Нещодавно у Брюсселі завершилася велика конференція мерів ACT NOW. Це щорічна подія, яка об’єднує сотні представників міст з усього світу для обміну досвідом та розвитку партнерств. Цього року вона проходила у Європейському комітеті регіонів, а головною темою стало розширення можливостей місцевого демократичного врядування для відновлення України.
Серед 55 представників громад з усієї України участь у конференції взяли й двоє представників місцевого самоврядування Черкащини. Це голови Чигиринської та Бужанської ОТГ.
У коментарі “18000” голова Бужанської громади Валентина Стадник розповідає про програму заходу, чому він важливий для громад, а також який досвід привезла із Брюсселя.
“Раніше ми відправляли в цю область конвої допомоги, а тепер поспілкувалися особисто”
За словами Валентини Стадник, під час конференції кілька панелей відбувалися паралельно. Учасники обговорювали повоєнне відновлення, екологічні проєкти, розвиток громад.
– До цього я була на чималій кількості конференцій, але на такого масштабу заходу – вперше. Вражень дуже багато. Важливо, що окрім презентацій та дискусій, також був час для обговорення та нетворкінгу під час кава-брейку, – зазначає Валентина.
Завдяки цьому їй вдалося зав’язати більш тісні контакти як із головами українських громад, так і познайомитися із закордонними.
– Приємно було познайомитися із представниками Херсонських громад. Як тилова область, ми відправляли туди після деокупації не один конвой гуманітарної допомоги з продуктами, іншими речами. А тепер от поспілкувалися із ними більш тісно. Дуже вразили виступи голів з Чернігівщини та Київщини, які пережили жахливий досвід окупації, – розповідає голова Бужанської ОТГ.
За словами Валентини, оскільки програма була насиченою, часу на прогуляки Брюсселем майже не було. Та все ж під час вечірньої прогулянки було надзвичайно приємно побачити будівлі кількох адмінбудівель, що підсвічувалися синьо-жовтими кольорами на знак підтримки України.
Брюссельський досвід для Бужанської ОТГ
Особливо під час поїздки Валентину Стадник вразили екологічні проєкти. Каже: повернувшись на Черкащину, зібрала молодіжну раду, на якій запропонувала їх втілити. Зокрема, щодо поводження з опалим листям.
– У нашій громаді, як і по всій Україні, поводження з опалим листям – це велика проблема. Здебільшого його, на жаль, спалюють, порушуючи законодавство і забруднюючи повітря, – розповідає Валентина. – У Брюсселі колеги побачили дуже гарні компостні ящики для утилізації листя. Вони стоять прямо на газончику. Зроблені зі звичайних палетів, там компостують листя і траву. Вони на цьому заробляють – продають, використовують у побуті. Повернувшись додому, я показала цей приклад своїм молодим працівникам, молодіжній раді – це їх надихнуло. Зараз ми думаємо, як втілити це в нашій громаді.
Ще одна ідея, яка її надихнула, це сортування сміття.
– Ми жили в готелі в офісному районі. І там поряд були маленькі магазинчики, кав’ярні. У кінці дня ми спостерігали, як вони виносять сміття – воно у звичайних пакетах, але різних кольорів. І кожен цей колір означає свій “сорт” сміття: папір, скло, пластик. І коли комунальники забирають сміття, то сортують його якраз за кольором. На це не треба великих грошей. Головне – провести правильну інформацію кампанію, щоб жителі зрозуміли, як сортувати.
Валентина Стадник зазначає, що повернулася у громаду ще з низкою нових ідей.
– Чесно кажучи, в мене наче друге дихання відкрилося, – каже Валентина.
Співпраця з програмою “U-LEAD з Європою”
Організували поїздку голів ОТГ у Брюссель програма “U-LEAD з Європою”. За словами Валентини, Бужанська громада вже кілька років працює із цією програмою. Зокрема, її експерти допомагали громаді на етапі її створення. А опісля – облаштувати та відкрити сучасний ЦНАП.
Візит у Брюссель для громад Черкащини став не просто можливістю донести міжнародним партнерам реальний стан справ у громадах України під час війни, а й дав їм можливість зрозуміти правила діяльності органів місцевого самоврядування відповідно до вимог ЄС, знайти партнерів серед муніципалітетів ЄС для подальшої співпраці. У цьому переконаний керівник регіонального офісу “U-LEAD з Європою” у Черкаської області Сергій Слинько.
– Ми раді сприяти розширенню можливостей місцевого демократичного врядування для відновлення України та долучати громади до таких подій як ця конференція. Безумовно ця тема є актуальною під час воєнного стану, адже роль місцевого самоврядування в процесі відновлення України – надважлива. Як і роль громад у процесі вступу України до ЄС, – зазначає Сергій.
Як повідомляв “18000”, у Суспільного на Черкащині з’являться гіперлокальні кореспонденти.
Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”