Від ідеї до неформальної школи ІТ: історія черкаського GeekHub

“Таким має бути світ”, – трохи подумавши, називає гасло GeekHub його співзасновник Юрій Курат. – Не пам’ятаю, яким був перший слоган проекту, однак готовність черкаських програмістів безкоштовно працювати, щоб допомогти іншим досягти успіху, тоді надихнула нас саме на цю фразу, яку ми використовуємо донині.

Проект безкоштовних ІТ-курсів GeekHub Юрій та його брат Нік створили в Черкасах вісім років тому. І хоч нині Курати працюють в Америці, черкаський GeekHub нарощує м’язи і щороку збирає все більше учасників, які хочуть знайти себе в ІТ-сфері. Викладачами у GeekHub є ІТ-спеціалісти місцевих компаній. Часом – випускники того ж GeekHub, які вже встигли реалізуватись у галузі. Студентом може стати будь-хто, хто успішно складе вступний автотест і пройде відбір.

Кореспондентка 18000 побувала на “лінійці” з нагоди завершення чергового сезону GeekHub, аби побачити на власні очі, яким є “світ” проекту, і поспілкувалася з його частинами: студентами, менторами та засновниками.

“Хвилююсь, як у школі”

Навчання, як і випускний айтішників, відбувається у місцевій церкві. Щоправда Дім Євангелія складно вписати в рамки “звичайної” церкви – він більше схожий на сучасний офіс із яскравими вітражами на вікнах.

Атмосфера у залі – весела, затишна і дещо хвилююча. Окрім самих студентів, які протягом півроку опановували обраний курс, тут їхні рідні та друзі. Вікових обмежень GeekHub не має. Тож хтось прийшов сюди із батьками, а хтось – уже з власними дітьми.

– Нам ментор не сказав, хто отримає сертифікат. Тому хвилююся, як у школі, – зізнається черкащанка Олена Босак, яка вчилась у GeekHub на проджект-менеджера.

Хвилюватися в Олени причини справді є. Із 2400 студентів, які протягом восьми сезонів навчалися у проекті, сертифікати отримали лише 870 учасників. Визначальними для отримання документа є не лише сумлінність під час проходження навчання, а й іспит, який складають студенти. Проте є і хороша новина. Ті, хто отримують сертифікати, майже гарантовано знаходять собі роботу. За роки існування GeekHub в ІТ працевлаштувались більше 70% випускників.

Загалом за час існування GeekHub надійшло більше 14 тис. заявок на участь у проекті

У 2018 році на участь у проекті подалися 1705 осіб. Кожен із них пройшов тестування. На навчання відібрали 296 студентів, із яких майже третина – “вільні слухачі”. Ідеться про тих, хто не пройшов співбесіду або тест, однак показав хороші результати. Їм надали можливість відвідувати курс без права на сертифікат.

Натомість документ про завершення освіти цього року вручають 108 випускникам. Їх під оплески кличуть на сцену. Окрім сертифікату, хлопцям і дівчатам дарують символічні подарунки на згадку про проект. Серед щасливчиків – і Олена Босак. Дівчина працює на одному з черкаських заводів маркетологом.

– Раніше у GeekHub вчився знайомий, він і порадив піти. Ці курси – безкоштовні і спонукають до самоосвіти. Імпонує те, що тут викладають самі айтішники, люди, які вже працюють у цій сфері, – говорить Олена.

Разом із командою під час навчання вона розробляла оновлений сайт громадської організації “Промолодь”. В інших студентів були подібні “соціальні” завдання – хтось працював над новим сайтом черкаського драмтеатру, інші – над медичною карткою пацієнта.

– Мені подобається сфера ІТ, тому що тут є цікаві челенджі, можливість реалізовувати креативні ідеї. А головне – знаходити підтримку, адже тут багато активних людей, – говорить Лєна. – На заводі ж усе інакше – працюєш уже за певним “шаблоном”.

Від ІТ для ІТ

Серед менторів проекту – андроїд тімлід компанії eKreative Сергій Цибровський. Прошу його двома реченнями пояснити різницю між викладанням у вищих навчальних закладах і в GeekHub.

– У GeekHub викладають ті, хто працюють в ІТ-сфері. В університеті викладають здебільшого ті, хто працюють тільки в університеті, – каже Сергій. – Насамперед особливістю GeekHub є те, що тут можна отримати досвід людей, які вже працюють у галузі. По суті це айтішники, які викладають у свій вільний час. За рахунок цього росте ІТ-спільнота міста.

Сергій говорить, що найцікавіше на GeekHub йому як ментору працювати зі студентами 2-4 курсів університету. Здебільшого вони вже знають чимало теорії і готові втілювати її на практиці.

Сергій Цибровський

Ще одна перевага ІТ-курсів – постійне оновлення програм, за якими навчаються студенти. Їх актуалізують кожні 1-3 роки. А ще – додають нові напрями. Так, під час останнього сезону GeekHub поповнився курсами Data Science & Python та Magento e-commerce CMS.

– В університеті натомість викладають майже ту ж саму програму, яку викладали 10-20 років тому, – констатує Сергій Цибровський.

Після завершення навчання за згодою учасників інформацію про них розповсюджують серед місцевої ІТ-спільноти. Завдяки цьому будь-яка черкаська ІТ-компанія може запросити на співбесіду когось із випускників певного курсу, якщо має по цьому напряму вакансію.

“Нам випала честь зробити перший крок”

Проект GeekHub Юрій та Нік Курати створили у 2011 році.

– Я почав свою кар’єру в ІТ, ще будучи судентом – навчався і паралельно отримував досвід роботи з технологіями. Юра працював у тій же компанії, – розповідає співзасновник GeekHub Нік Курат. – Часто ми бачили студентів, які приходили влаштовуватися на роботу відразу після навчання в університеті. Це були талановиті і працьовиті хлопці та дівчата, яким не вистачало одного – досвіду роботи. І тоді ми подумали – а що як зробити кілька зустрічей зі студентами, де розповісти їм про основні нюанси роботи в ІТ, актуальні технології. Ця ідея стала швидко розвиватися в більше бачення – те, що згодом переросло в щорічні курси GeekHub, які ми проводимо і до цього дня.

Нік та Юрій Курати

За словами Юрія Курата, у першому сезоні GeekHub викладали лише семеро однодумців.

– Нам знадобилося 2-3 роки, щоб справа “пішла”. Уже в четвертому сезоні команда викладачів налічувала більше 60 осіб, і ми могли приймати все більше і більше студентів на навчання, – переповідає Юрій.

Нік доповнює слова брата і визнає: швидке зростання команди GeekHub стало для них приємною несподіванкою.

– Це дало нам впевненість у тому, що GeekHub – це не просто ідея, яку ми придумали. Це відповідь на потребу. Як з боку студентів, так і з боку наставників. Нам випала честь зробити перший оберт цього руху, – говорить Нік Курат.

Дев’ятий сезон уже близько

Менеджером GeekHub сьогодні є Денис Андрущенко. Каже: сам колись подавався на участь у проекті, проте десь на середині навчання зрозумів, що програмування – це “не його”. Натомість усвідомив, що в житті хоче займатися технічним райтингом (написання статей і блогів про технології для компаній, – ред.).

– Про GeekHub я чув давно, але вирішив спробувати свої сили у сьомому сезоні, – переповідає Денис. – Тестування пройшов і на навчання мене взяли, однак десь у середині навчання зрозумів, що маю дещо інші інтереси. Це дуже важливо в ІТ – усвідомлювати, що ти справді хочеш програмувати. Бо просто заробіток грошей – це слабка мотивація.

Із Ніком Куратом Денис познайомився на зустрічі активних черкащан Che:nge Makers, організатором якої був. Саме тоді Нік запропонував йому долучитися до команди GeekHub. Проте через зайнятість у іншому проекті Денис відмовився. За певний час хлопці почали працювати разом. Денис ухвалив остаточне рішення зв’язати своє життя із Черкасами і таки взявся за GeekHub.

– Для мене це був новий досвід і продовжує бути новим досвідом. Адже тобі доводиться комунікувати із великою кількістю людей, які працюють на волонтерських засадах. При цьому я дедалі більше переконуюсь, наскільки це крута і потужна команда, – зазначає Денис.

Денис Андрущенко

Уже цього літа, 15 серпня, GeekHub оголосить прийом заявок на 9 сезон. До цього часу на сайті проекту з‘явиться повна інформація про прийдешній набір. Наприклад, про оновлення чинних курсів або появу нових.

– Запрошую майбутніх студентів, які прагнуть змін у житті і вірять, що заслуговують на краще. Пам’ятайте, що ІТ – це не просто “писати код”, а й розв’язувати проблему й приносити цінність, – наголошує Денис Андрущенко. – Більш того, в контексті GeekHub ми вже говоримо про креативні індустрії, адже в нас можна навчитися не тільки програмувати, а й слідкувати за якістю кінцевого продукту (Quality Assurance), доносити його цінність до кінцевого споживача (Online Marketing & Sales) і навіть створювати захоплюючу анімацію (Motion Graphics).

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *