"Рєбіки, вже мічтаю вирваться на офіс, шутить шутки з вами і работать". Типове повідомлення у робочому чаті команди 18000. І новини про те, що карантин продовжується, нам так само не до душі, як і вам. Але "розум" каже: "Так треба. Це для нашої ж безпеки".

За ці майже півтора місяці ізоляції кожного з нас від божевілля рятують домашні улюбленці, побутові справи, на які вивільнився час, по-новому організоване дозвілля, нові/старі звички. Які? Читайте у цьому матеріалі. Аби вам не було сумно, ми вирішили розповісти, як минають наші дні та що їх робить барвистішими. Раптом щось із цього стане у пригоді вам. Уперед!
Сергій Макаренко
Десь років 5 тому друг сказав мені, шо я став нудним. З тих пір я поступово зрозумів, що то не гіпотеза, а аксіома.

Як справжній зануда, в час карантину 80% часу я просиджую за ноутбуком, і мої поради будуть для таких самих зануд, як я.

Отже, за ноутбуком я найчастіше роблю 4 речі: ставлю новини на сайт, шукаю зради, слухаю мітал і дивлюся серіали.
Це наш Сергій Макаренко під квітучою абрикосою, а нижче - його поради, як "вижити" на карантині
1
Цим можете займатися і ви.
Маєте бажання писати не в шухляду і не у фейсбук? Умієте складати слова в речення? Маєте захоплення, про яке хочете розповісти на загал? Пишіть нам, і ми можемо розмістити ваш матеріал у рубриці «Блог».
2
Шукати зради в Черкасах весело і просто.
Благо науково-технічний прогрес нині сягнув такого рівня, що це все можна робити вдома, сидячи на дивані в обіймах із своїм котом. Відкриваєте Prozorrо (ось ТУТ), вибираєте замовника (найкраще шукати за кодом ЄДРПОУ, його легко віднайти в гуглі, наприклад САД області – 05422303, міський ЖКК – 26323404), відкриваєте закупівлю і довго риєтесь там в документах і договорах. За допомогою цього всього ви звіряєте ціни з ринковими, перевіряєте учасників на кримінальні провадження і відслідковуєте наявність зав'язків з політиками, бандюками, чиновниками (opendatabot вам допоможе у цьому), перевіряєте фірми щодо участі в інших закупівлях і «дружбу» із замовниками й конкурентами (clarity-project неймовірно крута штука!) тощо.

Щодо чого шукати зради, запитаєте ви? Та щодо чого завгодно. Черкаси – бездонна бочка в світі зрад. Бачите дивний об'єкт (недобудовану дорогу, покинутий спортивний майданчик, цегляну стіну з танком в центрі Черкас тощо) і можете сміливо починати власне розслідування.

Наприклад? Ну, ОСЬ займіться цим, або ОСЬ. Вбили час і нарозслідували? Дивіться пункт 1.
3
Що я раджу послухати на карантині – уже писав ось ТУТ, що нового в світі музики буде цього року – ТУТ.
Якщо ви хочете щось послухати, але не знаєте що, раджу вам last.fm. Цей ресурс проаналізує ваші музичні вподобання і підбере досить точні рекомендації. Тисячу разів перевірено. Де краще слухати? Розумію, що winamp, foobar та aimp – це цілісінька епоха, але час не стоїть на місці. Сам користувався і вам раджу два сервіси для прослуховування музики онлайн: це play.google (60 грн в місяць за музику в хорошій якості) та deezer (на комп'ютері можна слухати безкоштовно, але в низькій якості, на телефоні лише пробний безкоштовний термін, загалом 4 євро). Обидва сервіси подібні мають більше плюсів, ніж мінусів, і приблизно однакову музичну «глибину». Словом, спробуйте.
Знайомтесь з Волтером. Саме він контролить плейлист нашого Сергія Макаренка на карантині!
Фільми теж дивлюся, але їх вже радила Ірина Малюкова ось ТУТ, тож не буде повторюватися.
Із серіалів раджу до перегляду:
«Підпільна імперія» (IMDb: 8.5)
Міцне, як віскі, і вкрай стильне кіно про гангстерські діла в Америці в період «сухого закону» 20-х років минулого століття. Серіал, де кожен герой глибокий, продуманий до найдрібніших деталей та має власну мотивацію, серіал, що зачіпає безліч гострих тем (насамперед пост-воєнний синдром), серіал, як одним із перших продемонстрував глядачу, що може «забрати» головних героїв в найбільш несподіваний момент.
Narcos (IMDb: 8,8); Narcos: Мексика (8,4)
Кажуть, немає сценариста кращого за реальне життя. Максимально напружені кінострічки, побудовані на реальних фактах і підкріплені документальними відеокадрами, герої підібрані максимально схожі на реальних прототипів. Серіал з перших секунд занурює в пучину жорстоких кримінальних розбірок. Зради, інтриги, несподівані повороти, шокуючі деталі… Словом, дивіться перше речення.
«Вавилон-Берлін» (IMDb: 8.4)
Ще одне стильне кіно, цього разу про шпигунські пристрасні в міжвоєнній Німеччині. Сильно сумніваюся в історичний достовірності. Але художня задумка із вражаючим переплетінням долей та фактів затягує всерйоз і надовго. Красива картинка і хороший саундтрек додаються.
«Темрява» (IMDb: 8.7)
Ця заплутана до непристойності і містична оповідь також з Німеччини. Суміш детективу, наукової фантастики, триллеру і фільму жахів має припасти до смаку любителям полоскотати нерви не відходячи від дивану та поціновувачам розгадувати таємниці біля екрану телевізора.
«Краще дзвоніть Солу» (IMDb: 8.7)
Достойний спін-офф Breaking Bad, у центрі якого пронирливий адвокат Сол Гудмен. Серіал увібрав в себе всі достоїнства BB включно із відмінною акторською грою, атмосферністю, драматизмом, гумором та напруженим сюжетом.
«Сини анархії» (IMDb: 8.6)
Відмінне олдскульне кіно про брутальних і справедливих байкерів. У стрічці не лише купа екшену, який триває у напрузі від початку і до кінця кожного сезону, а ще й чутливі та сентиментальні вкраплення, атмосферний музичний супровід і мега харизма Чарлі Ханнема.
П.С. Якщо ви, як і я, так довго сидите перед ноутбуком, то раджу вам також (можна у перерві між пунктами, наприклад) вправи для очей (якщо вони у вас все ще бачать) та спини.
Єлєна Щепак
Останнім часом стала дуже непосидючою. Часом важко з одного підходу вдома додивитися фільм. Благо, в житті кожного з нас уже давно з'явився Ютуб. І саме тут я часом знаходжу контент, менший за хронометражем за фільми, але не менш цікавий. Кілька ютуберів, чий контент раджу переглянути, далі.
А це - Сімба. Єлєна каже: став до невпізнаваності чемним котом.
Підозрюємо: насолоджується її присутністю вдома, поки карантин не скінчився.
На кого вам слід підписатися?
Якщо ви втомилися від переглядів 100500 сезонів "Орла і рєшки", але любите подорожі і красиві пейзажі - раджу підписатися на ютуб-канал тревел-блогера Антона Птушкіна. Правда, Антон також є ексзіркою тієї ж програми. Та його програми менш попсові і більш "живі". Ось, наприклад, про Балі і те, чому його так усі люблять.
Ще один вихідець із "Орла і рєшки" - ексредакторка програми Яна Мєтьолкіна. Жартома дівчина називає себе "блогиня подорожей". У її блогах часто можна знайти невідомі туристичні місця України, якісні маршрути, а також поради щодо того, як, узявши мінімальну кількість речей, мати атмосферні знімки з мандрів.
Канал із гумористичними програмами. Моя улюблена - DZK. У проекті троє коміків Валік Міхієнко, Коля Зирянов та Андрій Лузан запрошують до себе гостей - інших гумористів. Один учасник придумує жартівливу відповідь на питання. Роль інших - придумати питання до цієї відповіді, аби розсмішити його. У кого це вдається, той наступним і загадує відповідь.
Ютуб-канал із оглядами фільмів. Здебільшого - низькопробних. Також здебільшого - російського виробництва, на які спрямовують бюджетні кошти. Його автор - російський кінокритик Євгеній Баженов. Попри свій доволі юний вік (28 років), уже кілька років огляди Баженова змушують виправдовуватися відомих російських режисерів і продюсерів.
Ще один ютуб-канал про фільми. Цього разу - українські. Його створюють блогер Тайлер Андерсон і його дівчина Юлія. Пара із Запоріжжя. Один із останніх релізів - огляд нашумілого серіалу "Спіймати Кайдаша".
"Вйо до новин!" - якщо ця фраза досі викликає у вас здивування, а не бажання відкрити черговий випуск програми #@)₴?$0, терміново підпишіться на "Телебачення Торонто". Жартівливий і не дуже огляд щотижневих новин від Майкла Щура для мене - ідеальний варіант для завершення тижня або вранішньої кави.
Тут могла би бути рекомендація програми Анатолія Анатоліча "Зе Інтерв'юер", але я вирішила писати чесну добірку. Тож пораджу вам блог Юрія Дудя. Цікаві інтерв'ю, а також міні-фільми на складні соціальні теми. Ось, наприклад, про ВІЛ у Росії.
Ірина Малюкова
Якось протягом одного року обірвалося життя батька і його близьких. Пізніше, коли мозок знов почав працювати, зрозуміла, що лишилася відрізаною від "залишків" родичів по батьковій лінії. Бо свого часу не запитала про сестер/братів бабусі й діда, не поцікавилася прадідами й прабабцями. Що вже говорити про інших.

Виявилося, не знати свого коріння - дуже прикро, якось соромно й порожньо. Але висновки зроблені запізно.
Зараз всім дуже раджу формувати своє родинне дерево. Благо, нині є купа додатків для такої важливої справи. Найбільше мені сподобався "My Heritage".

По-перше, тут можна створити повноцінне "дерево", із описами, світлинами й необмеженою кількістю зв'язків.

По-друге, можна робити замітки про кожного з родини, аж до вказівки хронічних хвороб, аби мати під рукою історію захворювань сім'ї.

По-третє, це справжня соцмережа, яка підтягує вам акаунти ймовірних родичів (якщо є співпадіння ПІБ, дат народження/смерті тощо).

Переглянути сторінки можна лише з платного акаунта, але маючи інфу - можете просто знайти рідню у тому ж фейсбуці.
Чи живий колишній?
Друга порада на випадок, коли всі справи перероблені, а спати набридло. У вільний час можна перевірити, як там справи у ваших колишніх хлопців/дівчат, однокласників, одногрупників, сусідів тощо. Просто проганяєте їхнє ПІБ через судовий реєстр. Так, там саме та інфа, яку не постять в інстаграмах і фейсбуках. Клікаєте сюди https://court.gov.ua/fair/ і у визначеному рядку забиваєте прізвище, ім'я й дуже бажано - по-батькові. Ву-а-ля. Тепер Ви - маленький детектив.
А це білка-летяга Пруденс.
Вона знає більше про Ірину Малюкову, аніж "Інстаграм" і "Фейсбук"
Артур Чемирис
Чим я займаюсь щодень ви всі вкурсі. Тому тут просто залишу комп'ютерні ігри, в які варто пограти, аби відчути себе потужним управлінцем і взяти відповідальність за "віртуальні" життя.
А це - Сніжинка. Вона пильно підслідковує з Артуром зради та підказує, як не налажати у грі 🙂
Коли все йде по-плану, Сніжинка робить паузу заради святого - сну.
1
RimWorld
Неймовірно пропрацьований будівельний симулятор колонії. Ціль гравця - забезпечити виживання групи колоністів, що в результаті космічної катастрофи опинилися на загадковій планеті, населеній незвичними народами та тваринами. Дещо примітивна "рогаликова" графіка повністю компенсовується глибиною процесів. Будь-яке ухвалене вами рішення неодмінно відобразиться на всіх аспектах "житєдіяльності" вашого поселення, а постійні стихійні лиха та набіги агресивних "сусідів" вноситимуть свої корективи у нібито розмірене "повсякденне" життя.

У 2018 році ця гра стала справжнім фурором та зібрала рекордну на той час кількість позитивних відгуків користувачів сервісу Steam. Це більш, аніж показово. Якщо ви не знаєте чим зайняти себе у "карантинні" будні, а пучуття обурення від ухвалених рішень влади не покидає - ця гра саме для вас. Нехай графіка і дещо заплутаний інтерфейс не вводять вас в оману - це справді один з найкращих, якщо не найкращий, проект у жанрі. Покажіть всім як треба виживати у складних умовах!

Нині ціна гри у Steam становить 429 гривень, але кожна гривня сплачена за неї вартує того. Обережно, неймовірно "задротська" гра!!! Неймовірно... ми вас попереджали, раптом що.
2
Oxygen Not Included
Ще один симулятор колонії, від легендарної студії Klei. Гра без сумніву натхненна RimWorld і також вимагає від гравця неабиякого контролю мікропроцесів. Крім того, гра неймовірно пропрацьована з "наукової" точки зору. Забезпечуйте своїх колоністів киснем шляхом електролізу, але виріште куди діватимете водень... А ще, неодмінно вигадайте, як будете "охолоджувати" цей кисень, аби ваші колоністи не страждали від надмірної температури. І таких завдань Oxygen Not Included ставить перед гравцем багато.

Крім того, гра особливо може бути цікавою для школярів, оскільки в невимушеній ігровій формі можна познайомить із законами фізики та хімії. Ця гра змусить і дорослих пригадати давно забуті знання.

Отже, якщо ви давно задавались питанням: для чого в школі вивчали хімію та фізику? - ця гра саме для вас. Ціна у Steam наразі складає 329 гривень. Однозначні рекомендації, але будьте обережні, бо не помітете як закінчиться карантин, рятуючи своїх "дублікантів" від спраги та голоду.
3
Ostriv
Це містобудівний симулятор, що занурить вас у атмосферу українського міста 18-го сторіччя. Гра розробляється вітчизняним незалежним розробником із Харкова та знаходиться у ранньому доступі.

Ostriv є своєрідною "українізацією" легендарної Banished. Зводьте поселення, забезпечуйте колоністів продуктами, торгуйте із сусідніми містами і все це у суту українському сетінгу. Окремі механіки гри поки ще слабо пропрацьовані, та попри це кілька "карантинних" вечорів провести в ній ви зможете.

Крім того підтримаєте вітчизняного виробника, яких в цій галузі залишилось не так і багато. Ціна у Steam - 329 гривень.
Настя Небога
Для тих, кому набридло пекти й дивитися серіали, а слідкувати за сусідами з вікна стало вже не так весело.

Якщо за місяць карантину ви встигли пройти всі можливі онлайн-курси й відчуваєте себе гуру в котрійсь зі сфер, саме час перейти з практики на теорію. А точніше - до пошуку роботи. Це може бути як місце для додаткового доходу, так і кардинальна зміна діяльності.

По-перше, самоізоляція - найкращий час для того, щоб прислухатися до власних бажань (якщо вас постійно не відволікають сотні криків "мам!мам!мам! / пап!пап!пап!), відчути, чи дійсно ти рухаєшся в правильному напрямку, чи робиш те, від чого кайфуєш.

По-друге, багато хто на карантині залишився без роботи або його дохід зменшився. Пропоную не просто "взивати в мольбах" до всіх можливих богів, а діяти!
Ліворуч - Настя, працює на карантині та знає, де шукати роботу. Праворуч - Топотунчик. Єдиний почесний безробітний у родині. Він відповідальний за спостереження за сусідами (жарт), і єдиний, хто не розуміє відмінності між карантином і буднями, окрім постійної концентрації людей вдома!
Де знайти роботу?
Напевно, найбільш безболісно карантин переживають фрілансери та люди, що працюють віддалено. Як пророкують рекрутери, після закінчення пандемії може кардинально змінитися й картина найму: люди все більше надаватимуть перевагу ремоуту.

Тож, поки ви маєте трохи більше вільного часу, пропоную спрямувати його на вивчення своїх бажань та пошуку роботи, яка б відповідала їм.

Не буду говорити про work.ua та rabota.ua - це все старе й відоме як світ. Зазначу лише, якщо залишаєте своє резюме у відкритому доступі - спаси вас Бог (чи в кого ви вірите) від 1000500 дзвінків із пропозиціями роботи в колл-центрі.

Перш за все, зверніть увагу на сайти для фрілансерів. Із популярних: upwork.com, freelance.ua, kabanchik.ua. Зареєструйтеся на них та вивчіть "асортимент" пропозицій. Врахуйте, перевагу замовники надаватимуть виконавцям із досвідом. Не розраховуйте відразу на "золоті гори". Проте величезний плюс, що конвертується в гроші - володіння іноземною мовою.

Не бійтеся залишати пропозиції, зробіть собі хороше портфоліо. Спойлер - краще шукати закордонних замовників, оплата праці буде вищою 🙂

Найбільше на сайтах фрілансу шукають копірайтерів, рерайтерів, авторів сценаріїв, контентщиків, розробників, дизайнерів, рекламщиків, спеціалістів із аудіо- та відеомонтажу.

Не забувайте про соціальні мережі, а особливо - Linkedin. Звісно, перш за все, це стосується людей, пов'язаних з програмуванням, піарщиків, маркетологів, рекрутерів. І знову ж, знання іноземної мови врятує вас.

Тут пораджу якнайповніше заповнити свій профіль: вказати хард-скіли, місце навчання, досвід роботи, контакти. Повірте, це на 90% спростить роботу рекрутеру, який підшукує персонал.

Крім цього, варто пошукати спеціалізовані групи з пропозиціями роботи у Facebook. Для копірайтерів та рерайтерів такі точно існують!

Наостанок, не забувайте про знайомих та знайомих своїх знайомих. Можливо, десь шукають саме вас.

І пам'ятаємо, хто шукає - той знайде!
Світлана Спасібіна
Карантин - як затяжні канікули для школярів, чи тривала відпустка для дорослих, але в обмеженому до мінімуму просторі. Час шукати способи розбавити монотонні будні. З традиційних пропозицій - тренінги, книжки, серіали… Та нічого з цього не зможу вам порадити, бо сама орієнтують на добірки інших. Для мене не ці "кити" стали панацеєю від затухання вдома. Хоча кілька серіалів уночі були успішно мною переглянуті 🙂

Карантин вніс корективи у мої будні: я вдома фактично 24/7, в додачу - незручні умови для праці, обмеження в русі, потреба готувати (жартую, бо я це люблю) і ще багато усього, що сприймається часто за фактори, що лише загострюють проблеми. Що мені вдалося у карантин, так це обернути ці здавалося б "недоліки" ізоляції на свою користь.

Аналізуючи понад місяць карантинного життя дійшла висновку: "розважають", точніше рятують, мене нові потреби та можливості, старі захоплення та бажання у абсолютно протилежним докарантинним моїх буднях.
Перекарантинити допомагає Семен. У нього якнайліпше виходить вичитувати новини :), спати на ноуті та викликати усмішку своїми котячимо мурковібраціями.
~
Як я виживаю у чотирьох стінах?
1
Взяти час під свій контроль.
Не скажу, що до карантину мала стабільний графік, але робота в офісі - це вже дисципліна. Сьогодні я можу прокинутися о 6-тій і сісти за роботу, а можу робити заплановане о 20-ій вечора, коли є натхнення і дедлайни не піджимають. Будуйте без шкоди робочим процесам свій день так, аби ви проживали його максимально комфортно. Продуктивність - у рази вища і всі задоволені. Раджу спробувати!
2
Корисні звички народжені в неідеальних умовах.
Цей пункт тісно пов'язаний із роботою вдома. Чому? Бо в моїй квартирі немає робочої зони. Пишу, монтую, відпочиваю я.... на дивані. І від того було б кайфово, аби не біль у спині. Так-от після перших днів роботи на карантині я дістала свій прописаний лікарем комплекс вправ і щоранку намагалась їх виконувати. А потім був 5-денний фітнес-марафон в онлайні, а потім бажання бігати (так у мене щовесни-літа). Настільки б днів, тижнів, місяців ці звички не зайшли у ваше життя - вони однозначно будуть корисними. Візьміть і спробуйте зробити вдома те, на що у докарантинний період бракувало часу/фінансів/сміливості. Вдома можна все… Ну майже)
3
Старі забуті "ліки" від емоційного виснаження/стресу/втоми.
Коли у дитинстві чи підлітковому віці виникали конфлікти я замикалася у собі і просто з ніг на голову перевертала будинок. У хорошому сенсі. От цілий день могла займатися генприбиранням. За цей час я проживала проблему та усі стадії її сприйняття: від жаління себе, аналізу "чому так сталося?" - до побудови стратегії поведінки після того, як прибирання скінчиться.

І це діє досі!

А ще ідеально допомагає їжа) Без жартів про зайві кілограми на карантині, а про ще один спосіб фізичної активності. Я обожнюю готувати, коли маю на це час, щоби поволі, з душею, насолоджуватися процесом. Впевнена, у кожного з вас є свої каталізатори хорошого настрою, пошуку своєї істини. Додавайте їх у карантинні будні!
4
Зробити те, до чого не доходили руки.
Я не тільки про ремонт, раптом-що, а то ваші сусіди довго проклинатимуть ідейного натхненника 🙂 Це може бути що завгодно: навчитися в'язати, вивчити англійську, дочитати книгу, яка пів року припадала пилом... От у мене із таких справ: замінити шини на авто (вже виконано), пересадити вазончики (карантин же ще триває), чистка архіву фото та відео на комп'ютері/телефоні і цей перелік невичерпний.
5
Спілкування.
Я живу з котом. Іноді доводиться обговорювати з ним його ж поведінку) Такими темпами я б могла опанувати котячу мову, аби не спілкування з близькими, друзями, колегами. Попри карантин у моєму житті, як і в кожного з вас, є обмежене коло людей, з якими чи то наживо (таких 3-4), чи то в онлайні, регулярно спілкуєтесь. І знаєте, це звісно не похід у парк, кафешку чи посиденьки у гостях, але має теж свою атмосферу.

Сидіння вдома зближує. Звучить парадоксально. Та потреба у спілкуванні лише збільшує частоту зідзвонів та розширює перелік тем для обговорення. Іноді навіть не встигаєш з усіма поспілкуватися (тут перепрошую у куми, що позавчора так і не перетелефонувала). Ми одне в одного лишаємося попри карантин. Одним словом: спілкуйтеся.
Бережіть себе, піклуйтеся про себе, тіште себе улюбленими справами, їжею, речами і всім тим, що робить ваше життя комфортним.
Тримайтеся і бережіться!
Ваші 18000!