У Черкасах відкрилась виставка художника Миколи Маценка. Хто це та чому варто побачити його роботи

Микола Маценко. Дари ланів, 2007

Микола Маценко – цілком визнаний український художник родом з Черкас, який має багату виставкову історію як в Україні, так і за її межами. Можливість побачити його роботи у самих Черкасах випадає не так часто, однак 1 липня відкрилась персональна виставка Маценка.

Пропонуємо огляд на творчість черкаського митця від авторки україномовного ютуб-каналу про мистецтво “Horse & Penguin” Олени Окунєвої.

Маценко став на шлях творчої реалізації за сучасними мірками досить пізно, після тридцяти років. Однак це не завадило, а можливо, навпаки – допомогло йому природним чином влитися у професійне художнє середовище, адже його мистецтво було позбавлене провальних експериментів, непоказових спроб та неясних висловлювань. Маценко став творити саме тоді, коли його світогляд стабілізувався, життєва позиція зміцнилася, а ідеї по-справжньому визріли.

М. Маценко. Мистецтво належить народу, 2007

На цьому благодатному ґрунті (саме ґрунт має для автора символічне значення) Микола Маценко і почав розвивати свою ідеологічну теорію, якій підпорядкував художню практику. Повертаючись до ґрунту, автор стверджує, що його творчість можна метафорично порівняти з “копанням у власному городі”, маючи на увазі дослідження історії та культури своєї землі та свого народу, під час якого можна виявити унікальні артефакти кожної епохи, несподівані символи свого часу та пізніше у майстерні об’єднати це все неочевидним способом, отримавши на виході автентичний твір.

Маценко працює у досить графічній, плакатній манері, яку умовно називають геральдикою. І дійсно, роботи, що нагадують герби, містять безліч відомих символів, часом, на перший погляд несумісних, але після пильного перегляду всієї картини, стає зрозуміло, чому художник їх переплів – кожен елемент має значення, як і на гербах. Часто художник використовує прив’язку до певного місця, що полегшує для глядача розгадування символізму. 

Сам себе автор називає художником-культурологом-аматором, наголошуючи саме на дослідницькій складовій своєї творчості. “Розкопуючи” нові і нові знання, Маценко створює мистецтво, сповнене глибокої любові до України, яке має при цьому цілком усвідомлену політичну позицію та соціальну місію. При чому ця місія була присутня навіть, наприклад, у його акції “В кожну хату – по квадрату” (вперше акція пройшла у 2006-му році), де, по суті, не було авторської техніки як такої, але була мета популяризувати українське мистецтво. У рамках акції Маценко недорого продавав “чорні квадрати” власного виробництва на базарі та виступав “адвокатом Малевича”, роз’яснюючи перехожим значущість великого художника, який народився у Києві. Маценко не приховує, що вже багато років займається формулюванням ідентичності народута  вважає себе частиною масштабного “процесу формування політичної нації”.

Микола Маценко під час акції «В кожну хату – по квадрату»

Мистецтво Миколи Маценка справді прив’язане до землі, історії, традиції українського народу. Художник відчуває відповідальність за події, що відбуваються з нами, і за допомогою свого мистецтва намагається вносити посильний внесок в українську культуру, в її шанування та популяризацію. Разом з другом, кумом та колегою Олегом Тістолом Микола Маценко створює проєкт Нацпром, в межах якого вони боролися та продовжують “боротися за красу стереотипу”, не без іронії, мальовничо розмірковуючи на теми популярної культури, традиційних поглядів, споконвічних конфліктів села та міста, різних поколінь та станів. Велика виставка Маценка та Тістола проходила в Черкаському художньому музеї у 2018-му році.

Червона троянда – квітка любові, 2007

Нерідко на роботах Маценка можна побачити ланцюги, або як у новій серії, представленій на нещодавно відкритій в Черкасах виставці, – мотузки, якими художник ніби намагається зв’язати північ з півднем, захід зі сходом, історію з сучасністю. Проєкт “РІКА – МОРЕ” митець розпочав ще у 2021-му році, створивши роботи, присвячені портовим містам України. Художник досліджував еволюцію української цивілізації через водні шляхи від варягів до греків через Дніпро та Чорне море. Історичний контекст ліг в основу чергової спроби Маценка окреслити, так би мовити, код нації. 

Нацпром: Олег Тістол, Микола Маценко. Колажі з проєкту «Українські гроші», 1995. Фото з виставки «На межі» у PinchukArtCentre,  2015

Прокладаючи своїм мистецтвом міст від предків до нас сьогоднішніх, художник на певний час “онімів” після 24 лютого 2022-го року. Однак, 2023-й подарував надію та мотивацію, що відбилося і у роботах Миколи Маценка. Початково чорно-білу графіку художник розфарбував життствердними веселковими кольорами, що, очевидно, слугують ознакою оптимізму митця щодо майбутнього України.

Виставка працює у галереї Склад №5 (Надпільна 252) до 26 серпня 2023 року. 29 липня відбудеться творча зустріч з Миколою Маценком, під час якої з художником можна буде поспілкуватись особисто. 

Також читайте: Яким був “Волонтер-фест” у Черкасах.

Втомився читати лише сумні новини? Підписуйся на інстаграм “18000” – місце, де ділимося надихаючими історіями черкащан та рекомендаціями від нашої команди

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі
1 Коментар
  1. художник родом із Іванофранківщини, а в Черкасах проживає та працює осн частину життя

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *