На початку року черкаські депутати ухвалили зміни до програми підтримки місцевих підприємців, що передбачала компенсацію частини вартості генераторів, які ті купували задля збереження власної роботи в умовах ворожих атак і блекаутів.
Серед тих, хто звернувся і може отримати кошти, переважають наближені до влади бізнесмени і торговці алкоголем. У списку є також і самі депутати. Це дозволяє говорити про те, що з реалізацією цього, здавалось би, гарного рішення є проблеми. Про те, хто з бізнесменів отримає від влади два мільйони гривень, а також хто надалі може претендувати на ще 18 млн – у матеріалі “18000”.
Історія ухвалення рішення
Формально авторами відповідної ініціативи виступили депутати, які представляють бюджетну комісію. Натомість 7 лютого вже 32 обранці, представники усіх місцевих фракції, проголосували за зміни до програми, якими передбачили на ці заходи до кінця року витратити 10 млн гривень. Таку ж суму запланували і на наступний 2024 рік. У березні були внесені відповідні зміни до бюджету, що закріпили “волю” обранців і першими живими грішми. Йдеться про два мільйони гривень. Тоді депутат місцевої ради, очільник місцевої фракції “Батьківщина”, а за сумісництвом і відомий бізнесмен Роман Діскант говорив таке:
– Підприємці – це ті люди, які пліч-о-пліч із нами розвивають наше місто, створюють робочі місця і наповнюють бюджет. Тож і ми зі свого боку маємо підтримати бізнес та допомогти їм у цей важкий для всієї країни чаc.
Погоджуємось і аналізуємо.
Положення, за яким відшкодовується вартість генераторів і зарядних станцій, розробили чиновники місцевого департаменту економіки та розвитку. Відповідно до нього, будь-який суб’єкт господарювання може звернутися до місцевої ради за відшкодуванням 50 % вартості придбаного обладнання. Втім ця сума не може перевищувати 200 тисяч гривень. Є ще одне обмеження – підприємець має здійснювати власну господарську діяльність у межах Черкас. Це все.
У результаті станом на початок липня виконавчий комітет Черкаської міської ради затвердив реєстр із 36 підприємців, яким громада компенсує частину вартості придбаного ними майна. Серед них переважно наближені до влади бізнесмени, торговці пивом та інші особи, потрапляння яких до списку змушує говорити про недопрацювання з боку тих, хто розробляв відповідне положення і його затверджував.
Хто отримає гроші та перші проблеми?
Серед списку із 36 підприємств та підприємців – вісім, пов’язаних із однією з місцевих мереж роздрібної торгівлі пивом. З місцевого бюджету може бути сплачено майже 400 тисяч гривень особам, афілійованим із цією мережею. Йдеться про мережу “Пивас”, що афілійована з місцевим бізнесменом Сергієм Балохою. Про нього ми розповідали у нашому нещодавньому розслідуванні. Сестру Балохи нині підозрюють у розкраданні коштів кредитної спілки у Шполі, а потерпілі стверджують, що причетним до цього може бути і сам бізнесмен. До легальності його “пивного” бізнесу поки запитань немає.
Із проаналізованого списку підприємців більшість є платниками єдиного податку другої групи та не мають найманих працівників. Тож можна припустити, що підприємці претендують на компенсацію з місцевого бюджету суми, яка в рази перевищує їхній же внесок до цього бюджету.
За даними аналітичної системи Youcontrol, всі восьмеро “пивних” підприємців, пов’язаних із згаданою вище мережею продажу пива, сплачують до місцевого бюджету трохи більше однієї тисячі гривень податку на місяць або ж 130 тисяч гривень у рік, втім претендують на майже 400 тисяч гривень компенсації. Звичайно, є ще інший податок, а саме ПДФО, що сплачують із заробітної плати працівників. Інформація про кількість офіційно працевлаштованих продавців у таких закладах відсутня. Але тут варто нагадати, що законодавчо існують обмеження на кількість найманих працівників у підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.
Також серед заявників на компенсацію вартості майна – власники закладів громадського харчування. Йдеться, зокрема, мінімум про одну з кав’ярень у мікрорайоні Митниця і ресторан та паб у центрі міста. Власником першого закладу є депутат Черкаської міської ради від фракції “Батьківщина”, офіційний мільйонер Валерій Міняйло. Він може отримати з місцевого бюджету 42,5 тисячі гривень. Власником пабу є авторитетний бізнесмен Вадим Воробйов, який розраховує на суму у 174 тисячі гривень. Для забезпечення діяльності ресторану китайської кухні до місцевої ради звернулася Олена Сай.
Також серед підприємців, які подаються на відшкодування, є продавці виробів із натуральної шкіри та мисливський магазин.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Черкасах руйнують історичну пам’ятку. Хто за цим стоїть?
Взяти все
Найбільший інтерес серед списку “реципієнтів” фінансової допомоги від громади представляє бізнес, тісно пов’язаний із місцевою владою, що звик досягати суттєвих фінансових результатів за рахунок спрощеного доступу до публічних ресурсів. Допоки інші підприємці висловлюють у спілкуванні з журналістами “18000” певний скепсис щодо цієї програми, наші інші герої не поспішають втрачати будь-який шанс отримати додаткові блага.
Окрім вже згаданого депутата місцевої ради Валерія Міняйла, у списку також є одразу шість суб’єктів, афілійовані з бізнесменом і забудовником Андраніком Казаряном. Структури Казаряна та наближених до нього осіб можуть отримати від місцевого бюджету 675 тисяч гривень або ж третину нині спрямованих коштів.
Зокрема, з бюджету можуть бути компенсовані придбання генераторів для торгових приміщень, що у Казаряна та його бізнес-партнерів орендують великі національні торговельні мережі, такі як “АТБ” та “Ельдорадо”.
Зрозуміло, що влада не може встановлювати бар’єри для тих чи тих підприємців, втім ця ситуація демонструє ще одну проблему реалізації чинної програми, а саме відсутності суттєвого інтересу з боку бізнесу. Відповідно на фоні цього згадані вище бізнесмени і питома вага їхньої фінансування виділяються та контрастують.
Водночас у профільному департаменті “18000” запевнили, що жодних перешкод для підприємців щодо відшкодування у мерії немає.
– Майже всі заяви, які нам надходять, ми після перевірки задовільняємо і передаємо на затвердження виконавчого комітету. Є буквально кілька випадків, коли підприємці були зареєстровані не у Черкасах або ж не було всього пакету документів і їм відмовили. Але це поодинокі ситуації, – запевняє директорка департаменту Ірина Удод.
Як отримати компенсацію?
– Щоб виграти у лотерею, потрібно купити спочатку квиток, – так розпочинає розмову з нами секретар міської ради Юрій Тренкін. Ми попросили його дати оцінку програмі та її реалізації. – Є проблеми, але в цілому програма, я вважаю, ефективна. Ми вивчаємо, як можна покращити і саму програму, і краще інформувати про неї бізнес, аби всі охочі могли отримати підтримку.
Як же черкаським підприємцям отримати компенсацію?
Слід звернутися до департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради з належним пакетом документів, які підтверджують ведення бізнесу на території міста Черкаси, а також безпосередньо сам факт придбання обладнання, компенсацію за який планують отримати.
Отримати консультацію можна за номерами телефону 0472 33-49-87 або 0472 33-19-80.
Артур Чемирис
Цей матеріал було підготовлено журналістом ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» у межах проєкту «Медіа та громадянське суспільство задля демократизації та доброго врядування в Євразії», що фінансується Міністерством зовнішніх справ Королівства Норвегії та втілюється Інститутом висвітлення війни та миру. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» i не відображає погляди Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру»
Багаті збагачуються,виборці бідніють закон лісу,думай- те.