфортніших міст України. Ми говоримо про об’єднання наших зусиль, зокрема й про підтримку мене як кандидата на посаду міського голови, – ці слова міський голова Анатолій Бондаренко промовив наприкінці жовтня 2020-го, між першим та другим туром виборів.
Тоді стало зрозуміло, що ані “Національний корпус”, ані “Свобода” до лав місцевої ради не потрапляють, а Бондаренко шукав союзників для перемоги в другому турі виборів.
Вже за тиждень після цієї промови Бондаренка “Надія” повторно подає до місцевої ради пакет документів, щоб отримати дозвіл на зведення багатоповерхівки та оперативно отримує позитивну відповідь.
Власник компанії “Надія” Андранік Казарян – один із ключових бенефіціарів політичного проєкту “Черкащани” у стінах місцевої ради та входить до складу ради цієї партії.
– Він дуже сильна людина, нам із ним легко, тому що він швидко ухвалює рішення, в нього немає “Подумаю”, “Скажу завтра”, – так характеризує мера Черкас у 2021-му році Анатолія Бондаренка Андранік Казарян.
Перейти одразу після виборів до будівництва “Надії” знову не вдається.
У березні 2021 року за поданням обласних чиновників міністр культури Олександр Ткаченко підписав наказ. Ним будинок внесли до національного реєстру пам’яток архітектури. Тоді у приміщенні ще були вікна, двері та навіть дах.
Ситуація сьогодні
Зараз цього всього немає. Як і наказу міністерства, який “Надія” у 2022 році скасувала через суд. Мовляв, чиновники не дотримались всіх формальностей, визначаючи історичний та культурний статус будинку.
Водночас чинним залишається наказ профільного департаменту Черкаської ОДА ще від 2010 року, який визначає особливий статус цієї будівлі. Суд першої інстанції нещодавно ухвалив рішення, яким зобов’язав “Надію” укласти охоронний договір. Тепер слово за столичними служителями феміди.
Місцева прокуратура натомість досліджує фактичний стан будинку.
– Органом досудового розслідування зараз якраз в межах цього кримінального провадження вчиняється відповідні слідчі процесуальні дії з метою фіксації стану даного об’єкту культурної спадщини. З’ясування обставин, які дії з ним проводяться і хто це безпосередньо вчиняє. Більше деталей повідомити не можу. Досудове розслідування триває в межах цього ОКП. З врахуванням встановлених обставин будуть вчинятися ті чи інші слідчі процесуальні дії. На сьогодні підозрюваних у кримінальному провадженні немає, – каже заступник керівника Черкаської обласної прокуратури Остап Сидор.
У червні вже цього року суд скасовує арешт майна у кримінальному провадженні і забудовник одразу використовує це. Він кріпить інформаційний плакат, аби продемонструвати, що будуватимуть на цьому місці, а також знімає дах будівлі.
Андранік Казарян пояснює дії будівельників тим, під шифером нібито є залізний дах у нормальному стані.
– Кілька листів шиферу ми збирали на вулиці, будівля в аварійному стані, якщо впаде на когось із перехожих, відповідати нам, – коментує Казарян.
Дії черкаського забудовника, що межують із варварством, є типовими не лише для Черкас. Про це говорить киянка Ольга Рутковська. За її плечима – боротьба за низку історичних будівель у столиці.
– Дуже часто спостерігають такий підхід, коли пам’ятка свідомо руйнується. Можуть бути підпали, можуть бути якісь пошкодження, які нанесені неумисно. Але, по суті, це все класифікується як умисне недбальство. Коли від держави, від органів місцевого самоврядування немає цієї царині системного контролю, немає планомірної програмної роботи, то власникам пам’яток, які свідомо їх руйнують, доводячи абсолютно неліквідного стану, щоб побудувати новий об’єкт, ці власники пам’яток думають, що вони безкарні абсолютно, – говорить Рутковська.
Артур Чемирис
ВІДЕОВЕРСІЯ РОЗСЛІДУВАННЯ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Бондаренка «палає» від 18000. Пояснюємо чому
Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”
Пока в стране ВОЙНА эти чурки приесжие как и Бондаренко..по бырику решили исторический дом доканать..Была б нормальная власть..то заставили б этих Козырянов всё востанавить и заплатить ещё громадный штраф..А так ничего удивительного..понаехали чурбаки и им пофиг на историю..тогда как в Европе ценят
У Казаряна громадянство якої країни?
В Європі цінують не тільки історію. За такий русофобський, фашистський, образливий пост сидів би ти за гратами і платив чималий штраф. Вчи мову і європейські цінності.
Коли вже того чурбана посадять? Гнати таких потрібно, і краще за грати!