Близько 30-40 черкасців щосуботи відвідують вишколи для цивільного населення, що організовує вишкільний центр “Айдар 95”. Тут навчають поводженню зі зброєю, веденню бою в групах, тактичній медицині, мінно-вибуховій безпеці, інженерній справі та топографії.
Про це розповідає журналістка “18000”.
О 10:00 ранку суботи більше пів сотні чоловіків і жінок шикуються на галявині серед соснового лісу. Дехто з них прибув на вишкіл уперше, хтось має досвід ушосте. Для когось – це досвід самооборони, для інших – базові знання перед військовими навчаннями й відправкою на передову. Та, як каже в. о. голови громадського об’єднання “Айдар 95” з позивним Професор, попри різні цілі їх об’єднує колективна свідомість, патріотизм і вмотивованість.
Із початку повномасштабної війни діяв добровольчий підрозділ “Айдар 95”, до якого входили воїни АТО/ССО, батальйону “Айдар” і 95-ої десантно-штурмової бригади. Сюди приходили тільки добровольці. Їх готували й відбирали для служби в ЗСУ.
Вишкільний центр, що є підрозділом громадського об’єднання, був заснований близько двох місяців тому. Вишколи тут проводять інструктори з бойовим досвідом і ті, хто долучився до об’єднання добровольцем, проте вже має необхідні навики.
– Коли орки були під Києвом, наші люди були згуртовані й допомога йшла звідусіль. Зараз, на жаль, не всі розуміють, особливо в містах, що далі він лінії розмежування, що триває війна. Тому метою створення громадського об’єднання “Айдар 95” є більше просвітницька робота. Ми створили вишкільний центр для підготовки цивільного населення, тому що до нас почали звертатися студенти, жінки, які мають статус ВПО, почали просити навчання тактичної медицини, хлопці хотіли навчитися поводженню зі зброєю. А люди за віком і станом здоров’я розуміють, що не сильно допоможуть на фронті, але якщо буде потреба, вони тут візьмуть до рук зброю тут, – розповідає Професор.
Після шикування, де всіх ознайомили з “розпорядком дня”, формуються дві групи. Цього разу досвідчені учасники вишколу опановують тактику ведення бою в групах. Як поводитись зі зброєю в обороні й атаці, демонструє інструктор Клайд.
– Для мене це вже п’ятий чи шостий вишкіл. Намагаюсь зараз на більшість вишколів приходити, тому що я готуюсь вступати в бойовий підрозділ, а навчання в армії пришвидшені. Особливо був цінним вишкіл, коли нас навчали розміновувати територію, бачити розтяжки, – переповідає свої враження учасник вишколу Віталій.
У цей час новеньких знайомлять зі зброєю. Серед тих, хто вперше прибув на вишкіл, порівну і жінок, і чоловіків. Спершу учасникам розповідають про готовність зброї. Існує чотири правила, що мають вивчити цивільні.
– Зараз нас навчають, що зі зброєю завжди потрібно поводитись, як із зарядженою, цілитись тільки в мішень, щоб не було перешкод ні попереду, ні позаду, тримати палець на спусковому гачку тільки для пострілу, – описує один із етапів вишколу переселенка з Харкова пані Аліна. – Планую надалі відвідувати вишколи, тут дуже цікаво. А якщо буде потреба, будемо ставати на захист країни.
Так кожен із охочих має змогу потримати в руках безпечну зброю вже виведену з експлуатації. Далі інструктори показали, як розбирати та складати вже не бойовий автомат Калашникова. Одним із перших за нього береться студент Владислав. Він із Кіровоградщини, навчається в смілянському коледжі й потрапив на вишкіл разом із 12 студентами зі свого навчального закладу.
– Нам повідомили в коледжі, що можна зібрати команду й опанувати бойову підготовку, тактичну медицину. У мене був досвід з початку повномасштабної війни, я був у самообороні, стояв на блокпості, тримав зброю. Сюди прийшов, аби більше дізнатися про медицину, роботу в тактичних групах, щоб бути готовим захищати Батьківщину. Раджу всім приходити, навчатись і гуртуватись, адже ніхто не знає, що буде завтра, – каже учасник вишколу Владислав.
Наступним етапом інструктори демонструють три положення стрільби: у статичній позиції стоячи, сидячи з коліна та лежачи. Щоб учасники вишколу не забруднили одяг, для таких вправ підготували каремати.
– Коли переходимо на коліно, силует зменшується вдвічі. Коли перебуваєте в положенні лежачи, то в чотири рази, проте маневрувати буде важче, – наголошує очільник вишкільного центру, інструктор Костянтин.
Далі по черзі жінки та чоловіки тренуються під наглядом інструктора виконувати різні позиції. Військовий зі свого боку коригує їхню поставу, радить, як краще цілитись, як збалансувати вагу та як тримати автомат в кожній із трьох поз.
Це – останній етап вишколу. Загалом заняття для цивільних тривало близько 2,5 години з невеликими перервами на відпочинок, коли учасники могли спілкуватися між собою, з інструкторами, випити чаю чи перекусити.
За словами керівника вишкільного центру Дмитра, за час існування Центру його відвідали приблизно 300-400 учасників. А виявили бажання долучитись до добровольчого формування 10-15 осіб.
Проводити такі безкоштовні вишколи планують і надалі. Керівництво громадського об’єднання розглядає можливість збільшити кількість вишколів у тиждень, наприклад, проводити їх не лише у вихідні, а й будні.
– Суспільству треба пояснювати, що такого життя, як було до війни, не буде. Мета така – навчити кожну людину поводитись зі зброєю. Кожен зараз нехай працює на своїй роботі, але в “час ікс”, щоб був готовим до боротьби, – вважає Професор. – Після перемоги теж мають діяти вишкільні центри, де навчатимуть громадян. Взагалі потрібно порушити питання зі створення програми фінансування таких вишкільних центрів на рівні області. Оскільки є вмотивовані люди, яких не треба ловити, а з ними просто потрібно працювати.
Додамо, за графіком проведення вишколів і їхньою тематикою можна слідкувати на фейсбук-сторінці вишкільного центру “Айдар 95”. Наступний вишкіл запланований знову на суботу, 15 квітня.
Також читайте: За два тижні в районі Бахмута росія втратила 4500 осіб.
Вікторія Нянько
Усі актуальні новини Черкас та області за сьогодні – у вайбер-каналі “18000”. Підписуйся, аби не пропустити!