Як англієць із українським корінням популяризує Україну в Тіk Tok

Популяризувати Україну як суверенну державу серед англомовного населення. Саме таку ціль обрав для себе британець Пітер (Петро) Дутка. Уже місяць чоловік веде сторінку у Тіk Tok, де розповідає про українську культуру. 

Батько Пітера – виходець із Галичини та колишній воїн УПА, мати – англійка. Ще з дитинства чоловік вивчав українську мову та культуру в діаспорі. Нині саме повномасштабна війна спонукала його створити сторінку у Тіk Tok. Говорить: у такий спосіб може коротко доносити свою громадянську позицію до широкого кола осіб.

“18000” поспілкувався з Пітером і дізнався його родинну історію та як підтримують Україну в Англії

Чому тут такі гарні зупинки?

Останнього разу в Україні Пітер був понад 15 років тому. Говорить: на Тернопільщині й досі залишаються його рідні, зокрема тітка та кузен. Саме в цьому регіоні в 1920-ому році народився і його батько. 

– Мій батько [Ісаак Дутка] емігрував до Англії в 1947 році. До цього пройшов Другу світову війну та був у складі однієї із дивізій УПА, – із гордістю розповідає Пітер. 

Фото із Facebook-сторінки Пітера

Сам Пітер народився вже в Англії, проте ще з дитинства тісно комунікував тут з українською громадою: разом із іншими дітьми з діаспори вчив мову, народні танці, співав у хорі. 

– Під час літніх канікул у нас був український табір “Тарасівка”, який я відвідував. На той час там було близько сотні людей. Було файно: ми жили в наметах, вчили нове про Україну, грали, – згадує Пітер. – А в молодості ми кожні два тижні влаштовували концерти, із якими їздили по різних містах, де проживала українська громада: Манчестер, Единбург. Танцювали, співали. 

Відвідує концерти чоловік і нині.Тепер – із дружиною. 

– По суботах ми ходимо до клубу слухати виступ до українського “бенду”. Вони грають і цієї суботи, тож ми знову йтимемо, – ділиться Пітер. 

@petrotheukrainian Reply to @petrotheukrainian UKRAINIAN DANCING 💙💛 Cut me some slack – carrying a few extra pounds and a new hip! #ukraine #learnontiktok #ukrainiandancing #dancing #standwithukraine #spreadtheslovo ♬ original sound – PetroTheUkrainian


Тісна комунікація з українською громадою в Англії дозволяє Пітеру й досі доволі добре розмовляти українською. Водночас чоловік журиться, що розмовляє “старою” мовою й не знає деяких слів, які сьогодні використовують українці, а тому під час розмови подекуди нотує почуте й щиро цікавиться значенням слів. Додає: краще розмовляти українською починав, коли кілька тижнів гостював у родичів. 

Цьогоріч Пітер планував учетверте відвідати Україну. Усе – задля книги, яку мріє написати. У ній історія роду Пітера мала переплестися із замальовками автобусних зупинок на його малій Батьківщині, дизайном яких він, як архітектор, був колись вражений. 

– Коли я подорожував до України минулого разу, кожна зупинка біля села була прекрасною: це й архітектура, і їхнє оздоблення малюнками. Тоді я запитував у місцевих: чому тут такі гарні зупинки? А мені казали, що коли автобус їде, то водій не бачить села, бо вони далеко від дороги, але бачить їхні зупинки, – згадує Пітер. – І я хотів вплести туди історію моєї родини. Напевно, це дивно звучить? 

Однак війна перекреслила плани чоловіка. 

Пітер додає: два роки тому побувати в Україні міг і його син Арчі. Хлопець грає у регбі в інтернаціональній команді.

– Він мав грати в Україні, однак через ковід так і не зміг поїхати. І тепер Арчі дивиться на майже зруйнований Харків і вражений тим, що сталося з містом, де він міг побувати, – із сумом говорить Пітер. 

“Spread the slovo”

Перше відео у Тіk Tok-каналі Пітера з’явилося 6 березня. За словами чоловіка, від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну всі новинні канали Англії заполонили сюжети про війну. 

– У мене серце боліло, бо я не міг нічого зробити. Я ходив на мітинги, але цього було замало. І тоді моя донька й жінка підказали, що я можу показати молоді, що Україна є незалежною  державою, – ділиться Пітер. – Я подумав, що не хочу говорити про війну, бо все це є у новинах, а хочу показати традиції України, мову, – усі ті речі, що роблять її самостійною державою. 

Нині на сторінці Пітера кілька десятків відео, кожне з яких об’єднує спільний слоган “Spread the slovo” (поширюй слово, – ред.). 

@petrotheukrainian Spreading the word on our Ukrainian flag #learnontiktok #ukraine #standwithukraine #fyp #ukrainianflag #istandwithukraine #spreadtheword ♬ Ukranian Song – Maja Gitana


Чоловік додає: хоч він – і головний герой відео, однак над створенням роликів працює не сам. 

– Моя донька знімає, вигадує сюжет, монтує, – говорить Пітер.

Окрім цього, коли посеред березня чоловік захворів на COVID-19, у відеороликах його замінила дружина Мел. Жінка хоч і не розмовляє українською, однак чує її від чоловіка й розуміється на традиціях України. Ба більше – разом подружжя часто відвідує заходи, організовані українською громадою в Англії. 

@petrotheukrainian Peak at our Ukrainian wedding! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦#ukraine #ukrainianwedding #learnontiktok #wedding #istandwithukraine ♬ Chilstep, Indie Folk, Nature Trip – AtagoSounds

@petrotheukrainian ‘How are you’ and ‘thank you’ in Ukrainian ✊🏼🇺🇦✊🏼 #ukraine #istandwithukraine #learnontiktok #language #spreadtheslovo ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show

Жартуючи, Пітер говорить: “Тік Ток для молодих”. Якщо йому з дружиною подобається дивитися фільми, то діти все частіше надають перевагу коротким роликам, втрачаючи концентрацію під час перегляду довгих відео. Це стало ще однією з причин, аби говорити про Україну саме через відео в цій соцмережі. Такий формат більше до вподоби молоді.

– Мої діти не можуть дивитися фільми, які тривають годину, але вони із задоволенням дивляться короткі відео в Тіk Tok, – розповідає Пітер.

Він зізнається: інколи відгадати смаки аудиторії складно. Так, у березні в місті Ріпон у Північному Йоркширі, де разом із родиною проживає чоловік, відбувся забіг на підтримку України. У ньому взяла участь дружина Пітера. Оскільки улюбленим фільмом чоловіка є “Тарас Бульба”, вирішив поєднати відео кінокартини та забігу. Говорить: очікував, що це сподобається аудиторії, однак ролик переглянули лише півтори тисячі осіб. Натомість інші відео на сторінці Пітера набирають по кілька десятків, а інколи й сотень тисяч переглядів.

@petrotheukrainian A Gathering of the Ripon Hordes 🇺🇦✊🏼🇺🇦 #ukraine #istandwithukraine #standwithukraine #learontiktok #tarasbulba #ripon #slava ♬ Taras Bulba – The Ride to Dubno – Charles Gerhardt

@petrotheukrainian Slava Ukraini! 🌻✊🏼🇺🇦 #ukraine #standwithukraine #istandwithukraine #learnontiktok #harrogate #spreadtheslovo ♬ Get You The Moon – Kina


За словами Пітера, він ще не вирішив, чи продовжуватиме вести свій Tik Tok-канал і після перемоги України, оскільки це було доволі спонтанним рішенням. Натомість переконаний: точно підтримуватиме українські традиції в родині та громаді й надалі. Нині ж продовжуватиме популяризувати Україну серед англомовного населення та долучатися до заходів на її підтримку. Так, уже 20 квітня Пітер відвідає масштабний концерт шотландських музикантів, кошти з якого будуть пожертвувані Україні. Під час заходу чоловік поділиться з глядачами й своєю історією. 

Пітер додає: англійці та українська діаспора у Великій Британії також готові і приймати біженців:

– Ми маємо дуже багато людей, які хочуть допомогти українцям та поселити їх у себе вдома. 

Додамо, до повномасштабної війни, згідно з найновішими оцінками Британського офісу національної статистики за 2019 рік, в Англії проживало близько 38 тисяч осіб, які народилися в Україні. Це – без урахування дітей мігрантів, які народилися вже в Англії, та тих, хто перебуває в країні нелегально.  

Анастасія Небога 

По темі

    коментарі

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *