Без дитсадків і до школи з чотирьох років: черкащанка про освіту в Нідерландах

Багато українців через війну змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Понад 600 тисяч дітей перебували в інших країнах на момент початку навчального року – за інформацією МОН.

За даними освітньої інформаційної мережі Єврокомісії Eurydice Network “Підтримка учнів-біженців з України в школах Європи”, більшість українських школярів зареєстрована в Польщі – 528 тисяч, Німеччині – 290 тисяч та Чехії – 70,5 тисяч. В Італії, Румунії, Іспанії та Словаччині — від 30 до 40 тисяч дітей.

Освіта в Нідерландах

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра на засіданні Генеральної асамблеї ООН повідомив, що направить дві команди судмедекспертів до України для розслідування російських злочинів.
Міністр також наголосив, що його країна буде і надалі підтримувати Україну до закінчення війни.

Ми вирішили дослідити, як іноземна країна приймає українських біженців. Героїнею цієї статті стала черкащанка Дарина Подолян, яка разом із дітьми виїхала до Нідерландів.

– Спершу ми не планували виїжджати за кордон, лише хотіли перевезти дітей в більш безпечне місце. Наша дорога до західної України була дуже довгою та важкою, що лише посилило відчуття небезпеки, тому зрештою, вирішили їхати до іншої країни. Ми подорожували кількома країнами, доки не осіли в Нідерландах. В кожній країні нам завжди допомагали та підтримували українці, які вже жили там, що дуже важливо, – розповідає Дарина Подолян.

Наблизившись до теми освіти, маємо зауважити, що переважна більшість першокласників у Нідерландах – це діти чотирьох років. Проте за законом, дитину мають віддати до школи у п’ять.

– Спершу я зовсім не думала про школу, бо на момент переїзду моїй доньці було п’ять, а сину два роки. За законами Нідерландів, діти ходять до школи з чотирьох років, з п’яти мають обов’язково відвідувати заняття. Оскільки в Україні вони освіту ще не починали, ми були готові спробувати місцеву школу, – розповідає мама школярів.

У Нідерландах для українських дітей існує кілька можливих варіантів навчання в кількох школах. Перший – дітки відвідують міжнародну школу, аби вивчити мову і підготуватись до переходу в місцеву школу. Другий варіант передбачає спеціальні окремі класи для українців. Також існують окремі українські школи з інтеграцією нідерландської освітньої програми, створені українськими вчителями та волонтерами. Останній варіант – це навчання у місцевій нідерландській школі.

– Освіта для українських діток тут передбачає кілька шкіл на вибір: українська школа, звичайна школа або ж окремі класи. Кожен з варіантів має свої плюси і мінуси, і це дуже залежить від регіону, кількості українських вчителів чи вчителів, що вміють працювати з міжнародними учнями, – говорить пані Дарина.

Також в країні є сільські невеликі школи, саме такий навчальний заклад обрала для своїх дітей Дарина. Вона розповідає, що її син з радістю ходить на уроки, розвивається, дружить з місцевими дітьми та вчить мову.

– Ми обрали маленьку школу в селі, де живемо. Вона дуже затишна, сусідська, з невеликим колективом вчителів і маленькими класами. Зараз мої діти тут єдині українські школярі, хоча минулого навчального року було ще дві дівчинки з України. Для мене було важливо, щоб перший шкільний досвід моїх дітей був не дуже стресовим, бо війна і численні переїзди – це і так велике емоційне навантаження. Тому між більшою школою з новішою інфраструктурою і меншою, сімейнішою, я обрала останню, – розповідає черкащанка.

Перші два класи початкової школи в Нідерландах виконують функцію соціалізації: дітки граються разом та готуються до вивчення букв і цифр.

– Клас, в який ходить моя донька – це, по суті, підготовча група для дітей 4-6 років, але вони беруть участь в шкільному житті на рівні зі старшими школярами. Загалом програма дуже різноманітна: багато творчості, спорту, завдань, що готують до письма і читання, яке починається в наступному класі, – ділиться враженнями від школи черкащанка.

