Від ФОПа до стрільбищ. Для черкащан адаптують покрокові інструкції з відкриття бізнесу

Черкаси стануть 16 містом України, яке адаптує інструкції для підприємців на платформі Start busіness Challenge. Її автори стверджують: ресурс економить час та кошти людей, які планують започаткувати власну справу.

Що це за платформа, як отримати інструкції для створення бізнесу та чим може допомогти влада, дізнавався журналіст 18000.

Start business challenge: що й для кого?

Державний інфо-сервіс Start Business Challenge запрацював у вересні 2017 року. Це ресурс, на якому кожен зможе знайти покрокові інструкції з детальною інформацією про дозвільні документи, що необхідні для реєстрації бізнесу.

– На старті у нас було 15 кейсів, сьогодні маємо 103. Ми починали із 4 міст, сьогодні – 15, які долучилися та локалізували інструкції, – розповідає керівник сектору комунікацій Офісу ефективного регулювання Тетяна Коврига.

Йдеться про типові інструкції для відкриття власної справи. Наприклад, ви мрієте відкрити квест-кімнату, але не маєте уявлення, що для цього потрібно. На сайті Start Business Challenge ви можете обрати відповідний кейс й отримати адаптовані інструкції.

За словами аналітика Офісу ефективного регулювання Яніни  Добровольської, система працює так: людина заходить на платформу, обирає тип бізнесу, потім відповідає на додаткові питання і отримує унікальну інструкцію. Там уже зазначено, що робити, куди звертатися, номери  та адреси телефонів структурних підрозділів органів влади тощо. Плюс – інформація стосовно документів, які потрібно зібрати, тривалості процедури відкриття бізнесу, скільки це коштуватиме.

Для початку ви відповідаєте на базові запитання системи. Потім вона, залежно від відповідей, формує кількість та перелік процедур, документів, які необхідно пройти та отримати.

– Це важливо тому, що коли людина починає свій бізнес, з першого дня виникає чимало запитань. Доводиться бігати від однієї інстанції до іншої, при цьому отримуючи мінімум інформації. Ми намагаємося мінімізувати втрати часу, додаткових ресурсів, – говорить Тетяна Коврига.

Ці інструкції безкоштовні як для органів місцевого самоврядування, так і для користувачів інтернету. На сайті також вже працює особистий кабінет для бізнесу. Це означає, що людина може авторитизуватися, зайти у кабінет та зберегти свою покрокову інструкцію. Потім експерти доповнюватимуть цей кейс корисною інформацією стосовно операційної діяльності, бізнес-правил тощо.

Окрім того, кожен кейс має свій рівень складності: від легкого до екстремально складного. До перших зараховують, наприклад, відкриття веломайстерні, коворкінгів, фрілансу (звичайна реєстрація ФОПа). Екстремально складні, як стрільбища, ферми, передбачають проходження важких процедур.

Платформа буде корисною не лише для стартапів, а й для чинного бізнесу.

– У нас є реальні історії, коли чинні  підприємці користувалися платформою, – розповідає Тетяна Коврига. – Ось нещодавній кейс сироварні, коли чинний підприємець розширював бізнес і для проходження певних процедур скористався платформою.

Також ресурс дозволяє перестрахуватися у певних випадках. Перший – коли йдеться про людину, яка планує відкриття бізнесу і на сайті знаходить підказки, що полегшать шлях. Другий – коли особа робить все самостійно, а необізнаність стосовно специфіки додаткових дозволів у майбутньому може призвести до серйозних штрафів. Тому в обох випадках платформа буде корисною та дозволить перестрахуватися.

Чому це важливо для регіонів?

– Хочемо, щоб в Україні формувалися нові кластери підприємців, адже економіка тримається на малому та середньому бізнесі, – говорить про загальну ціль створення платформи керівник сектору комунікацій Офісу ефективного регулювання Тетяна Коврига.

Додає, що насамперед можливість займатися підприємництвом у конкретному місті/регіоні є плюсом безпосередньо для цих територій.

По-перше, це генерування додаткових надходжень до місцевого бюджету. По-друге, це створення нових робочих місць. По-третє, це можливість припинити відтік інтелектуального ресурсного потенціалу із регіонів в інші країни.

– Перелічені факти мають бути першочерговим стимулом для мерії у сприянні розвитку підприємництва, – констатує Тетяна Коврига. – Окрім цього – це підвищення привабливості регіону. Тому міста й долучаються до платформи, локалізують кейси, аби будь-хто міг скористатися тією чи іншою інструкцією з відкриття бізнесу без обтяжливих етапів. Області, які заходять до системи, демонструють, що вони зацікавлені в розвитку свого регіону.

Власне інтерес до нових можливостей для бізнесу продемонструвала і Черкащина. Для представників виконавчих органів влади регіону провели тренінг-семінар «Як локалізувати своє місто та ОТГ на платформі Start busіness Challenge: покрокові інструкції».

– Ми ініціювали семінар з BRDO (Офісом ефективного регулювання – ред) для фахівців МВК, ОТГ та РДА, аби пояснити механізм роботи з інфо-сервісом для започаткування  бізнесу та роль місцевої влади у корисності та ефективності цього сайту для підприємців кожної відповідної території, – говорить директор Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Роман Карманнік.

Окрім цього, за його словами, цей ресурс стане одним із ключових у роботі Центрів підтримки підприємництва, які наразі планують створювати при ЦНАПах з Офісом розвитку малого та середнього підприємництва (SME.DO).

– Цей семінар є лише невеличкою частиною плану  реалізації Стратегії розвитку МСП в Черкаській області до 2020 року, в межах якої ми вже більше року допомагаємо бізнесу. Адже хочемо аби започаткування та ведення  бізнесу в нашій області було більше не челленджом, – додає Роман Карманнік.

За словами керівниці сектору комунікацій BRDO, від Черкащини є запит на підготовку ще одного блоку підприємництва, який буде зорієнтований на розвиток туристичного потенціалу області.

– У регіоні є сильні місця, на які треба акцентувати увагу. Вам є що показати не тільки Україні, але й міжнародній спільноті. Розвиваючи цей напрям, ви збільшуватимете туристичний потік, а відповідно надходження до бюджету, рівень впізнаваності регіону та привабливості для інвесторів, – переконана Тетяна Коврига.

Як інформують в Офісі ефективного регулювання, незабаром із Черкащиною планують підписати меморандум про співпрацю. Поки ж область знайшла відповідальну людину, яка візьме на себе функції з локалізації інструкцій.

Світлана Спасібіна

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *