У Черкаській області розпочали створення проекту стратегії розвитку на 2021-2027 роки.
За словами експертів, найближчі 7 років ефективність розвитку області залежатиме від того, як буде організовано процес стратегічного планування вже зараз.
– Нова стратегія не може створюватися у день завершення дії попередньої. Тому ми ініціювали цей процес за два роки. Передбачається, що стратегія буде розроблена на період 2021-2027 років. Вона передбачає два періоди: трирічний та чотирирічний, – говорить перший заступник голови Черкаської ОДА Тарас Висоцький.
За його словами, головні аспекти цього процесу – залучення максимальної кількості громадськості та пріоритетність впровадження пропозицій.
Процес розробки стратегії є прозорим, відслідкувати його можна на сайті Стратегії розвитку Черкаської області 2021-2027.
Розробка стратегії відбуватиметься із залученням представників науки, бізнесу, громадськості, органів місцевого самоврядування та влади.
– Планувальний період за європейською методикою – це сім років. Цей термін дозволяє синхронізувати із державою певні цілі та отримати доступ до Європейських фондів, а відповідно і фінансування. Наступне – це продовження європейської спрямованості. Йдеться про SMART-спеціалізацію. Ми провели перемовини з європейськими комісіями, зареєструвалися на майданчику, де є інформація щодо всіх регіонів, які впроваджують SMART-спеціалізацію. Там вже Черкаська, Харківська та Закарпатська області, – говорить директор департаменту регіонального розвитку Роман Карманнік.
За його словами, стратегія має включати вирішення питань, які є в компетенції місцевої влади, реальні до впровадження, зокрема у фінансовому плані.
Нині вже створена робоча група. До неї увійшли 79 представників перелічених категорії. Вона працюватиме у форматі фокус-груп за певними напрямками. Також вже створено керівний комітет, який координуватиме процес розробки.
До кінця року планують розробити проект стратегії з обговоренням та винесенням на засідання сесії облради. Реалізовуватиме її Черкаська агенція регіонального розвитку. Її керівниця Любов Ропало, пояснює, чому важлива SMART-спеціалізація.
– Нині в Європі відбувається переформатування фондів і було б дивно не скористатися цим процесом. Адже в частині цих фондів ми можемо брати участь, зокрема щодо розвитку та інновацій, науки, обміну, – говорить Ропало. – SMART-спеціалізація – це стратегія розумного розвитку. В процесі реалізації регіони мають виходити на процес підприємницького відкриття. Вона передбачає оперування статистикою. Нам цікаво, як це допоможе прогнозувати та передбачати розвиток. Другий момент – це діалоги та консультації, адже є можливість визначити пріоритетні потреби всіх цільових груп. Розроблення стратегії передбачає можливість реалізовувати проекти за тими тематиками, які включені в план реалізації, за кошти ДФРР та інших фондів.
– Зараз ми на порозі експериментів, щоб вийти на розробку стратегії із застосуванням соціальних мереж: інстаграму, телеграму, фейсбуку. Це комунікація із аудиторією, яка ніяким чином не залучена в наукоподібний процес розробки стратегії. І цей розрив у комунікації ми маємо подолати, – говорить голова громадської організації “Промолодь” Іван Подолян.