Пані Дарина задоволена школою її діток, хоч знає кілька недобрих ситуацій, які траплялись з українськими школярами саме в міжнародних школах.

– Мій досвід стосується тільки звичайної нідерландської молодшої школи. В міжнародних школах і українських класах ситуації бувають дуже різні і часом складні. Мене вражає і розчулює індивідуальний підхід до дітей. В кінці навчального року батьки отримують теку з матеріалами про дитину – фотографії шкільного життя, особливості дитини, що їй вдається найкраще, які є зони росту. Все написано з великою увагою і повагою – дає батькам відчуття, що їхню дитину справді бачать і знають, – розповідає Дарина Подолян.

Індивідуальний підхід до учня є важливим для іноземних вчителів. Є багато цікавих завдань спрямованих на самопрезентацію та можливість проявити себе. Також в молодшій школі не передбачено домашніх завдань, аби не перевантажувати дитину. В старших класах діткам часто задають групові завдання, завдяки чому вони вчаться співпрацювати та домовлятись.

– У молодшій школі дуже багато уваги приділяється кожному учневі індивідуально. Наприклад, є день кожної дитини в класі, в який вона може принести з дому щось, чим особливо любить займатися і розповісти про це. Також зняти відео про те, як влаштоване її життя вдома, і потім презентувати однокласникам. У наш час ці навички публічного виступу дуже важливі, і, на мою думку, чудово, що діти тренують їх з раннього віку, – говорить героїня матеріалу.

У Нідерландах важливу увагу приділяють вивченню англійської мови. Існують певні правила, які допомагають дітям поступово засвоїти мову.

– Хоча в багатьох школах вивчення англійської починається не з першого класу, доросле населення Нідерландів в світових лідерах серед носіїв англійської. Все тому, що багато фільмів, мультфільмів і телевізійних шоу тут показують без дубляжу, а лише з субтитрами. Тому діти звикають чути англійську і розуміти її з контексту, що потім це багатьом дозволяє опанувати мову і вільно нею розмовляти, – розповідає черкащанка.

Нідерландці піклуються про фізичний розвиток своїх дітей, тому в школах організовано багато місць для різних активностей. Також іноземці виїжджають у відпустку сім’єю кілька разів на рік.

– У школах багато уваги приділяють часу на природі і спорту. Майже у всіх школах є басейни або домовленості з басейнами, і діти ходять на плавання, як на обов’язковий урок. Часто організовують поїздки на природу. Якщо школа маленька, як наша, то батьки домовляються, самоорганізовуються і кілька мам чи тат везуть весь клас на власних авто. Це ілюструє ще одну особливість побутової культури нідерландців – вміти домовлятися і спільно ухвалювати рішення. Трохи по-іншому виглядає навчальний рік, крім осінніх і зимових канікул, є ще канікули на початку березня і потім два тижні в травні. Період канікул – це часто також період відпусток, коли вся сім’я їде на відпочинок. Тут нормально, що перукар чи лікар може не працювати протягом усіх весняних або осінніх канікул, – говорить пані Дарина.

За інформацією сайту “Освіта за кордоном”, у Нідерландах немає такого поняття “дитячий садок”. Діти меншого віку тут відвідують спеціальні центри турботи, де займаються різними видами активностей. Також існують певні ігрові зали, де діти різного віку можуть перебувати під наглядом вихователя до трьох годин.

– І донька, і я з теплотою згадуємо садок, в який вона ходила в Черкасах, сумуємо за деякими моментами, але я стараюся знайти способи відновити заняття і активності, які їй особливо подобалися вдома. Про повернення поки не знаю, до кінця навчального року ми точно тут, – говорить Дарина Подолян.

Нагадаємо, “18000” готує низку матеріалів про навчання черкаських школярів за кордоном. Попередній текст у межах цього проєкту – Навантаження менше, а завдання у вигляді гри: досвід навчання черкаського школяра в Данії.

Підготувала Вероніка Чіпенко

Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
4 Коментарі
  1. 👍

  2. Дізналась багато нового про освіту в цій країні, чудова стаття

  3. Як на мене надто рано в 4 роки до школи.

  4. Досить весела система навчання.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *