Зручно та конфіденційно. Як у Золотоноші працює гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу

Навесні цього року у Звенигородці та Золотоноші запрацювали гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. У таких кабінетах послуги можуть отримати усі жінки, незалежно від віку, місця реєстрації, наявності захворювань чи способу пересування. 

Загалом в Україні вже функціонують 94 кабінети безбар’єрного доступу UNFPA. Усі вони повністю інклюзивні. Також серед цілей роботи таких кабінетів — допомога жінкам, що постраждали від насильства.

Журналістка “18000” побувала в одному з таких кабінетів, що з квітня працює у Золотоніській багатопрофільній лікарні за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.

Лікарки, що працюють у золотоніському кабінеті безбар’єрного доступу

“Заїхати на інвалідному візку можна з п’яти входів”

До кабінету безбар’єрного доступу можуть звернутися не лише місцеві мешканки, переселенки, а й маломобільні пацієнтки та жінки старшого віку. Для цього кабінет обладнаний гінекологічним кріслом, яке може автоматизовано підніматися та опускатися. 

Ольга Довбня працює гінекологинею вже близько тридцяти років. Медикиня каже, що проводити огляди на такому гінекологічному кріслі медикам дуже комфортно. 

– Те, що воно багатофункціональне, дозволяє краще взаємодіяти із пацієнтками з інвалідністю, — пояснює гінекологиня.

Багатофункціональне крісло, зручне для маломобільних пацієнток

– На звичайне крісло не всім легко залізти. Тут же ми можемо його опустити, це дуже зручно, — доповнює головна лікарка Золотоніської багатопрофільної лікарні Лариса Насальська.

Кабінет повністю інклюзивний — зокрема, п’ять виходів лікарні обладнані пандусами, тож жінка на інвалідному візку може легко заїхати, або ж її можуть завезти медики на каталці.

Лікарня обладнана пандусами, що робить кабінет інклюзивним

За словами Лариси Олександрівни, до появи кабінету безбар’єрного доступу гінекологічний огляд жінок відбувався у сусідній будівлі. 

Кабінет безбар’єрного доступу розташований у приймальному відділенні лікарні, тож шлях від одного кабінету до іншого — буквально кілька метрів. Пацієнткам більше не потрібно переміщатися з однієї будівлі в іншу. Залежно від ситуації, до огляду може бути залучений не тільки гінеколог, а й, наприклад, травматолог, терапевт або хірург. Головне — оперативно та інклюзивно надати якісну медичну допомогу. 

Цілодобово, професійно, конфіденційно та безоплатно

Лікарі, зокрема й гінекологи, чергують у лікарні цілодобово. Тож жінки можуть отримати допомогу в гінекологічному кабінеті безбар’єрного доступу сім днів на тиждень, 24 години на добу.

Працівники кабінету регулярно проходять навчання та тренінги. Зокрема, четверо медиків вже пройшли офлайн-навчання щодо того, як допомогти пацієнткам з інвалідністю та жінкам, які постраждали від uендерно зумовленого насильства, почуватися комфортно при огляді. Решта лікарів кабінету нині проходить онлайн-курс з надання психологічної допомоги пацієнткам. 

Завідувач приймального відділення Олександр Шевченко

Завідувач приймального відділення, у межах якого й було відкрито гінекологічний кабінет, Олександр Шевченко наголошує на конфіденційності надання послуг.

– Як правило, у приймальному відділенні в нас може бути чимало людей. Якщо звертається до нас жінка зі скаргою про те, що вона постраждала від сексуального насильства, ми одразу ведемо її в кабінет безбар’єрного доступу і там уже спілкуємося конфіденційно, — говорить Олександр Валерійович.

– Якщо когось привозять з ознаками насильства або якщо самі жінки говорять, що постраждали від насильства, ми оглядаємо їх саме тут. Часом таких жінок привозять у супроводі поліції. Якщо постраждала неповнолітня — у супроводі батьків, — додає головна лікарка Лариса Насальська.

За словами Олександра Шевченка, нині тема насильства — менш табуйована, аніж раніше.

– Просвітня робота дається в знаки. Раніше в людей був основний страх: а що скажуть люди, що скажуть сусіди? На щастя, ці стереотипи потроху йдуть у небуття. Зараз люди готові більше звертатися, говорити про проблему, хочуть отримати якісну медичну допомогу, — додає лікар.

За бажанням пацієнтки, її можуть обстежити повністю конфіденційно

Нині в журналі обліку пацієнток — кілька десятків прізвищ, проте реєстрація є добровільною. Жінку, за її бажанням, можуть обстежити абсолютно конфіденційно. Також добровільно пацієнтка може залишити свій номер телефону, аби лікарі надіслали їй результати проведених досліджень 

Також усі послуги в гінекологічному кабінеті надаються повністю безоплатно.

Адреси гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу в Черкаській області: 

  • Золотоніська багатопрофільна лікарня (вул. Лікарняна, 2);
  • Звенигородська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування (вул. Героїв Небесної Сотні, 79).

Детальнішу інформацію про роботу цих та інших гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення можна отримати за номером гарячої лінії 3033 (працює щодня з 9:00 до 18:00, безоплатно). Також усю необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.

***

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Партнерський матеріал

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *