Як відбуватиметься вакцинація від COVID-19 на Черкащині
Ще із січня на Черкащині розпочалися активні дискусії щодо вакцинації від COVID-19. Паралельно тривала й підготовка до неї. Допоки Управління охорони здоров'я формувало списки та напрацьовувало Дорожню карту, жителі області намагалися знайти в майбутньому щепленні елементи "всесвітньої змови". До останнього невідомим, як для перших, так і для других, залишалось головне - яку ж вакцину отримає Україна? Саме її відсутність зумовлює постійне відтермінування першого етапу вакцинації, що мав стартувати то на початку лютого, то з його середини.

Нині ж у МОЗ інформують: першими Україна має отримати вакцини AstraZeneca/Oxford та Pfizer-BioNTech. Однак питання "Коли?" досі залишається відкритим.
"18000" вирішив розібратися, як відбувається підготовка до вакцинації на Черкащині та хто отримає щеплення першочергово
Як проходитиме вакцинація в Україні?
В Україні вакцинація запланована в декілька етапів, під час яких мають бути щеплені особи, які перебувають у групі ризику. Триватиме вона протягом 2021-2022 років
1
Перший етап
Вакцинація людей із критичним ризиком інфікування та тяжкого перебігу коронавірусної хвороби COVID-19, а також тих, чия робота критично важлива в умовах пандемії.

Планове охоплення населення: близько 367 000 людей.
2
Другий етап
Вакцинація людей із надзвичайно високим ризиком
інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та тих, хто надає медичні послуги.

Планове охоплення населення: близько 2,5 млн людей.
3
Третій етап
Вакцинація людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також тих, хто підтримує безпеку та життєдіяльність держави.

Планове охоплення населення: близько 7,1 мільйонів людей.
4
Четвертий етап
Вакцинація людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19.

Планове охоплення населення: близько 11 мільйонів людей.
Далі планується вакцинація решти дорослого населення України.

Передбачається, що щеплення від коронавірусу вакцинами, які потребують введення двох доз одній людині, на кожному з етапів буде проводитись раундами. В одному раунді планується щепити населення однією дозою вакцини. Загалом передбачено два раунди для завершення одного повного циклу.

Вакцинація цільових груп населення є добровільною та безкоштовною.
Кого вакцинуватимуть у першу чергу?
Згідно з Дорожньою картою вакцинації, у першу чергу в Україні вакцинуватимуть медичних працівників та персонал, які працюють в закладах охорони здоров'я, де надають стаціонарну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID-19, працівників екстреної медичної допомоги та інших медпрацівників, безпосередньо задіяних в протидії COVID-19. Також щеплення здійснять мешканцям та працівникам інтернатних закладів, будинків для людей похилого віку та військовослужбовцям, які беруть участь в ООС.

У коментарі нашому виданню заступниця начальника Управління охорони здоров'я Черкаської ОДА Тетяна Бондар зазначила, що на першому етапі цільовою групою в області є 7 659 осіб. На другому - 66 978 людей.

- Вже коли до нас надійде інформація, що, наприклад, за кілька днів область отримає вакцину, ми маємо скласти персоніфіковані списки й надати цю інформацію в Центр громадського здоров'я, - розповіла Тетяна Бондар.

На другому етапі щеплення проводитимуть медичним працівникам та персоналу, які працюють в закладах охорони здоров'я, що надають медичну допомогу іншим хворим; людям віком від 80 років; соціальним працівникам та іншим працівникам соцсфери.

На третьому етапі вакцинуватимуть людей віком від 65 до 69 років та від 70 до 79 років; працівників критично важливих структур держбезпеки; учителів та інших працівників сфери освіти.

Безкоштовно отримають вакцину на четвертому етапі люди віком від 60 до 64 років; дорослі із супутніми захворюваннями; інші категорії населення та професійні групи, які перебувають у групі ризику; громадяни, які проживають на тимчасово окупованих територіях; особи, які перебувають у місцях обмеження волі та/або слідчих ізоляторах, а також працівники цих установ.
Хто проводитиме вакцинацію?
У перший етап вакцинацію в Україні здійснюватимуть лише мобільні бригади. На наступних етапах щеплення робитимуть й у спеціальних пунктах, створених на базі закладів первинної медичної допомоги
У перший етап вакцинацію здійснюватимуть мобільні бригади. До їхнього складу ввійдуть лікар, два медичних працівники середнього медперсоналу, реєстратор і водій. За один робочий день бригади робитимуть близько 100 щеплень.

Усього в Україні буде сформовано 572 мобільні бригади з імунізації. Зокрема, на першому етапі планується створення 175 таких бригад.

За словами Тетяни Бондар, на Черкащині вже створено 6 мобільних бригад, які здійснюватимуть вакцинацію на першому етапі. Водночас за потреби їх буде створено більше.

- Вони створені на базі таких установ: Черкаської міської консультативно-діагностичної поліклініки, "Центру первинної медико-санітарної допомоги" Паланської сільської ради, Звенигородського центру первинної медико-санітарної допомоги, "Золотоніського районного центру ПМСД" Гельмязівської сільської ради, "Центру первинної медико-санітарної допомоги" Тернівської сільської ради, "Черкаського районного центру первинної медико-санітарної допомоги" Червонослобідської сільської ради, - зазначила Тетяна Бондар.

Члени мобільних бригад проходять відповідні тренінги та навчання в Києві. Зокрема, як інформують на сайті МОЗ, другий етап навчань розпочався 15 лютого. На першому етапі тренінги відбувалися в режимі онлайн. Їх організовує Бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Проводять навчання спільно з Центром громадського здоров'я України.

До кінця тижня практичні навчання пройдуть мінімум по 2 мобільні бригади з кожної області, одна з яких вивчить особливості роботи з вакциною Pfizer/BioNTech, інша – з AstraZeneca.

- Наприклад, сьогодні (18 лютого, - ред.) у Києві проходить тренінг для логістів, тобто це ті люди, які відповідатимуть за отримання вакцини, її відвантаження та облік в області, - розповіла "18000" Тетяна Бондар.

Під час наступних етапів вакцинацію паралельно здійснюватимуть і в окремо створених тимчасових пунктах щеплень, які розміщуватимуться на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги.

- Вони будуть створені окремо, щоб не завантажувати існуючі кабінети щеплень, де проводиться планова (рутинна) вакцинація від інших захворювань, - інформує Тетяна Бондар.

Додамо, днями в коментарі "Українській правді" очільник НСЗУ Андрій Віленський повідомив, що пакет вакцинації від COVID-19 увійде до Програми медичних гарантій у 2021 році. Тобто Національна служба здоров'я України укладатиме договори з лікарнями, які вакцинуватимуть пацієнтів від коронавірусу за державний кошт.

Зокрема, отримають кошти мобільні бригади. Перша виплата для них становитиме 8 тисяч гривень, які мають піти на закупівлю необхідних розхідних матеріалів та засобів індивідуального захисту для проведення вакцинації. Далі надавачі послуг отримуватимуть 25 грн за першу дозу введеної вакцини та 60 грн - за другу. Отримати оплату мобільні бригади зможуть за фактично надані послуги.
На які вакцини очікує Україна?
Попередньо першими до Україна мають
надійти вакцини Pfizer-BioNTech та Oxford/AstraZeneca
Як інформують на сторінці Центру громадського здоров'я, уже три вакцини проти COVID-19 почали процес реєстрації в Україні.

Зокрема, 16 лютого була подана заява на реєстрацію німецько-американської вакцини Pfizer-BioNTech, 117 000 доз якої має надійти цього місяця.

Також 15 лютого була подана заява на реєстрацію британсько-шведської вакцини Oxford/AstraZeneca, розробленою Оксфордським університетом та компанією AstraZeneca. У лютому до України має надійти щонайменше 500 тисяч її доз, а протягом першого півріччя країна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз.

Раніше, 10 лютого, була подана заява на реєстрацію китайської вакцини Sinovac Biotech. Планується, що вона буде поставлена в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, США, Великій Британії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або ж за централізованою процедурою реєстрації Європейського Союзу.

Крім цього, на офіційному інформаційному порталі щодо питань вакцинації від COVID-19, створеному МОЗ, йдеться про те, що поки для вакцинації в Україні планують використовувати чотири вакцини, серед яких ще й Novavax. Ця вакцина створена американською фармацевтичною компанією. Нині вона перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань.

Точні дати, коли має надійти та чи інша вакцина, поки що відсутні. Однак 18 лютого в ефірі телеканалу "Україна 24" міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що 500 тисяч доз AstraZeneca мають бути в Україні вже до кінця цього тижня.
Отримати вакцини Україна може трьома шляхами:
У межах COVAX - світової ініціативи задля імунізації проти COVID-19 та подолання гострої фази пандемії. Її створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (ГАВІ) за участі Коаліції інновацій із готовності до епідемії та ВООЗ. Таким шляхом Україна може безоплатно отримати вакцини для 8 млн людей.
Шляхом прямих закупівель вакцини в компаній-виробників за кошти державного бюджету України.
Шляхом закупівлі вакцини за кошти міжнародних донорів й інших структур, програм Світового банку, Європейського інвестиційного банку тощо.
За словами Тетяни Бондар, попередньо першими до Україна мають
надійти вакцини Pfizer-BioNTech та Oxford/AstraZeneca. Вони є двохдозовими, тобто робити щеплення ними людині потрібно буде двічі.

Додамо, 18 лютого під час брифінгу щодо епідситуації в області
директорка Черкаської міської інфекційної лікарні Світлана Волгіна зазначила, що загалом із держбюджету на придбання вакцини для українців виділено 3,9 млрд грн.
Які умови зберігання вакцин та де це робитимуть на Черкащині?
У Черкаській області вакцини поставлятимуть на склад "Фармації"
Вакцина Pfizer-BioNTech має умови зберігання від -60°C до -80°C. Це зумовлює те, що для її транспортування та зберігання залучатимуться приватні логістичні компанії, визначені за результатами проведення відкритого тендера. У термоконтейнерах вони мають відвозити вакцину з центрального до обласних складів, забезпечуючи моніторинг за дотриманням температурного режиму. На складі при температурі від +2°C до +8°C вакцина може зберігатися не більше 5 днів.

Як йдеться у Дорожній карті з впровадження вакцинації від COVID-19, передбачається, що використання вакцин із такими умовами зберігання відбуватиметься лише на платформі мобільних бригад.

Умови ж зберігання вакцини Oxford/AstraZeneca є більш простими: вона потребує температурного режиму від +2°C до +8°C. Займатиметься її транспортуванням та зберіганням на національному рівні ДП "Укрвакцина". На регіональному рівні вона зберігатиметься також централізовано з дотриманням температурного режиму від +2°C до +8°C.

За словами Тетяни Бондар, на Черкащині вакцини поставлятимуть на склад "Фармації". Звідси щоденно здійснюватимуть їхнє відвантаження мобільним бригадам у кількості 100 штук.

- Pfizer-BioNTech будуть привозити на обласний склад по заявках, за кількістю осіб, які надали згоду на вакцинацію, раз на 5 днів. Як правило, у понеділок, - зазначила Тетяна Бондар.

Крім цього, у Дорожній карті наявний і логістичний сценарій постачання вакцин з умовами зберігання від -20°C, основна кількість яких на національному рівні зберігатиметься у холодильному обладнанні "Уквакцини".
Чи є ті, кому вакцинуватися заборонено?
Якщо ви вже перехворіли коронавірусом, щеплення можна зробити за певний період часу
Згідно з рекомендаціями Національної технічної групи
експертів з імунопрофілактики, не можна робити щеплення від COVID-19 вагітним жінкам. Вакцинувати їх можуть після завершення вагітності. Якщо ж вагітність настала в період після отримання першої дози вакцини, введення другої варто робити вже після народження дитини.

Водночас жінки, які вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень.

Особам, які перехворіли коронавірусом чи хворіють ним, варто відтермінувати вакцинацію на 6 місяців від часу перебігу хвороби. Водночас, якщо людина бажає здійснити щеплення раніше визначеного терміну й відповідає визначеній групі, яку вакцинують у цей час, вона може зробити щеплення раніше за умови наявності достатньої кількості доз.

Також планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб бажано проводити через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19. Якщо необхідно, термін може бути скорочений до 14 днів.

Натомість щеплення проти коронавірусу може бути проведено через 14 днів після вакцинації проти інших інфекційних хвороб.
Як здійснюється формування списків та запис на вакцинацію?
Записатися на проведення щеплення можна онлайн чи у медичному закладі
На сьогодні механізм формування списків та записів на вакцинацію від COVID-19 передбачає два підходи: через роботодавців, тобто за прив'язкою до місця роботи, або ж відкриті записи на вакцинацію для цільових груп, які не прив'язані до місця роботи.

Якщо особа хоче записатися на вакцинацію, зробити це можна не більше, ніж за місяць до початку щеплення цільової групи, до якої вона належить.
Записатися на вакцинацію можна за допомогою трьох варіантів:
самостійно через інформаційний портал з питань вакцинації від коронавірусної хвороби COVID-19 або вебпортали електронних медичних інформаційних систем, які входять до складу електронної системи охорони здоров'я;
через національний контакт-центр МОЗ з питань протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 за номером телефону 0800602019;
безпосередньо в закладі охорони здоров'я.
Підготувала Анастасія Небога