У Черкасах планують реконструювати дві будівлі закинутого дитячого садочка. У цих приміщеннях планують облаштувати тимчасовий шелтер для проживання внутрішньо переміщених осіб.
Проєкт збираються втілити із залученням коштів європейського кредиту. Втім як з’ясував журналіст “18000”, підходи в майбутній реконструкції – зовсім не європейські.
Що не так із новою реконструкцією? Пояснюємо в новому розслідуванні.
Гарна новина
Початок осені минулого року. Департамент соціальної політики повідомляє гарну новину – профільне міністерство відібрало проєкт реконструкції двох занедбаних черкаських будівель під тимчасове житло для вимушених переселенців.
Ціна питання – понад 2 мільйони євро. 80% суми – кошти, які Уряду України надасть Європейський інвестиційний банк у вигляді довготермінового кредиту.
Відповідно до проєктної документації, планують реконструювати майже 2 тисячі квадратних метрів. Близько 1100 квадратів в одній будівлі та ледве не 800 – в іншій.
У середньому більше тисячі євро за один квадратний метр. Це лише вартість матеріалів та будівельних робіт, без благоустрою території.
Вартість будівництва: очікування VS реальність
Про актуальні ціни на будівництво в Черкасах розпитуємо Максима Кохася. За його плечима – десяток років роботи у сфері. Щороку компанія Кохася зводить тисячі метрів нерухомості.
– Сьогодні середня ціна будівництва – близько 450-500 доларів за квадратний метр. Залежно від інженерії, яка буде застосована, – зазначає Кохась у коментарі “18000”. – Треба визначити стан самої будівлі, яку треба реконструювати. Якщо ми говоримо в 500-600 доларів за метр квадратний чистого оздоблення, це має бути оздоблення преміум рівня. Це просто преміум. Це топ.
Як і за рахунок чого вартість реалізації цього проєкту перевищує прийнятні для подібних робіт ціни? Можливо, там є щось особливе, що все пояснить? Преміум або топ матеріали? Спробуємо розібратися. Перше, що нам потрібно – заглянути у кошторис.
Замовником будівництва є департамент соціальної політики Черкаської міської ради. Ще наприкінці грудня чиновники оголосили закупівлю орієнтовною вартістю в понад два мільйони євро. За актуальним курсом – майже 90 мільйонів гривень.
Учасником торгів було лише одне підприємство – товариство з Київщини “Ріалбуд”. Про нього ми ще поговоримо трохи згодом. Втім вже зараз їхня пропозицій привідкриває “секрет” вартості будівництва.
“Топ” матеріали за завищеними цінами
Проаналізуємо ціни. Порівняємо те, що є у магазині, і те, що пропонують нам проєктанти та потенційні підрядники.
Отже, за 25 кілограмів акрилової шпаклівки та трохи більше 1 квадратного метру мінеральної вати ми заплатили у роздрібному магазині 2 тисячі гривень. Це найбільш ходові товари у проєкті майбутньої реконструкції.
Скільки ж вони будуть коштувати за цінами цієї ж реконструкції, порахуємо разом.
У роздрібному магазині ми придбали 25 кілограмів такої шпаклівки за 1320 гривень. 1320 ділимо на 25, отримуємо ціну у майже 53 гривні за кілограм. У проєкті реконструкції за цінами потенційного підрядника шпаклівка оцінена у 120 гривень. Тобто різниця 70 гривень. Всього ж планують придбати 12 тонн цієї шпаклівки. Лише за цією позицією маємо майже 1 мільйон гривень можливої переплати.
Крім того, суттєву вагу у проєкті займає і мінеральна вата. Для порівняння цін ми придбали пачку матеріалу такої ж марки. Тут трохи більше одного квадрату, тому ціна саме за один квадрат для нас склала 730. Або ж 880 гривень за цілу пачку.
У проєкті ж зазначена вартість – майже 1500 гривень за квадратний метр. Тобто 800 гривень можливої переплати лише на одному квадратному метрі. А їх для утеплення ось цих двох будівель потрібно 1300. 1300 множимо на 800, отримуємо мільйон. Ще один мільйон ймовірної переплати лише за однією позицією.
Ми спробували трохи поторгуватися з продавцями мінеральної вати та шпаклівки – і отримали знижку. Наприклад, онлайн магазин запропонував нам ціну за пачку шпаклівки замість 880 – 850 гривень.
У проєкті ми знайшли ще кілька позицій, ціна яких викликає сумнів. Наприклад, плитка “Старе місто”. На неї планують витратити понад два мільйони гривень, за ціною у майже 900 гривень за квадрат. У роздрібних мережах її можна знайти вдвічі дешевше. Від провідних виробників. По цій позиції також можемо говорити про ймовірну переплату у майже мільйон гривень.
Звідки такі розцінки у кошторисі?
Аби дізнатися, спочатку телефонуємо до підрядної організації, пропозицію яких ми вивчали. У компанії “Ріалбуд” пообіцяли надати наш номер проєктантам, а також кошторисникам. Мовляв, ті з нами сконтактують. Проте цього так і не сталося. На наші повідомлення у компанії теж перестали відповідати.
Але окрім потенційних підрядників, є також автори проєкту і експерти, які оцінювали і проєкт, і вартість матеріалів. Телефонуємо до останніх.
“Відповідальність за ціни несуть замовники будівництва. Є такий документ як протокол погодження договірної ціни на матеріали та ресурси. І він підписується замовниками будівництва”, – зазначили кореспонденту “18000” у товаристві “Перша будівельна експертиза”.
Дещо більш розлогі у своїй відповіді проєктанти. Втім вони також фактично перекладають відповідальність на замовника. Мовляв, бачили, що підписували.
“Це не наше питання, зрозумійте, будь ласка. Ну, це питання замовника. Всі ті питання, які ви задаєте, це питання до замовника”, – кажуть у товаристві “Ван проджект”.
Також проєктанти запевняють, що різниця у ціні зумовлена тим, що перед нами “інвестиційна проєктна документація”. Тобто вона враховує інфляцію, а по факту ціна може бути меншою.
“Проєкт розроблено у квітні минулого року, він досі не реалізований. На момент початку будівництва пройде рік. Як ви думаєте, ті ціни, які закладалися, вони… В країні офіційно інфляція 12 з половиною, здається, річна? Ну, це офіційно. А неофіційно вона ще відрізняється”, – додали в організації.
Це ж було вже (с)
Дещо схоже ми вже чули, коли готували розслідування про завищення цін під час утеплення фасаду Третьої міської лікарні.
Тоді у договір вартість мінеральної вати зазначали у понад 5,4 тисячі гривень без ПДВ за кубічний метр, а по факту купували за 5,3 тисячі гривень. Тобто різниця у сто гривень, при ринковій вартості такого ж кубічного метру на той момент у 3 тисячі гривень.
Переглянути це та інше розслідування можна на нашому ютуб-каналі. Підписуйтеся, аби не пропустити найцікавіше
Що говорить замовник будівництва?
А ми повертаємося до теми шелтера для внутрішньо переміщених осіб. Щодо потенційно завищених цін на матеріали звертаємось по коментар до замовника – департаменту соціальної політики.
– Я не маю кваліфікації, ні я, ні фахівці департаменту в тому, щоб стверджувати, як те, що там ціни занижені, так і те, що вони завищені. Проєктна документація розроблена, пройшла експертизу. Експертиза, звісно, там якісь невеликі кошти зрізала, але однозначно не повернула організації-розробнику документації, таку, що чомусь не відповідає. Тому ми прийняли документацію із позитивним висновком експертизи про те, що розроблено, те, що надано, відповідає вимогам законодавства, – зазначила в коментарі “18000” в.о. директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Юлія Ніконенко.
Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, який чи не найбільше з-поміж колег займається аналізом закупівель, не здивований таким цінам у кошторисі. Як і тим, що знайти відповідального за такий стан справ доволі важко.
– Замовник погодив таку ціну, значить він винен. А замовникнатомість розводить руками, каже, так я ж не розбираюсь в цінах будматеріалів. Ми тому експертам і віддавали, щоб вони погодили. І зрештою… Вони так визнають, там просто якісь процедури, в них якісь є уточнення-виключення, за результатом яких у нас просто є суцільна зона безвідповідальності, – констатує Ніколов.
Потенційний підрядник із політичним слідом
Наостанок розповідаємо про ймовірного підрядника, якого поки єдиного зацікавила ця реконструкція. Нині його пропозиція відхилена через невідповідності. Але він ще може повернутися на торги, які планують оголошувати замовники знову.
Компанія “Ріалбуд” зареєстрована у Київському районі. На її рахунку – десятки угод за бюджетний кошт, проте на Черкащині їх не так і багато.
Ця компанія могла запам’ятися жителям Черкаської області ремонтом однієї із місцевих доріг, коли свіжо постелений асфальт вже незабаром проріс травою.
Після цього та низки інших скандалів компанія змінила назву із ПП “Татоян” на теперішню “Ріалбуд”. Чи вплинуло це на якість виконання робіт – покаже час. Та не менш цікавим для нас є інший факт.
Єдиним засновником та власником фірми є депутат Київської обласної ради від фракції “Європейська солідарність” Арташес Татоян.
Цікаво, що саме фракція “ЄС” курує соціальну галузь в Черкаській міській раді.
Потреби ВПО у 2024 році: думка експерта
На сьогодні в Черкаському районі розселено майже 55 тисяч ВПО. Про це заявляє експерт із раннього відновлення ГО “Разом проти корупції” Юрій Путря. За його словами, з них у Черкасах проживають 25 670 переселенців.
– Якщо брати 55 тисяч людей по розселенню, то лише 2 тисячі – проживають в центрах компактного проживання, – каже Путря.
Із цих 2 тисяч людей лише 300 проживає у облаштованих шелтерах, говорить експерт. Якщо додати ще 100 місць, то ситуація навряд зміниться. Та і потреби, каже він, у 2024 році вже не ті, що були раніше.
– Зараз проаналізували, що 145 тисяч, які проживають на Черкащині, 70% хочуть залишитися. Залишитися саме на Черкащині, в громадах, в територіальних громадах, і адаптуватися в ці громади. За рахунок отримання саме житла, – додає експерт.
Підсумуємо. У понад тисячу євро оцінений ремонт одного квадратного метру тимчасового житла. Виглядає так, що ця ціна сформована не за рахунок елітних будівельних матеріал, ні. А через особливості “інвестиційного” кошторису, як це називають проєктанти. Будівельники кажуть, що побудувати нове житло можна суттєво дешевше. Можна, але чи потрібно?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ
🔔 Підтримуй якісні розслідування від команди “18000” – долучайся до нашого Клубу донаторів. Оформлюй щомісячний платіж від 100 гривень на нашому сайті за посиланням https://18000.com.ua/donate/
Під час війни ари збагачуються,а наші хлопці гинуть.
А що, у нас в країні немає поліції, прокуратури, органів ДБР, СБУ? НЕ МОЖУТЬ БУТИ ВСІ ПРОДАЖНІ