23 та 27 лютого завершилися аукціони з продажу двох земельних ділянок на Митниці у Черкасах. Організатором торгів був профільний департамент Черкаської міської ради. У результаті конкурували два підприємства – одне з Черкас, інше – з Києва. Кияни до цього не фігурували у забудові міста.
Відповідна інформація містить на порталі Прозорро.Продажі
23 лютого відбувся аукціон із продажу права власності на земельну ділянку, розміром у 0,9 гектари по вулиці Героїв Дніпра, що на Митниці. Цільове призначення ділянки – для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури та спорту. Участь у торгах взяли 7 учасників, а у результаті аукціону початкова ціна зросла з 3 млн гривень до 6 млн гривень. Переможцем стала київська компанія “Буд інвест проект 1”
27 лютого у продаж пішла сусідня ділянка, розміром трохи більше 1 гектара. Її вартість була оцінена у 4 млн гривень. Тут перемогу здобуло вже місцеве підприємство “Облторгбут”, що запропонувало ціну у 14 млн гривень, тобто вартість ділянки зросла майже у 4 рази. Його конкурент – підприємство, афілійоване із переможцем першого аукціону “Буд інвест проєкт 1”, товариство “Комбінат будівельних матеріалів”.
Бенефіціарами компанії “Буд інвест проект 1”, що отримало право викупу ділянки у 0,9 гектара, зазначені Світлана Хілай та Ольга Харченко, що також є засновниками низки інших юридичних осіб та афілейовані з фінансовою компанію “Морган Кепітал”.
Засновником та власником компанії, що отримала право викупу ділянки розміром у 1 гектар є черкаський бізнесмен Олександр Лаєвський.
Представники обох переможці до цього не фігурували у публічному розпорядженні комунальним майном та земельними ресурсами. Жоден із місцевих бізнесмені та забудовників, що за допомогою різних земельних схем отримував ділянки під забудову, участі у аукціоні не взяв.
Ще одну ділянку у цьому ж земельному масиві продати не вдалося через відсутність пропозицій.
Зауважимо, що поки рано говорити за фінальний результат, бо для завершення процедури продажу має бути підписано відповідну угоду.
Разом з тим, це перші подібні торги з продажу права власності на ділянки у безпосередній прибережній зоні Дніпра. Раніше місцева влада використовувала різноманітні схеми для уникнення проведення відповідних аукціонів і передачі земельних ділянок фактично безкоштовно. Для цього використовували так звану “прокладку” у вигляді комунального підприємства “Черкасиінвестбуд”, яке отримувало земельні ділянки без торгів, відповідно до чинного законодавства. А потім передавало їх під забудову підрядникам за сумнівними договорами про співпрацю.
Це комунальне підприємство знаходиться у орбіті впливового місцевого бізнесмена та політика Віталія Чена, що є давнім товаришем черкаського міського голови Анатолія Бондаренка. Вони разом перебували у лавах політичної сили ВО “Батьківщина”. Нині виконуючим обов’язки директора КП “Черкасиінвестбуд” є родич Віталія Чена – Дмитро Чен. Він заміняє на цій посаді ще одного родича все того ж Чена – Івана Будяка, котрий був мобілізований.
За інформацією нашого видання, за декілька тижнів до початку повномасштабного вторгнення військ російської федерації, правоохоронці ретельно вивчали діяльність відповідної “прокладки” і готувалися до вручення підозр високопоставленим чиновникам мерії. Втім згодом через початок активних бойових дій ці процеси не відбулися.
Наприкінці грудня 2021 року депутати намагалися “вивести” на КП “Черкасиінвестбуд” ще 3,5 гектари землі втім тоді для цього рішення забракло голосів.
***
Цей матеріал було підготовлено журналістом ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» у межах проєкту «Медіа та громадянське суспільство задля демократизації та доброго врядування в Євразії», що фінансується Міністерством зовнішніх справ Королівства Норвегії та втілюється Інститутом висвітлення війни та миру. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» i не відображає погляди Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру»
Оперативні новини від команди “18000” – у нашому телеграм-каналі “Шо там у Черкасах?”