16 жовтня у всьому світі відзначають День хліба. “18000” розповідає про проєкт, який ставить на меті дати всім черкащанам доступ до якісного хліба – Майстерню крафтового хліба “Агроельф”. Крафтовий – означає “ремісничий”, тобто невелике виробництво із застосуванням ручної праці. Заснувала цей бізнес сім’я, що живе в Геронимівці – Андрій та Вікторія Феофілові.
НАРОДЖЕННЯ МРІЇ
Андрій за освітою технолог громадського харчування, та більше 20 років він пропрацював у торгівлі. Продавав що завгодно – від цукерок і кремів для рук до нержавіючої сталі. Однак душа завжди бажала іншого – повернутися до того, щоб годувати людей.
– У мене це завжди добре виходило – всі їли і нахвалювали. Але хліб я не вмів пекти, ця ідея з’явилася лише на початку 2020 року – під час локдауну втратив роботу, зате отримав багато часу для експериментів. Мене захопила ідея пекти хліб без дріжджів і просто почав робити це для сім’ї. Хліб виходив значно смачніший за магазинний, хоч зараз я і розумію, наскільки він був недосконалим. Згодом купив цілий навчальний курс в інтернеті, багато читав і постійно практикувався. Хліб почали розбирати знайомі, а через деякий час я наважився почати його продавати. Найприємніше, коли люди кажуть: о, це ж той самий хліб з мого дитинства! Сто років такого не пробував!
Аби допомогти чоловікові втілити його мрію, Вікторія закінчила школу SMM. Саме вона нині веде сторінки “Агроельфа” у соціальних мережах. Жінка пригадує: не одразу усвідомила, що “хлібна справа” може бути прибуткою. Насамперед через те, що нині хліб печуть як на великих хлібзаводах, так і в малих пекарнях, тож цього продукту й так вдосталь на ринку.
– Але наш хліб зовсім інший на смак і за своїми якостями набагато корисніший. Подивившись на те, як люди залюбки купують і дякують, я зрозуміла, що потрібно допомогти, аби це перетворилося у справжній бізнес, – пригадує Вікторія. – А ще зрозуміла, що чоловік не зупиниться – так його не надихала жодна попередня робота. Тому з’явилася Майстерня крафтового хліба “Агроельф”. Він – пече, я веду сторінки в соцмережах і продаю. Маємо сторінки у фейсбуці та інстраграмі, а також сайт, з якого теж можна робити замовлення. Довелося для цього закінчити школу SMM.
ХЛІБ ЗА 24 ГОДИНИ
Хліб, який створює сім’я Феофілових, не містить промислових дріжджів, розпушувачів, ароматизаторів і штучних інгридієнтів. Замість дріжджів – закваска. Це суміш борошна і води, яка заквашується за певною технологією. Потім така закваска може жити безкінечно, якщо її вчасно підгодовувати і тримати в комфортній температурі.
– Це той старий бабусин спосіб, за яким пекли хліб з давніх-давен. Його особливість не лише у відсутності дріжджів, але і в тому, що створюється він набагато довше звичайного. Щоб випекти хліб о 18 вечора, я маю почати підготовку приблизно за 24 години. Бо хлібопекарські дріжджі – вони швидкі та агресивні, піднімуть вам тісто за годину, з чого б воно не було зроблено. Закваска – повільніша, тісто бродить дуже довго. Але в тому і сенс: саме довга ферментація та наявність кисломолочних бактерій у заквасці робить хліб таким корисним. Можна годинами розповідати про хімічні та біологічні процеси, але якщо коротко, то за цей час вивільняються всі корисні для організму елементи з борошна та розщіплюються крохмали, тож цей хліб не повнить.
Друга особливість закваски – вона не зможе “підняти” хліб з поганих інгрідієнтів. Тому “агроельфи” уважно підбирають продукти для майбутнього хліба.
– Це багато роботи. Коли Андрій робить хліб, то лягає пізно, а встає дуже рано. Адже трохи прогавиш – і тісто перекисне, трохи недомісиш – і клійковина не розвинеться. Андрій навіть схуд за цей рік. Тому поки в нього немає помічників, хліб печемо лише тричі на тиждень – понеділок, середа, п’ятниця. Щоб встигати хоч трохи відновитися. Але віримо, що вже скоро все зміниться, – говорить Вікторія Феофілова.
БІЗНЕС З НУЛЯ
Із домашнього пекаря Андрій вже переходить в розряд професійних. Спочатку родина взяла кредит і купила професійну піч-пароконвектомат. Її в сім’ї ласкаво називають “Надінька”. На розпродажу купили вживаний тістоміс та кілька столів. Також взяли участь в конкурсі “Село. Кроки до розвитку” та виграли грант на 50 тис. грн. Придбали іншу необхідну техніку та супутні речі: борошнопросіювач, холодильник, ваги, форми для розстойки тощо. Це суттєво збільшило можливості та надало хлібу більше якості.
– Якщо починали з 10-15 хлібин на день, то тепер рекорд – 120. На домашній кухні, одними руками і в одній пічці. Звісно, мені допомагають упаковувати та розвозити продукцію, але основний виробничий процес – на мені. Зараз за день іде великий мішок борошна. Тож ми вже просто не вміщаємось в будинку і плануємо чим швидше з’їхати.
Майстерня вже знайшла собі новий дім у Черкасах – по вул. Верхня Горова 25, де колись був ресторан “Баку”. Нині там уже тримає ремонт для створення майбутньої пекарні.
Також зрозумівши, що зусиль двох людей недостатньо, Вікторія з Андрієм запросили свого друга Сергія стати їхнім партнером. Він відразу налагодив продаж хліба в кілька магазинів, веде фінансовий облік та допомагає з розвозкою та закупками. Сергій Шмиголь прийшов із ІТ-сфери, тож досвід проєктного менеджменту допомагає поставити бізнес на нові рейки.
– Я вірю в цю справу та її перспективу. Ми не просто маємо на меті заробити грошей, ми маємо місію – нагодувати черкащан справжнім якісним хлібом. Окрім того ми – сучасний, екологічно свідомий та соціально відповідальний бізнес. Наприклад, хліб завертаємо тільки в паперові пакети, а буханки, які не продались за два дні в магазині, відправляємо в благодійну організацію “Сила духу”, годувати людей в нужді. Тож залишаємо по собі мінімум відходів, – говорить Сергій.
НЕ ТІЛЬКИ ПЕКАРНЯ
“Агроельфи” мріють не лише відкрити пекарню хліба на заквасці, але і надати можливість іншим крафтовикам, які так само готують вдома на кухні, продавати у них свої товари. Тому відразу з пекарнею відкриватимуть магазин крафтових товарів з Черкащини.
– Це була наша давня мрія – популяризувати крафтові продукти з Черкащини. Адже вони набагато корисніші і душевніші, ніж мас-маркет. Везти їх далеко не треба, тому все буде свіже, без зайвих пакувань і заморозок. Та і гроші покупців працюватимуть на розвиток рідного регіону. У нас багато знайомих, які роблять хто сир, хто ковбасу, хто джеми, хто мед. От і вирішили створити таку платформу, яка би всім дозволяла збувати свою продукцію не тільки через інтернет, – розповідає Вікторія Феофілова.
Нині майстерня має шість видів хліба на заквасці: Медовий, Сірко, Темний ельф, Цибулевий, Зерно, Гречко та чіабати. У кожного – свій склад, авторський рецепт, своя вага та ціна. І кожен уже має прихильників та постійних покупців. Також планується додати здобні булочки, житній хліб та сезонні товари – різдвяні штолени та великодні паски.
– Нам замовляють хліб із Києва та інших регіонів, здобу свою ми розсилали “Новою Поштою” від Краматорська до Кам’янця. Дуже приємна така увага і дуже велика відповідальність. Я розумію, що мій хліб попервах був далеко не ідеальний. Але зараз я задоволений результатом, і кожна хлібинка варта своїх грошей, – зазначає Андрій Феофілов.
Нині крафтовий хліб можна придбати у трьох магазинах: “Огірок” та “GreenWood” у мікрорайоні “Митниця”, а також у магазині “Ковбаска” на вул. Благовісній. Замовлення від 120 гривень “агроельфи” доставляють додому у будь-яку точку Черкас.
– Дуже класно, коли сусіди з одного будинку об’єднуються і замовляють разом. Таким чином менший екологічний слід від розвозки, а люди отримують найсвіжіший хліб щойно з печі, – ділиться Вікторія.
Відкрити пекарню та магазин у Черкасах команда планує вже в листопаді. Там можна буде придбати хліб, а також інші крафтові вироби з Черкащини. Нині ж вироби “Агроельфа” можна замовити на сайті.
Прошу можливості контакту… будь ласка…
https://www.facebook.com/agroelf
Напишіть їм у фейсбуці, вони контактні