Щеплення бустером: відповіді на головні питання та досвід черкащан, які вже вакцинувалися
"Щеплення від фейків"
ПРОЄКТ 18000

Щеплення бустером: відповіді на головні питання та досвід черкащан, які вже вакцинувалися
6 січня в Україні дозволили вводити бустерну дозу всім повнолітнім, які напередодні вже отримали два щеплення від коронавірусу. До цього імунізуватися ревакцинальною дозою могли лише медичні працівники, співробітники будинків інтернатного типу та люди віком 60+. Для них така можливість з'явилася наприкінці грудня та 4 січня відповідно.

Серед головних причин запровадження щеплення бустерною дозою - зниження рівня ефективності повного курсу вакцинації перед "Омікроном" - новим штамом COVID-19. У зв'язку з цим виникла потреба посилити імунну відповідь, що можна зробити, вколовши третю дозу вакцини.

Так, уперше колоти бустер в Україні почали 24 грудня. Ревакцинальну дозу цього дня отримали 367 осіб. Нині ж, через місяць від цієї дати, ця цифра становить вже 208 784 імунізованих, із яких 10 275 - черкащани.
"18000" у межах нового проєкту "Щеплення від фейків" пояснює, що таке бустерна доза, якою вакциною її можна зробити та як отримати оновлені ковід-сертифікати після ревакцинації. А також - ділимося досвідом черкащан, які вже щепилися бустером
Що таке бустерна доза?
Бустерна доза - це доза, яку вводять, аби посилити ефективність вакцини, що знижується з часом. Зокрема, вона дозволяє посилити імунну відповідь організму проти різних варіантів коронавірусу, серед яких - "Омікрон".

Як повідомили "18000" у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я, схема введення бустерної дози вакцини проти COVID-19 була запропонована національною технічною групою експертів з питань імунопрофілактики. Після вивчення міжнародного досвіду було рекомендовано вводити бустер за 6-9 місяців після введення другої дози. Водночас пізніше мінімальний термін ревакцинації скоротили до 90 днів.

Водночас практика імунізації бустером широко поширена не лише у вакцинації від коронавірусу. Ревакцинальну дозу вводять під час імунізації від хвороб, імунітет проти яких не зберігається протягом усього життя. До таких захворювань належать дифтерія і правець, поліомієліт, вірусний гепатит В та вакцинація від грипу.

Наприклад, первинний вакцинальний комплекс від дифтерії та правцю є трьохдозним та вводиться на 2, 4 та 6 місяці життя. Після цього є необхідність у ревакцинації у 18 місяців, 6 років і 16 років, а у дорослих - кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цих хвороб після отриманої вакцини зберігається близько 10 років.
Бустерна й додаткова доза - це одне й те ж?
Ні. Якщо бустерна доза покликана лише посилити імунну відповідь організму людини, то додаткова доза призначена для осіб із ослабленим імунітетом, які мають тяжкі супутні захворювання. Тобто ревакцинальна доза посилює імунну відповідь, яка слабшає з часом, а додаткова - ту, яка не змогла сформуватися достатнім чином.

Водночас мінімум через 3 місяці після введення додаткової дози вакцини люди з ослабленим імунітетом можуть отримати й бустерну. Натомість ті, хто вколов бустер, імунізуватися додатковою дозою не можуть.

Крім цього, введення додаткової дози вакцини не впливає на термін дії COVID-сертифіката, тоді як бустерної - впливає.
Хто може отримати бустерну дозу?
На сьогодні щеплення бустерною дозою доступне всім вакцинованим українцям віком від 18 років. Згідно з рекомендаціями МОЗ, наданими в грудні, аби вколоти бустер, мало минути від 6 до 9 місяців після завершення первинного курсу вакцинації. Водночас 19 січня Кабмін ухвалив постанову, якою скоротив мінімальний період для отримання бустерної дози вакцини від COVID-19 зі 180 до 90 днів. Відтепер бустер рекомендується робити з 90-го по 270-й день після останнього щеплення. Це стосується вакцинації як одним препаратом, так і за змішаною схемою.

Щепитися ревакцинальною дозою можна незалежно від того, яку вакцину було введено вам напередодні.
Чи існують протипоказання до введення бустерної дози?
Протипоказів до введення саме бустерної дози вакцини від коронавірусу не існує. Водночас протипоказання можуть бути такими ж, як і для первинної вакцинації від коронавірусу. Зокрема, єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на введення її першої дози. У цьому випадку людині рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Крім цього, якщо в людини є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, їй також слід щепитися іншою вакциною.
Протипоказання до вакцинації
Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на введення її першої дози
Окрім постійних протипоказань до вакцинації, існують і тимчасові. Серед них - гострі захворювання з температурою тіла понад 38°C, лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою, введення вакцин проти інших інфекційних хвороб, проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA) та COVID-19 в анамнезі. За таких протипоказань людина може вакцинуватися від коронавірусу, однак має відкласти це на певний час. Наприклад, люди, які мають ГРВІ, можуть щепитися від COVID-19 після одужання.

"Протипоказання до вакцинації (ревакцинації) може встановлювати сімейний або лікуючий лікар та надати відповідний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання. За потреби для отримання додаткової інформації щодо верифікації діагнозу, перебігу захворювання, необхідності додаткових обстежень лікар може також скеровувати пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого остаточно ухвалює рішення, чи здійснювати вакцинацію чи відтермінувати її до певного часу", - коментують "18000" у пресслужбі МОЗ.

Також існує й таке поняття як "вакцинація з пересторогою" - це ситуація, за якої остаточне рішення щодо щеплення ухвалює лікар з урахуванням переваг над ризиками. Зокрема, йдеться про осіб із онкологічними та аутоімунними захворюваннями і людей з імунодефіцитом.

Існують і протипоказання до введення окремих вакцин. Так, CoronaVac від Sinovac Biotech не варто вводити вагітним.
Якими вакцинами роблять бустерну дозу в Україні?
Згідно з наказом МОЗ, для імунізації бустерною дозою підходять будь-які вакцини, що схвалені до використання в Україні. Водночас міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що перевагу надаватимуть мРНК-вакцинам, тобто Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Так, проведене в Ізраїлі дослідження свідчить, що мРНК-вакцини показують 90% ефективності бустерної дози проти важкої форми COVID-19.

Існують особливості комбінації вакцин для тих, хто здійснив первинний курс щеплення вакциною CoronaVac. Їм рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. Це пов'язано з тим, що в середньому така комбінація підвищує ефективність після трьох доз до 92-95%, тоді як імунізація третьою дозою CoronaVac - до 88-90%.
Що таке мРНК-вакцини?
Це вакцини, які мають у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК), що кодують шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2. Вони дають організму необхідний генетичний код, завдяки чому імунна система виробляє антигени сама. мРНК-вакцини не містять живого вірусу і не втручаються в ДНК людини, оскільки незабаром після того, як клітини організму завершать виконувати інструкції, вони руйнуються і позбавляються від мРНК
Як записатися на щеплення бустерною дозою?
Найперше - переконайтеся, що від дати вакцинації другою дозою (для дводозних вакцин) пройшло достатньо часу. Якщо необхідний термін минув, отримати бустерну дозу ви зможете в будь-якому пункті щеплення чи центрі вакцинації.

Знайти найближчий пункт щеплень чи центр вакцинації можна тут або за телефоном гарячої лінії протидії COVID-19 контакт-центру МОЗ України 0 800 60 20 19.

Також онлайн-запис на щеплення бустерною дозою відкрив сервіс Helsi.me. Тут можна обрати бажаний пункт щеплення або центр вакцинації та забронювати день і час, коли ви плануєте здійснити імунізацію, аби не стояти в черзі.

Крім цього, маломобільні люди та організовані робочі колективи можуть вакцинуватися, викликавши мобільну бригаду. Їх на Черкащині функціює 25. Домовитися про імунізацію вдома можна, звернувшись до свого сімейного лікаря чи на гарячу лінію протидії COVID-19.

Отримати інформацію про вакцинацію можна й у регіонального координатора з вакцинації у своєму регіоні. На Черкащині це заступниця директора управління охорони здоров'я Черкаської ОДА Тетяна Бондар.
Чи отримаю я новий ковід-сертифікат після щеплення бустерною дозою?
Так, після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат. Поки що він не доступний для українців. За інформацією МОЗ, згенерувати його можна буде в "Дії" орієнтовно наприкінці січня 2022 року, надіславши відповідний запит.

Оновлений сертифікат міститиме інформацію лише про останню введену людиною вакцину, здебільшого це буде Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Як пише "Українська правда", завдяки цьому люди, які, наприклад, отримали щеплення проти COVID-19 вакциною CoronaVac, зможуть мандрувати країнами, де не визнають цю вакцину, за умови, якщо зроблять бустерну дозу препаратами Pfizer або Moderna. Водночас уточнювати умови в'їзду до кожної конкретної країни варто окремо на сайті Міністерства закордонних справ.

Діятиме оновлений ковід-сертифікат 270 діб із дати введення бустерної дози.
Чи отримаю я кошти за вакцинацію бустерною дозою?
Так, за вакцинацію бустером українці зможуть додатково отримати 500 гривень у межах програми "єПідтримка". Відповідну заяву зробив президент України Володимир Зеленський.
"На другий день майже забув, що вакцинувався": досвід черкащан, які ревакцинувалися від COVID-19
Одними з перших отримали бустерну дозу вакцини від коронавірусу на Черкащині працівники обласного онкологічного диспансеру. Говорять: викликали до медзакладу мобільну бригаду й ревакцинувалися Pfizer. Нині ж бустером тут щепилися вже 343 працівники.

Директор установи Віктор Парамонов розповідає: після щеплення почувався добре.

- Увечері випив ацетилсаліцилову кислоту, бо трішки відчував ломоту. А на другий день майже забув, що вакцинувався, - ділиться Віктор Парамонов. - Першу й другу дозу я робив AstraZeneca, а ревакцинувався Pfizer. Ця комбінація рекомендована ВООЗ та нашим Міністерством охорони здоров'я. Препарати якісні, що ті, що ті.
Віктор Парамонов
Очільник онкодиспансеру додає, що вирішив щепитися бустером, оскільки він та працівники установи особисто відчули результати первинної вакцинації від коронавірусу.

- Коли більше року тому була друга "хвиля" COVID-19, то у нас захворіло пів диспансеру, включно зі мною. Нові випадки інфікування були щодня. Натомість, коли в нас двічі щепилися більше 90% працівників, "хвилю", яка була в кінці 2021-ого року, ми зустріли дуже спокійно, - розповідає Віктор Парамонов. - І якщо минулого року на одного захворілого коронавірусом пацієнта в нас був один захворілий працівник, то за останню "хвилю" в нас захворіло менше 10 працівників. Із них майже всі перенесли хворобу амбулаторно. Це говорить, що ті дві дози вакцини непогано спрацювали.

Медик додає, що незабаром щепитися третьою дозою вакцини від коронавірусу планує і його мама.

- Їй майже 85 років. Вона мала дві дози й не хворіла, хоч довкола неї хворіли всі. Ми з нею поговорили, спочатку вона сумнівалася, але потім погодилася, - ділиться пан Віктор.
Головна медична сестра Черкаського онкологічного диспансеру Ніна Безугла також серед тих, хто імунізувався від COVID-19 бустерною дозою. Жінка каже: так вирішила підсилити попередній ефект вакцини.

- Перше щеплення від коронавірусу я зробила 9 березня, друге - 19 травня. Тобто минуло вже більше, ніж 6 місяців, від дати останнього щеплення, - розповідає "18000" Ніна Безугла. - Дату останньої вакцинації перед введенням бустерної дози я вказала в інформованій згоді. Лікар, який проводив прийом, контролював це.

Пані Ніна додає: перенесла ревакцинацію легше, ніж щеплення першого разу.
Павло Собко / Фото із фейсбук-сторінки
Натомість черкаський волонтер Павло Собко, який також ревакцинувався, імунізацію бустером переніс дещо важче, ніж первинну. Пояснює: першого та другого разу щеплювався CoronaVac, реакція організму на який є більш легкою, натомість бустером став Pfizer.

- На CoronaVac у мене взагалі не було ніякої реакції, а після Pfizer через годину почала боліти рука. Але ні температури, ні загального погіршення самопочуття не було, - ділиться Павло Собко.

За словами чоловіка, про можливість ревакцинуватися дізнався від сімейного лікаря й відразу записався на щеплення, оскільки в грудні він та родина перенесли захворювання штамом "Дельта". А в січні саме минули пів року від дати останнього щеплення.

- Дружина була не вакцинована й перенесла хворобу набагато важче: у мене лише два дні була температура під 39°C і все, а в дружини температура трималася близько десяти днів, зникли нюх і смак, - розповідає Павло Собко. - Суспільству варто зрозуміти, що коронавірус нікуди не дінеться. Єдиний вихід - вакцинуватися. Ніхто не гарантує, що ти не захворієш, але вакцинація дає тобі можливість перенести хворобу в легшій формі. Я в цьому переконався.
Анастасія Небога
Матеріал підготовлено в межах проєкту "Громадськість за демократизацію", який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій