Як фермерам Черкащини залучити міжнародні гранти? Пояснюємо разом із експерткою

Розраховувати не лише на себе, а й на допомогу міжнародних донорів. Цьому навчає фермерів черкаська громадська діячка, колишня директорка Черкаської агенції регіонального розвитку Любов Ропало.

Віднедавна у проєкті під назвою Центр розвитку фермерства “Врожай перемоги” вона консультує підприємців із восьми регіонів у питанні отримання грантів.

В інтерв’ю “18000” Любов Ропало розповідає, чому фермери все ще неохоче пишуть бізнес-плани, де шукати нові можливості, а також що пропонує бізнесу ЦРФ “Врожай перемоги”.

Про Центр розвитку фермерства

Проєкт Центр розвитку фермерства “Врожай перемоги” запрацював в Україні у жовтні цього року. Нині він діє у восьми областях: Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Львівська, Рівненська, Хмельницька, Черкаська та Чернівецька.

Його реалізують у межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA (“Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі”) за фінансування уряду Німеччини. 

Ціль роботи Центру розвитку фермерства – підвищити стійкість мікро, малого та середнього фермерського бізнесу в умовах війни та повоєнної відбудови.

Центр надає свої послуги фермерам безоплатно. Підприємці можуть взяти участь у вебінарах, дізнатися інформацію про актуальні грантові можливості або ж отримати індивідуальну консультацію.

– Це можуть бути консультації юридичного плану, з податкового законодавства, подавання звітності, з бухгалтерського обліку. Бували запити, коли деякі аграрії шукають, як оптимізувати бухгалтерський облік, цікавляться, які є сучасні українські або англомовні сервіси. Бо в декого досі піратське програмне забезпечення, – констатує Любов Ропало.

Для отримання будь-якої з описаних послуг фермеру достатньо залишити заявку на сайті Центру.

“Для нас було відкриттям, що тут не пахане поле взагалі”

Черкащанка Любов Ропало пояснює фермерам, які є грантові можливості, а також як за них змагатися. Протягом місяця вона мала близько 30 індивідуальних консультацій із фермерами. П’ять із них заявили, що готові разом із нею надалі працювати над власними бізнес-планами.

– Для нашої команди стало відкриттям, що тут не пахане поле взагалі, – каже Любов.

За її словами, українські фермери часто або не знають про грантові можливості, або не вірять у те, що можуть їх отримати.

– Зараз в Україні більше грантів для бізнесу, аніж було до повномасштабного вторгнення. І з часом їх ставатиме ще більше, – переконана експертка. – Є ризик, що тоді ми будемо спостерігати, як наш підприємницький сектор буде не здатний скористатися цими можливостями, просто не вибиратиме кошти. А тому їх варто вчити, консультувати.

Любов Ропало додає, що нині разом із колегами вони часто самі шукають підприємців, яким потенційно можуть знадобитися їхні консультації. Насамперед їх вдається знаходити через органи місцевого самоврядування.

Серед тих, кого вже консультувала Любов під час проєкту, малі фермери, які мають кілька сотень гектарів землі в оренді. 2023 рік для них видався особливо складним: посуха, знищення ворогом зернових ангарів у морських портах, а віднедавна ще й блокування поляками кордону. Все це здешевлює вартість зерна, а також ускладнює його експорт. Усвідомлюючи ці проблеми, вони задумуються про залучення додаткового ресурсу та переробку зернових, олійних культур. 

На переконання Любові Ропало, зима – ідеальний час для підприємців, щоб попрацювати над власним бізнес-планом, а також обдумати, як вони хочуть розвиватися далі. Вже на початку наступного року донори оголошуватимуть про нові можливості і підприємці, які мають якісні бізнес-ідеї, зможуть із ними податися.

– Ми намагаємося їх підштовхувати, хоча досі стикаємось із проблемою недовіри. Що ми ніби якась секта. Що гранти – це брехня і грошей просто так, без кредиту і застави, їм ніхто не дасть, – пригнічено додає Любов Ропало.

На що донори готові давати гроші? (а на що ні?)

За словами Любові Ропало, на сьогодні в Україні обмежений список грантів, які спрямовані саме на фермерів. Проте є низка інших можливостей, які, зокрема, відкриті й для них. Серед таких – чимало грантів для жінок або ветеранів.

За її спостереженнями, нині донори активно підтримують проєкти, спрямовані на створення доданої вартості.

– Щоб була переробка і Україна в меншій мірі постачала сировину, а в більшій – виготовляла продукти, надавала послуги і насичувала внутрішній ринок з перспективою виходу на зовнішні ринки. Або, можливо, зразу на зовнішній ринок, якщо це високоліквідне і вартісне, а типовий споживач в Україні ще не може собі це дозволити. 

Водночас від підприємців часто можна почути запит на придбання вживаної техніки. Подібні видатки донори не фінансують. Окрім того, складно отримати кошти на оновлення поголів’я худоби.

– Є ще проблема з тим, що фермери часто хочуть все й одразу, отримати якісь великі суми. Але так не буває. Адже чим більші кошти, то більші вимоги до заявників. Тим паче, коли в активі за плечами немає взагалі ніякого грантового досвіду. А буває, що і юридичної особи не створено, – каже експертка.

Як почати власну грантову історію?

Ми попросили у Любові Ропало дати кілька порад фермерам, які ніколи не працювали із грантами, але хочуть почати свою грантову історію.

  1. Зайдіть на портал “Дія.Бізнес” і знайдіть там проєкт “Є робота”. Це урядова ініціатива безповоротних грантів для створення та розвитку власного бізнесу. Там достатньо нескладна заявка, а також є зразок бізнес-плану. Завантажте його і спробуйте створити власний, спираючись на пропонований там приклад заповнення бізнес-плану. 
  2. Підпишіться у соціальних мережах на сторінки донорів. Наприклад, USAID Агро або Програма USAID “Конкурентоспроможна економіка України”. Черкащанам також слід підписатися на сторінку Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА, який також публікує грантові можливості під назвою “Бюлетень грантів”. Він виходить в електронній формі щомісяця.
  3. Моніторте профільні сайти, як “Гурт” або “Громадський простір”, які регулярно публікують інформацію як про гранти, так і навчання у сфері відкриття і ведення підприємницької діяльності.  
  4. Зголошуйтеся на навчання. На них можна не лише отримати корисну інформацію про можливості, а й стати частиною бізнес-ком’юніті, середовища таких же фермерів, зростати разом із ними.
  5. І останнє, головне: написати свій бізнес-план і податися. Якщо під час подання першої заявки не вийде перемогти, не зневіряйтесь і готуйте наступну. Можливо, цього разу саме ваша заявка стане переможною.

“Якщо ви вирішили стати підприємцем, взяли на себе відповідальність, можливі ризики й сумлінно працюєте, будьте відкриті до того, що у світі є донори, які потенційно хочуть вкласти кошти саме в такі ідеї, як ваша”, – резюмує Любов Ропало. 

Як повідомляв “18000”, Україна зможе імпортувати додаткову електроенергію з Європи.

Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *