“Попри важкі умови, він бачив щось світле”: у Черкасах відкрили фотовиставку полеглого захисника

Виставка полеглого воїна в Черкасах

Відкриття благодійної воєнної фотовиставки “Небесний фотограф” відбулося у Черкаському художньому музеї. Автор фоторобіт – солдат ЗСУ та активіст Максим Бурда, який загинув біля Бахмута.

Про це повідомляє кореспондентка “18000”.

Відкриття виставки приурочили до Дня пам’яті захисників України. На початку заходу відвідувачі хвилиною мовчання вшанували полеглих воїнів.

Колаж із світлин

Першою виступила дівчина Максима – Марія. Вона розповіла, що її хлопець мріяв після закінчення війни організувати виставку власних фоторобіт, але зробити цього не встиг. Тому вона зробила це разом із мамою загиблого захисника Іриною.

– Я пам’ятаю, як горіли його очі, коли він говорив про виставку. Як хотів реалізувати її, коли повернеться із військової служби. Я дізналася про його смерть в обід 26 січня, а вже ввечері якась невидима сила змусила мене, крізь біль і сльози, знайти усі фото, які він мені надсилав, зокрема і серію останніх – з Бахмута. Я зберігала кожне покликання, як щось дуже крихке та беззахисне, адже відчувала, що для нього було надзвичайно важливо, щоб зберегли його творчість, – сказала Марія.

Фотороботи Максима Бурди

Майже два місяці знадобилося рідним, щоб втілити мрію Максима в життя. Перша фотовиставка відбулася у рідному місті військового – Ковелі. Черкаси стали сьомим містом, яке побачило його світлини. 

До війни Максим Бурда працював весільним фотографом, спеціалізувався на парній зйомці та любив фіксувати емоції двох людей. Був активістом. Ще зі школи брав участь у військово-патріотичних таборах та підтримував Революцію гідності. До лав Збройних сил України Максим приєднався у перший день повномасштабної війни. 

– Він пішов воювати попри те, що був комісований через хворобу хребта. Максим дбав про найвищі моральні цінності, які притаманні одиницям. Був максималістом та прагнув до кращої версії себе. Вірю, що навіть з неба Максим бачить свої найкращі кадри, тому назва виставки – “Небесний фотограф”, – розповіла дівчина полеглого захисника.

Світлини, що представлені на виставці

На виставці представили майже 200 робіт різного розміру за усі 11 місяців перебування Максима на службі. Фото розповідають про побут та дозвілля військових. Частина світлин присвячена побратимам Максима, деякі з них уже також загинули.

– Спершу він робив фото на телефон. Під кінець придбав професійний компактний фотоапарат, на який можна було робити світлини в екстремальних умовах, – пригадує Марія.

Максим захоплювався “Азовом”, врешті йому вдалося потрапити до складу 3-ї окремої штурмової бригади. Експоновані фото можна поділити на дві категорії: 2022 року – коли Максим перебував у військових резервах, на полігонах, і 2023 року – коли він почав виконувати бойові завдання біля Бахмута.

– Найбільше мене вразили фото на останній флешці, яку нам передали з Бахмута. Там було дуже багато болю: окопи, паморозь, холод і смерть. Посеред цього він бачив у своєму об’єктиві промені сонця. Будучи у таких важких умовах, він бачив щось світле і це якнайкраще його характеризує, – зазначила Марія.

Речі загиблого

У хронологічному порядку фото стають все темнішими та важчими: людей на них менше, а руйнацій та болю все більше. Попри це, виставка завершується роботою під назвою “Життя”.

Фотовиставку “Небесний фотограф” експонуватимуть у Черкасах місяць – до 29 вересня. Вона є благодійною. Крім того, відвідувачі мають можливість придбати фотороботи, листівки, наліпки, магніти, футболки та худі з фото Максима Бурди. Частина коштів з продажу буде перерахована до благодійного фонду “Янголи Азова”.

Відвідувачі виставки

Анастасія Бут

Також читайте: Фасад ще однієї черкаської школи прикрашає мурал.

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

Реклама МХП

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *