Верховна Рада попередньо повернула в управління місцевим громадам державні землі за межами населених пунктів, а також запустила ліквідацію Держгеокадастру.
Відповідний законопроєкт №2194 в першому читанні підтримало 272 депутатів, передає “Українська правда”.
Зокрема, документ пропонує відмовитись від існування “спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин”, тобто від Держгеокадастру.
Передбачається, що його замінить сервісний орган, який буде займатись кадастровою діяльністю та геопросторовими даними.
Автори проєкту відзначають, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) із її територіальними органами є п’ятим за величиною штату цивільним відомством країни, що представлений на рівні кожного району та/або міста.
Утримання Держгеокадастру у 2017 році обійшлося платникам податків в Україні у 1,11 млрд грн, а у 2018 році — 1,9 млрд грн.
Також сільським, селищним і міським радам повертаються повноваження щодо управління землями місцевих громад за межами населених пунктів.
Тобто, землі повертаються до комунальної власності.
“Органи місцевого самоврядування у даний час контролюють лише близько десятої частини неприватизованих земель. В той же час управлінські рішення щодо землі, які приймаються призначеними із Києва чиновниками територіальних органів Держгеокадастру, далеко не завжди можуть розглядатися як такі, що відповідають інтересам сільських громад”, — зазначається в пояснювальній записці.
Усі місцеві громади були позбавлені цього права з 1 січня 2002 року із набранням чинності Земельного кодексу.