Кількість україномовних українців збільшилась. Тепер національною мовою більше спілкуються вдома, на роботі та використовують в інтернеті. Однак частка українців – російськомовні.
Такі результати нового опитування, проведеного КМІС.
У грудні 2022 року 41 % опитаних українців спілкувались тільки українською мовою, ще 17 % – “у більшості ситуацій” українською, натомість тільки російською говорять 6 %, а переважно російською – 9 % (ще 24 % сказали, що вживають обидві мови однаково).
Порівняно з 2017 роком частка повних і переважних україномовців збільшилася на 8 %, а частка російськомовців зменшилася аж на 11 %. Навіть на сході та півдні україномовців тепер не менше, ніж російськомовців (29 % проти 27 %).
Удома з родиною тільки українською спілкуються 50 % респондентів, переважно українською – 12 %, обома мовами – 19 %, тільки або переважно російською – 16 %, іншими мовами – 2 %. Це істотна зміна проти 2017 року, коли тільки або переважно українською спілкувалися 51 %, а тільки або переважно російською – 25 %.
Українську на роботі вживають переважно 68 %, а російську – 11 %.
В інтернеті українці користуються кількома мовами: англійською або іншою мовою – 10 %. Декларована частка української мови становить 52 % і перевищує частку російської – 6 %, тоді як 38 % заявили про використання обох мов однаково.
Додамо, опитування “Мова та ідентичність в Україні на кінець 2022-го” провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення доктора політичних наук Володимира Кулика. Опитування тривало 4–27 грудня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. Опитано 2005 респондентів, які в цей час мешкали на території України (в межах, підконтрольних українській владі до 24 лютого 2022 року). Максимальна похибка результатів опитування становить 2,4 %.
Нагадаємо, український словник обрав слово року.
Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу