«Затишшя перед бурею». Політичний ландшафт Черкащини в рік виборів

Досвідчені політики кажуть, що міжвиборчого періоду в українській політиці не існує. В нас у країні вибори – це перманентний процес, і вони починаються рівно тоді, коли закінчуються попередні. Тому тут більш доцільно виокремлювати активні та більш пасивні фази. На сьогодні ми з вами перебуваємо у останньому періоді.

Наразі політичні процеси на Черкащині протікають досить мляво. Хтось прощупує грунт соцдослідженнями, а хтось вивчає попередній розклад сил у кулуарах, хтось намагається виторгувати собі тепле місце, а хтось – вберегти наявне. У цей період офіційна інформація відсутня як така, і на цьому фоні політична атмосфера буквально наповнена інсайдами, чутками, обривками інформації та навіть своєрідною конспірологією.

Аналіз цього насиченого і напівфольклорного пласту – цікава і важлива річ, бо співставлення та розуміння поточних процесів допоможе підійти підготовленим і обізнаним до початку активної фази. Адже саме зараз політики по суті закладають плацдарм для розгортання майбутнього виборчого походу.

Протягом останнього місяця ми спілкувалися із численними співрозмовниками, думці яких готові довіряти. Це місцеві політики різного рівня, колишні і нинішні народні депутати, чинні та екс-високопосадовці.

Отримана інформація була відфільтрована та систематизована для розуміння загальної політичної картини в області. Що маємо на сьогодні – далі в тексті 18000.

«Слуга народу». Боротьба за бренд

Бренд «Слуги народу» – безапеляційний лот №1 напередодні місцевих виборів. Опоненти можуть багато говорити про те, як рейтинг партії президента сиплеться, і в цьому буде доля правди. Але навіть попри відсоткові втрати, соцопитування демонструють, що нині СН має більше 30% довіри в черкащан. Так, попереду ще чимало ймовірних репутаційних втрат: ринок землі, нестабільна ситуація на фронті, просування медичної реформи, нерозумні «вибрики» окремих «слуг» тощо. Але водночас позиції партії лишаються більш ніж міцними, порівняно із іншими політсилами. 

Фото Андрія Чернеги

Окрім того, на гарячу фазу передвиборчої кампанії потрапляє період без платіжок на опалення. А отже, ще одна люба для вух виборця обіцянка про справедливі тарифи, плюс, наприклад, врешті-решт демонстраційне покарання хоч когось допоможе СН вберегти позитивний баланс над опонентами.

На сьогодні можна з досить великою долею вірогідності гарантувати, що «Слуга народу» матиме найбільшу фракцію у майбутній Черкаській міській раді. А ці слова – услада для вух місцевих політиків різного штибу і тих, хто хоче ними стати. Тож у Черкасах вже давно розгорнулася серйозна боротьба за контроль над майбутнім осередком.

Ключове слово – «майбутнім», адже на сьогодні, менш ніж за рік до місцевих виборів, у Черкасах територіальна організація «Слуги народу» все ще не сформована.

Чому «Слуги» тягнуть? Питання риторичне. Офіційної відповіді немає, а інформаційний простір наповнюється версіями різного рівня достовірності.

За інформацією кількох наших співрозмовників, з моменту парламентських виборів не втрачає надії стати лідером місцевих «слуг» – Олексій Арсенюк. Екс-депутат міської ради від «Партії регіонів» та власник відомого розважального закладу «Бочка». Його син, Олег, нині депутат Верховної Ради, куди пройшов саме від «Слуги народу». Черкаські політики від різних політсил неодноразово розповідали 18000 про те, що сам Арсенюк-старший інформує їх про нібито наявний у нього вплив і майбутній карт-бланш для формування команди «Слуг народу» у Черкасах.

Фото – Прочерк

Його союзником у чинній міській раді став тепер уже екс-радикал Сергій Тищенко. Він виступив ініціатором створення у міськраді групи «Слуга народу», яка виявилася солянкою із депутатів з різних політсил. Ця група з шести осіб на сьогодні є лояльною до міського голови Анатолія Бондаренка, а в центральному офісі партії її охрестили «фейковою».

За інформацією наших співрозмовників у стінах міської ради, нібито саме він намагається лобіювати Олексія Арсенюка на посаду заступника міського голови. За задумом, Арсенюк має замінити на цій посаді Людмилу Бордунос – представницю «Самопомочі», яка по суті втратила свою фракцію у міськраді і наразі вже не становить інтересу для Бондаренка.

Проте на сьогодні питання зайшло в глухий кут. Підтримувати Арсенюка навідріз відмовляється партія «Свобода», яка раніше вже мала з ним відкритий конфлікт. Тому зараз голосів для такого призначення в мера та його фейкових «слуг» немає.

Окрім того, після партійного з’їзду «Слуг народу» про свою причетність до майбутніх виборів на Черкащині заявив нардеп Олександр Скічко. Проте нашому виданню не вдалося знайти підтвердження такої інформації в черкаському політикумі. 

Близька до офіційної інформація щодо черкаського регіону з’явилася лише минулого тижня. Куратором області на майбутніх виборах буде нардеп Олександр Звітневич. Саме він взяв під опіку Черкащину після незрозумілої кадрової політики від іншого нардепа – Артема Культенка.

 – Хороший дядько, – лаконічно констатують особи, особисто знайомі із Завітневичем.

Інформації про Завітневича, окрім того, що він «хороший дядько», наразі небагато. Він обраний до парламенту під досить високим 39-м номером партійного списку. Він – голова комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. З 2012 року він співзасновник та директор «Смілянського Ливарного Заводу». Проживає в Києві, але поки 198-й округ лишався без свого обранця, він фактично курував його та проводив зустрічі із виборцями у Смілі.

На сьогодні інформації про формування черкаського осередку мало. А це продовжує формувати кулуарні чутки. Загалом така тенденція не є плюсом для «Слуг», адже до бренду й далі намагатимуться «притусуватися» місцеві персонажі різного ступеня токсичності. А це рейтингу партії в Черкасах точно не додає.

Окрім того, поява осередку та офіційних партійних функціонерів у Черкасах допомогла би партії дещо збалансувати інформаційний простір, який нині наповнюється переважно негативом щодо політики президента та “слуг”. 

Спілкуючись із журналістом “18000”, Олександр Завітневич називає себе “політичним аудитором”. 

 – У Черкасах буде створено штаб, у нього буде керівник, що, так би мовити, вестиме партію до світлого майбутнього, – каже він, і на уточнююче питання додає, що штаб має бути створений протягом тижня-двох.

Фото із Фейсбуку

 – Політика партії не змінюється: ми будемо оновлювати політиків. Тому наші критерії щодо відбору людей все ті ж: з нами будуть люди, що не мають за собою скандалів, лідери думок, які поділяють наш курс, – каже Завітневич.

Також ми попросили народного депутата прокоментувати чутки щодо причетності до партійного будівництва тих чи інших народних і місцевих депутатів:

 – Буде штаб – буде повноцінна робота. Його керівник буде визначатися в Києві. Зараз народні депутати подають свої пропозиції, зокрема і я. Далі все буде визначатися, – пояснив він.

Також Завітневич запевнив, що територіальна організація “Слуги народу” з’явиться у Черкасах у березні.

Питання щодо кандидата від партії на посаду міського голови Черкас – відкрите. Інформація про наміри того ж таки Олександра Скічка більше походить на чутки. Ймовірно партія намагатиметься знайти кандидата за таким ще принципом, як шукала голів ОДА, правда, тут треба обирати точно серед місцевих. Ідеалізований образ кандидата уже озвучував під час свого візиту до Оршанця спікер Дмитро Разумков. Проте очевидно, що зараз той опис – лише “вода”.

На сьогодні, згідно з соцопитуваннями, саме потенційний і неназваний кандидат від СН стане головним опонентом на мерських перегонах для Анатолія Бондаренка.

«Батьківщина». Майбутній бій з тінню для Бондаренка

Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – традиційно в числі улюбленців черкаських виборців. Тут партії приходять і йдуть, а «Батьківщина» – лишається. До прикладу, «Батьківщина» – єдина політична сила, що, починаючи з 2006 року, незмінно має свою фракцію в міськраді.

Торік на Черкащині партія вкрай слабо провела парламентську кампанію. Із 7 виборчих округів БЮТ був представлений лише однією кандидаткою: по 194 балотувалася оскандалена Світлана Кузьмінська, яка особливого зв’язку до черкаського осередку не має. Дійшло до того, що міський голова Бондаренко навіть пішов у відпустку, щоб підтримати не її, а представника «Національного корпусу» Дмитра Кухарчука.

Результат Кузьмінської склав всього 3,8%. І якщо по області за рахунок сільського населення партія ще отримала непогані 9,23%, то показники у міському 194-му окрузі – лише 7,7% (четвертий результат серед партій). Оцінивши результати виборів, частина місцевих «батьківщинівців» взялися за максимально солодку риторику щодо новообраного президента.

Проте як тільки рейтинг Зеленського почав танути, партійці швидко перелаштували носа за вітром і стали в рішучу опозицію до нової влади. Прості, як світ божий, і популістичні гасла партії – близькі простому народу.

Ця «простота» та адміністративний і фінансовий ресурс за плечима чинного міського голови мають стати головними факторами, що допоможуть партійцям пробратися до міської ради наступної каденції.

Наш співрозмовник, ознайомлений із ситуацією в партії на рівні Києва, розповідає, що головною проблемою всіх осередків «Батьківщини» напередодні місцевих виборів є відсутність фінансування на центральному рівні. Мовляв, ця проблема «перекочувала» ще із парламентських перегонів.

 – На Черкащині партія віддала всі свої районні осередки МХП. Райони та обласна рада їх не цікавлять, їм треба лише Черкаси, – розказує український політик, ознайомлений із ситуацією.

Отже, ключові наявні сили та свої фінанси “Батьківщина” спрямує на вибори до міської ради, і головним своїм завданням бачить збереження мерського крісла. При цьому не варто виключати, що Бондаренко цілком може піти на вибори і самовисуванцем. Принаймні його останнє інтерв’ю Lb.ua містить на це доволі прозорий натяк. 

2015 рік

Наявна соціологія вказує, що чинний міський голова Бондаренко на сьогодні лишається лідером симпатій містян. Варто розуміти, що її відсоткове вираження на сьогодні вкрай розмите. Оскільки досі невідомим є потенційний кандидат від «Слуги народу», а кілька серйозних політичних гравців все ще роздумують, чи хочуть вони взагалі зв’язуватися із місцевою політикою.

За наступні півроку черкащанам варто очікувати чергового граду обіцянок від Бондаренка і готовності боротьби із чим завгодно, включно з тарифами, Зеленським, ринком землі, – всім, що може зачепити тонкі струни душі його середньостатистичного виборця.

За відсутності конкретики щодо майбутнього кандидата від СН головним опонентом на виборах для Бондаренка бачиться він сам, а точніше його досить високий антирейтинг. В умовах двотурових перегонів це може стати ключовою проблемою для нього, адже вірогідно Анатолій Васильович, як мінімум, пройде до «фіналу».

Тут уже варто пригадати досвід мерських перегонів 5-річної давності, коли саме антирейтинг Сергія Одарича зробив з Бондаренка нового градоначальника.

«Європейська Солідарність». Зупинка потяга відміняється? Хто машиніст?

У Черкасах історія БПП-ЄС – енциклопедичний приклад явища місцевих франшиз в українській політиці.

Діяльність партії на Черкащині нагадує собою потяг. Поки організація була на ходу – у неї одні за другим заскакували представники місцевих бізнесових еліт. Протягом каденції Петра Олексійовича вони сформували тут певні групи за тимчасовими інтересами і не були об’єднані жодними ідеологічними мотивами. Ці групи настільки строкаті, що фракція БПП у міській раді, фракція у облраді та керівництво обласного осередку по суті існували незалежно один від одного і їхні дії мало корелювалися.

Після провалу на президентських виборах потяг серйозно збавив оберти. У повітрі завитала атмосфера невизначеності, ба, навіть більше – можливої “розправи” з прихильниками Порошенка.

Всередині груп стартували відцентрові процеси й ті ветхі зв’язки, що як-не-як тримали в одній упряжці місцевих політиків, швидко розсипалися. Фракція у обласній раді, яка фактично існувала, щоб бути підтримкою для голови адміністрації, анігілювалася після призначення сюди Ігоря Шевченка. За інформацією наших співрозмовників, два впливові депутати з числа колишньої БПП, які взяли під контроль новоспечений «Шевченків край», навіть намагалися домовитися і взяти на себе формування групи Зе-команди в облраді, проте їхня спроба закінчилася нічим.

Фракція у міськраді все ще існує, хоч і втратила, наприклад, депутата Бурячинського. Бізнесмен, що традиційно «працює» з бюджетом, перебрався до лав самопроголошених «Слуг». Чи лишатиметься фракція до кінця каденції у складі наявних нині 5 осіб – сказати важко. 

При цьому на сьогодні справи у «Європейської Солідарності» йдуть далеко не так погано, як могли прогнозувати після президентських виборів. На всеукраїнському рівні команді уже екс-президента вдалося зберегти обличчя при поганій грі. Загалом партія показала досить хороші результати на Черкащині. Наприклад, в міському 194-му окрузі набравши 9,3% голосів, що стало другим результатом після СН.

Уже після виборів активна опозиційна риторика щодо подій у країні допомогла отримати доволі непогані результати соціологічних досліджень і в нашому регіоні. За наявною у нас інформацією, рівень підтримки ЄС у Черкасах близький до 9%, а отже, з великою долею вірогідності партія збереже своє представництво у міській раді.

Проте з урахуванням чехарди в лавах «порошенківців» на Черкащині наразі доволі складно прогнозувати, хто стане на чолі ЄС під час їхнього осіннього походу на міськраду. Вибори на Черкащині від партії куруватиме досвідчена депутатка Ірина Геращенко. І далі ситуація напряму залежатиме від неї.

Під час свого візиту в Черкаси тиждень тому Геращенко анонсувала «партійне оновлення», очевидно, граючи на все ще наявному в суспільстві запиті на «нові обличчя». Проте чи мають її заяви під собою реальне підґрунтя – наразі невідомо.

Сама пані Ірина, яка днями приїздила в Черкаси на прем’єру фільму про однойменний тральщик, максимально “розмито” відповідає на будь-які конкретні питання:

 – Ми мали зустрічі із регіональними представниками і керівництвом районів. Це серйозна робота щодо стратегії, якою партія рухатиметься на виборах. ЄС серйозно готується до регіональної конкуренції. Це не означає, що в усіх регіонах будуть нові представники. Ми аналізуєм стан партійного осередку, щоб зрозуміти, де його треба посилити. Головне не тільки кадрове, а й ідеологічне наповнення, – каже вона, не відповідаючи по суті.

Фото із Фейсбуку

 – Геращенко каже про партійні чистки. Тут не зовсім зрозуміло. Є люди, які попри всі проблеми і результати на виборах лишилися вірні партії у райцентрах у області. Так що, тепер їх треба проганяти? Я цього не розумію, – ділиться враженнями під запис представник команди Порошенка на Черкащині.

За нашою інформацією, наразі напряму з Геращенко ведуть перемовини відразу кілька осіб, які прагнуть взяти під контроль черкаський осередок. Зокрема, в партії ймовірно відбудеться заміна голови міського осередку. Проте поки конкретика в цьому питанні відсутня. Лише після її появи буде зрозуміло, чи провели у партії роботу над помилками минулих років щодо набору в кадри ситуативних союзників.

Складається враження, що на горі не бачать власних помилок. Є таке враження, що там призначили винних у програних виборах – на місцях. Мовляв, осередки погано працювали. Тобто не керівники виборчих штабів у Києві, ні загалом невдало спланована і проведена виборча кампанія, а саме осередки, – розводить руками досвідчений «порошенківець».

Питання щодо кандидата від партії в мери – відкрите. Співрозмовники розповідають про потенційну кандидатуру депутата міськради Костянтина Чернецького

Ще один депутат – Олександр Радуцький каже, що не готовий щось планувати без результатів соціологічних опитувань. Але при цьому у випадку обох цих потенційних кандидатур варто розуміти очевидні для них ризики. За новим законом одна особа не може балотуватися і на міського голову, і йти в списку, а отже, очевидна поразка на мерських перегонах коштуватиме і депутатського мандату.

«Опозиційна платформа За життя». Прихована загроза

Одним з ключових активів на майбутніх місцевих виборах у Черкасах стане «Опозиційна платформа За життя».

Влітку 2018 року бізнесмен Михайло Бродський для Черкас отримав контроль над франшизою партії «За життя». Керувати нею він поставив директора свого телеканалу ВІККА Юлію Погостінську. На той момент осередок навряд становив якусь реальну політичну цінність і був хіба «одним з…» у кишені Бродського.

Усе змінилося після результатів парламентських виборів. Новоявлена «Опозиційна платформа За життя», попри свою очевидну токсичність, виявилася консолідатором голосів проросійської частини населення країни, зокрема і в Черкасах. Тож на сьогодні це вкрай важливий місцевий політичний актив для Бродського.

У липні ОПЗЖ взяла в нашій області 6.28% голосів, що є досить високим показником (5 місце серед партій). У межах міського 194-го округу показники команди Медведчука-Рабіновича ще більш відчутні8,15%, а це, на хвилинку, навіть більше ніж у «Батьківщини», яку в Черкасах традиційно люблять. Юлія Погостінська, яка фактично не проводила агітаційної кампанії та не була тут впізнаваною персоною, отримала у 194-му окрузі 5,52% та посіла почесне 5-місце.

На сьогодні ОПЗЖ має другу за чисельністю фракцію у парламенті, а соціологічні дослідження показують, що Юрію Бойку українці довіряють більше ніж Порошенку і Тимошенко. Наявна в розпорядженні нашого видання соціологія вказує, що на сьогодні рівень підтримки ОПЗЖ у Черкасах коливається в районі 7,4-8,5%, тобто у кандидатів є доволі високі перспективи втрапити до міської ради нового скликання. Більше того, на сьогодні є очевидні перспективи цей рейтинг лише нарощувати за рахунок репутаційних втрат тих же «Слуг народу» та за медійної підтримки пулу телеканалів всеукраїнського рівня.

У зв’язку із таким стрімким ростом бренду ОПЗЖ на нього у Черкасах з’явилися інші претенденти. Відразу кілька непов’язаних між собою співрозмовників у черкаському політикумі стверджують, що долучитися до осередку намагався Ігор Мельников – у минулому голова черкаського осередку «Партії регіонів». У рядах соратників Бродського підтверджують, що зацікавленість від Мельникова справді існувала, проте на сьогодні про його участь в проекті не йдеться.

Важливість цього осередку зараз для Бродського важко переоцінити. Соціологія його головного проекту «Партія вільних демократів» має вкрай невтішний вигляд, і, за наявною у нас інформацією, становить 1-3% підтримки. Про перспективи «Громадянської позиції» взагалі говорити не варто.

За умови, що Бродський зберігає контроль над черкаським осередком, головним питання стануть персоналії, які будуть готові піти на вибори під прапорами команди Медведчука-Рабіновича. На сьогодні їхні імена лишаються невідомими. Проте за нашою інформацією, це точно не будуть учасники інших проектів – «Громадянської позиції», земля їй пухом, та «Партії вільних демократів».

«Голос». Євпак і його “Команда”

Цілком можливо, за первісним задумом «Голос» мав зайняти електоральне поле «Блоку Петра Порошенка». Проте в силу різних обставин на сьогодні партія це не зробила і вже навряд зробить. Поміркована риторика і відсутність яскравих політичних перфоменсів очевидно не припала до душі кордоцентричному українському виборцю. Тому партії поки не вдалося відщепнути відсотки ні в ЄС, ні, наприклад, СН.

Загалом ситуація в нашому регіоні для партії наразі є більш сприятливою, ніж в середньому по країні. За наявною соціологією, у Черкасах «Голос» зараз має шанси здолати відсотковий бар’єр і отримати представництво у міськраді. Натомість остання всеукраїнська соціологія дає лише 3%.

Кілька тижнів тому Черкащину відвідав лідер партії Святослав Вакарчук. Під час закритої зустрічі на базі відпочинку «Світанок» він говорив, що розраховує на черкаський регіон як один із головних. У чому саме це проявиться, правда, він не уточнив. На сьогодні лише відомо, що вибори на Черкащині від партії куруватиме народна депутатка Ольга Стефанишина.

Фото із Фейсбуку

Загалом непоганій ситуації на Черкащині “Голос” насамперед має завдячувати ІТ-підприємцю Віктору Євпаку, який представляв партію на парламентських виборах влітку. На 194-му окрузі він набрав 11,19% і став другим, у той час як показник партії на цьому ж окрузі є суттєво нижчим – 6,17%. Наявна соціологія теж підтверджує тенденцію, за якою особисті показники Віктора перевищують партійні результати.

У команді Євпака цю ситуацію теж розуміють, тому там вже не перший місяць роздумують над тим, щоб а) дистанціювати Віктора від партійності; б) об’єднати навколо нього опозиційні до чинного мера політичні сили.

По першому підпункту все доволі просто – Євпак не є членом партії. Щодо другого – очевидним плюсом є мінімальний антирейтинг Віктора. Робоча назва політичного проекту – “Команда 2020”.

 – Так, розмови йдуть. Поки що я не хочу розкривати деталі, – розказує Євпак. – У мене є теплі стосунки із Вакарчуком та ТОПами партії. Я допомагаю розбудовувати осередок у Черкасах. Але я не маю цілі – одягнутися в бренд якоїсь партії. Для мене бренд – це місто Черкаси. “Команда 2020” – це бренд, під яким би хотілося об’єднаті прогресивні політичні сили, які незадоволені тим, як розвивалися Черкаси останні 5 років. 

Головна теза Євпака – об’єднання політиків навколо спільного бачення і стратегії. І, за нашою інформацією, низка політсил у Черкасах наразі справді роздумують над варіантом такого союзу.

На сьогодні головними козирями Віктора під час майбутньої кампанії є рідкісна для Черкас відсутність негативного політичного бекграунду. При цьому, очевидно, що над особистісною впізнаваністю його як кандидата ще варто серйозно працювати.

У кулуарах черкаської політики кампанію Євпака наполегливо вирішили пов’язувати із колишнім міським головою Черкас Сергієм Одаричем. Щонайменше 5 наших співрозмовників згадували його прізвище в контексті розмови про “Голос” та Євпака. При цьому версії щодо “ролі” Одарича в майбутній кампанії різняться. Ми запитали у Віктора щодо його взаємин із Сергієм Олеговичем.

 – Одарич? Ми зустрічалися кілька разів минулого року. Не більше того. Йому було цікаво розуміти політичну ситуацію в Черкасах, а мені цікаво дізнатися від нього місцевий політичний ландшафт минулих років. Варто розуміти, що Одарич – це носій нішевих знань. Мені цікаво, як він технологічно і організаційно проводив вибори у Черкасах, цікаво, які виклики він бачив перед собою, коли був мером, – пояснює Євпак.

Припустимо, якщо на черкаські перспективи  “Слуги народу” і ОПЗЖ в основному впливатимуть всеукраїнської позиції партій, а у випадку Бондаренка і “Батьківщини” – поєднання локальних і загальних чинників, то у випадку з Євпаком і “Голосом” виборча ситуація буде формуватися виключно у місцевому розрізі.

 – Я думаю, що на місцях бренди типу “Слуги народу” працюють не так, як на парламентських. Бренди – це добре, але тут голосуватимуть за “свого” хлопця, за місцевого, якого у невеликому місті всі знають, – резюмує один доволі досвідчений політик, що має відношення до Черкас.

Замість “замість епілогу”

Зазвичай в цьому підрозділі варто би зробити якісь розширені висновки з написаного. Проте цього разу так робити ми не будемо. Справа в тому, що відсутність конкретики дає занадто широкий простір для «польоту думки» і побудов різних конфігурацій, які можуть не відповідати дійсності.

Поступово ситуація буде пояснюватися й набувати більш чітких обрисів. Ми вже скоро почнемо отримувати відповіді на ключові питання. 

Хто буде розбудовувати в Черкасах осередок президентської партії? Хто ризикне йти від ОПЗЖ? Чи взагалі буде кандидат від ЄС? Чи об’єднає довкола себе опонентів чинного міського голови Віктор Євпак?

Невдовзі має визначитися із своєю позицією щодо виборів міського голови Олег Петренко. За нашою інформацією, екс-нардеп нині роздумує над тим, чи варто «влазити» у місцеву політику. На сьогодні така можливість в нього є. Серед політсил, що можуть його підтримати – дещо призабута «Сила і честь», яка показала хороші результати по Черкасах на парламентських виборах.

 – Так, кілька партій і організацій зверталися до мене. Але на сьогодні ніякого рішення не існує. Зараз я в процесі певного брейншторму. Не виключаю такої можливості (балотуватися в мери – ред.), але остаточно рішення не маю, – розказує Петренко.

Серйозна дилема постане перед Дмитром Кухарчуком. Він показав хороший результат на парламентських виборах, нині має непогану соціологію. Окрім того, Дмитро є одним з найбільш активних черкаських політиків прямо зараз. Мало який захід в місті обходиться без його активної участі, будь то засідання суду, наболіле питання ОТГ чи просто пост у Фейсбуці. Дмитра всюди “багато”, і його подекуди бурхлива манера поведінки знаходить відгук у виборців, в яких переважає емоційне начало. Вірогідно, виграти вибори мера йому не вдасться. Натомість, балотуючись на міського голови, він втратить шанси на депутатство, хоча перспективи зайти в міськраду “Національний корпус” має. 

Щодо інших політсил. “Свобода” своїм перебуванням при владі в місті анігілювала власні шанси переобратися, на партії “Черкащани” можна буде поставити хрест, якщо до виборчого кодексу внесуть пункт щодо 2/3 представництва в обласних радах, часи “Самопомочі”, “Радикальної партії” і “Громадянської позиції” благополучно і беззворотньо пройшли. 

Так, вкотре повторимося, зараз питань і припущень більше, ніж відповідей, проте надалі це співвідношення буде змінюватися. 18000 обіцяє пильно слідкувати за перебігом року виборів на Черкащині.

Сергій Макаренко

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *