“Ця красива і мила дівчина – воїн”: черкаська художниця створила серію портретів, присвячену українським захисницям

Черкаська художниця Тетяна Черевань презентує проєкт Захисниці України в найстарішому рисувальному клубі Барселони  “Sant Liuc” в Іспанії. Колективну виставку українських художників “463+”  відкрили 1 червня у Барселоні. 

З цього приводу журналістка “18000” поспілкувалася із Тетяною Черевань.

У квітні цього року черкаська мисткиня почала малювати новий проєкт і створила серію портретів жінок, які захищають Україну на фронті. Робота тривала близько двох місяців. Тетяна Черевань намагалась відобразити сутність сміливих військовослужбовиць, які взяли до рук зброю, аби боронити свою Батьківщину. 

Мета колекції – підвищити обізнаність про повномасштабну війну, яку Росія розв’язала більше року тому в Україні, та розповісти про життєво важливу роль, яку жінки відіграють у захисті своєї країни.

Своїми роботами художниця прагне показати світу маловідомі обличчя українських військових, які щодня виконують надважливу та важку роботу. На таку ідею Тетяну Черевань наштовхнула історія її подруги-військової.

– Моя подруга служить у Силах спеціальних операцій. З 2014 року вона перебуває у гарячих точках. Про неї мало хто знає і вона не може багато розповідати. Навіть зараз я намалювала її, але в опис картини додала лише свої слова про неї. Вона каже: “Після перемоги буде багато історій”. Такі жінки роблять важливу справу, але про них майже ніхто нічого не говорить, тому хотілося донести це людям. Показати, що ця красива і мила дівчина – воїн, – зазначає художниця. 

“Захисниці України” є своєрідним продовженням проєкту “Берегині”, який Тетяна Черевань створила після Революції гідності. Проте у нових картинах з’явився войовничий характер, розповідає художниця:

– Берегині були намальовані на жовтому тлі, зображені золотаві світлі образи українських жінок. Цей проєкт зовсім інший… Це справжні воїни-захисниці, які просто зараз вигризають волю зубами і виганяють нечисть із нашої землі. Треба берегти та фіксувати цю пам’ять, щоб наступні покоління бачили, як важко нам було. Я хочу аби ці портрети показували всьому світу силу духу та незламність українських захисниць.

Нові роботи не схожі на стиль творчості Тетяни Черевань. За її словами, відчуття всередині не дозволяють продовжувати малювати щось лагідне та чарівне. У 2014 році художниця інакше дивилася на світ:

– Коли мені казали “донать на зброю”, я говорила, що ніколи в житті не буду цього робити. Я була впевнена, що лише любов може подолати несправедливість. Але після того, коли сусід увірвався до мене додому і вбив половину моєї родини, я змінила своє ставлення, як і багато людей.

У 2023 році черкащанка намалювала портрети жінок-військових, серед них сержантка, снайперка, саперка, захисниця “Азовсталі”, командирка протитанкового взводу, бойові парамедикині та інші. Нині проєкт містить 12 портретів. Перед тим, як малювати, художниця спілкувалася із героїнями, щоб відчути їхній характер, дізнатися їхню історію: 

– Я спілкуюся з цими людьми, вивчаю їх. Я взагалі пацефіст і наповнена дарувати людям любов. Для мене було важко малювати, пропускаючи через себе такий біль.

Картини намальовані олівцем, на думку художниці, додають документальності роботам. Перший портрет Тетяна Черевань намалювала, перебуваючи у гостях правнуки відомого українського художника  Георгія Нарбута, онуки Данила Нарбута, розповідає мисткиня:

– З Лесею ми познайомилися в Іспанії, коли я сюди приїхала минулого року. Перший портрет я створила саме у неї вдома. Тоді у мене з собою був лише олівець і папір, потім я повернулася до себе і додала інші кольори. 

 На портретах переважають чорний, коричневий та червоний кольори, що відображають тяжкість нинішньої боротьби.

– Я думаю, що деяким жінкам, яких я малювала, такі кольори навіть не сподобалися. Всередині ми – жінки, і хочемо себе бачити завжди світлими та красивими. Але обставини спонукали мене додати темних відтінків, бо цими роботами я хочу передати біль українського народу. Нас звикли бачити красивими, у вишиванках, але наші захисниці зараз перебувають у темряві. Хотілося це підкреслити. А червоний колір на картинах – це кров, яку український народ проливає за нашу свободу. Це дуже контрастно з тими роботами, які я малювала раніше.

Також на картинах присутні вишиті хрестиком рядки – це для підкреслення національної ідентичності, говорить художниця: 

– На початку повномасштабної війни я малювала картину “Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу” на полотні і додала туди червону нитку, як вишиванку – наш національний код. Таку техніку вирішила втілити і тут.

Виставка у Барселоні, де Тетяна Черевань вперше експонує ці роботи, має назву “463+” – це кількість днів з початку російського повномасштабного вторгнення в Україну, на момент відкриття. У події візьмуть участь 8 художників, які своїми творами розповідають про війну.

– Коли я вже працювала над проєктом, куратор і художник галереї Микола Корнілов в Барселоні повідомив, що виставка відбудеться найближчим часом, тому я подала кілька  своїх ескізів, які можна було б там розмістити, – пригадує черкащанка.

Це третя виставка, до якої Тетяна Черевань долучилася у Барселоні. Живий контакт із колегами та глядачами – джерело натхнення для художника, пояснює мисткиня:

– За цей рік у Барселоні оселилися багато українських художників. Зараз у місті відкрилася українська галерея, яку підтримали іспанці. Тут відбуваються цікаві події, виставки, творчі вечори. Завдяки цьому ми згуртувалися. Для художника – необхідно показувати те, що він творить, а не просто малювати “у шухляду”. Коли ти спілкуєшся з глядачем – це набагато цікавіше. Бути присутнім, бачити, як глядач дивиться, чи він затримується біля картини, чи проходить повз. Це все є натхненням для того, щоб творити далі.

Що буде з новою серією робіт надалі художниця ще не вирішила, але зазначає, що отримує різні пропозиції та готова до співпраць:

– Мені вже запропонували зробити виставку у музеї Кавалерідзе у Києві на Андріївському узвозі. Але я думаю, можливо краще там організувати колективну виставку. Я хочу показати їх і вдома. Але якщо зараз на виставці у Барселоні захочуть придбати ці роботи, то я їх продам і частину коштів спрямую на ЗСУ.

Нагадаємо, що під час початку повномасштабного вторгнення Тетяна Черевань перебувала у Таїланді. Там художниця створила мурал “Берегиня” на одній з стін Університету Чулалонг у Бангкоці. Про це раніше повідомляв “18000”.     

Пізніше художниці запропонували участь у арт-резиденції в Барселоні, тому вона переїхала в Іспанію. 

– Не буду приховувати, Іспанія мені дуже подобається. Коли я приїхала сюди, то зрозуміла, що в Таїланді мені було важче працювати: картини пересилати дорожче, немає такого арт-осередку та ком’юніті, – пригадує Черевань. 

Також вона зазначила, що в Україну приїде одразу після перемоги.

– Колись в інтерв’ю мене запитували, чому я не переїжджаю з Черкас у Київ. Я відповіла, що дуже люблю Черкаси, мені там дуже комфортно жити, а якщо вже їхати кудись, то у Париж, чи Барселону. Кинула у Всесвіт і збулося. Не знаю, як буде далі, – поділилася мисткиня.

Анастасія Бут

Знайомся ближче з командою “18000” – підписуйся на інстаграм @18000_team.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *