Якою може стати черкаська набережна: концепція, гроші та деталі розбудови

Проєкт нової набережної в Черкасах

Черкаська міська рада презентувала проєкт реконструкції частини набережної Дніпра 8 квітня, опублікувавши на власних ресурсах відеоплан під назвою “Вогнище козацтва”. Ця новина викликала жвавий інтерес у жителів міста.

“18000” дізнався більше про деталі та план реалізації.

Виготовлення проєктної документації для реставрації набережної було замовлено в межах виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку міста Черкаси на 2020-2023 роки. Будівництво передбачає облаштування території від вулиці Козацької до вулиці Жужоми вздовж річки Дніпро.

– Територія, яка прилягає до річки Дніпро, жодним чином не облаштована, ніякі роботи там не проводили з моменту намиву. Одне з головних багатств Черкас – водний ресурс. Тому рішенням міської ради і міським головою було ухвалено рішення зробити логічне завершення благоустрою мікрорайону Митниця, – говорить у коментарі “18000” директор департаменту архітектури, містобудування та інспектування виконавчого комітету Черкаської міської ради Артур Савін.

За його словами, в жовтні 2021-го мерія погодила архітектурно-планувальну концепцію за варіантом «Вогнище козацтва» для подальшої розробки проєктної документації. Проте через повномасштабне вторгнення росії в Україну плани довелося відкласти. Тепер до обговорення можливості реалізації задуманого повернулися.

– Якби не повномасштабне вторгнення, то у 2022 році завершили б проєктування і безперешкодно провели б громадське обговорення щодо концепції забудови, щоб дослухатися до думок наших жителів, – запевняє Савін.

“Ми врятували вашу набережну”

Проєкт реконструкції запропонувала членкиня Національної спілки архітекторів України Ольга Клейтман із Харкова. Її план передбачає максимальне збереження дизайну і враховує уподобання людей різного віку.

– Основну концепцію представила проєктна організація «СБМ СТУДІО», яка у 2021 році під час відкритого конкурсу через систему “Прозорро” стала переможцем для проєктування даного об’єкта. Вона представила ЧМР своє бачення та пропозиції щодо облаштування та розбудови території, – зазначає Артур Савін.

Компанія вже має досвід будівництва набережних в інших містах. Раніше вони виграли міжнародний конкурс з проєктування набережних Маріуполя та Бердянська, а зараз працюють над лівим берегом Києва.

За оприлюдненими у “Прозорро” даними, проєктування черкаської набережної обійдеться у  більш ніж півтора мільйона гривень. Кошти були заплановані в бюджеті до початку повномасштабного вторгнення. За словами Артура Савіна, в цю суму включено розроблення концепції ескізного проєкту та техніко-економічне обґрунтування, яке проходить відповідну експертизу.

Над розробленням проєкту працювали дев’ять архітекторів. Концепція відображає прагнення «відновити звʼязок із природою, який люди втратили, проживаючи в містах», каже Артур Савін. Проте такими плани були не завжди, пригадує архітекторка Ольга Клейтман:

– Згідно з генпланом міста, який ми бачили у 2018-2019 році, острови мали намити ще, зробити їх втричі більшими і побудувати там багатоповерхівки. У 2021 році ми взяли участь у тендері, перемогли і отримали замовлення. Коли почали проєктувати цю ділянку, то я уявила, як з набережної видно самі багатоповерхівки і не видно Дніпра. Ми запропонували міській раді переглянути генплан міста і внести у нього корективи, щоб не забудовувати природну красу.

Натомість потрібно було знайти інше рішення, як можна використовувати цю територію. Команда архітекторів запропонувала відвести цей простір для виховання дітей: збудувати там пластовий табір та екстрим-парк. 

– Острів довжиною 1,3 км. Наприклад, зранку дитину можна віддати з одного боку і ввечері, коли вона подолає усі перешкоди, забрати її з іншого боку. Коли ми прийшли з цією пропозицією у міськраду, то міському голові сподобалася ця ідея, зібрали засідання і проголосували за зміни у генплан міста. Ми вважаємо, що ми врятували вашу набережну, – каже архітекторка. 

Щоб розробити якнайкращий план, головна архітекторка практично щомісяця навідувалася до міста і вивчала життя набережної, розповідає Ольга Клейтман.

– Я прочитала книгу, яку видали черкаські історики та археологи, тому історію міста знаю не гірше, ніж черкасці. Перед проєктуванням перше, що я роблю, це іду до музеїв і вивчаю історію міста і його цікаві риси. Спілкувалася із жителями міста, щоб врахувати їхню думку та побажання. Навіть контактувати із пластунами, аби дізнатися їхнє бачення табору.

Проєктантка пропонує до розгляду облаштування території з мінімальним втручанням в існуючий ландшафт, щоб зберегти природу, яка там є. На набережній планують обладнати історико-археологічний та екстрим парки, а також арт-парк. Крім того, пропонують облаштувати майданчики для мінігольфу, місця для пікніків, пляжну територію, рибальську стежку та місця для купання.

– Запропонувавши рибальську стежку, ми хотіли змотивувати людей до прогулянки на воді, це було б цікавіше, ніж просто променад на набережній. Ми дивимося не на окремі ділянки, а на всю берегову лінію. Ваша набережна цікава тим, що вона довжелезна і не забудована, потрібно це зберегти. Тому ми запропонували на всій п’ятнадцятикілометровій відстані облаштувати низку магнітів, щоб там можна було гуляти, рухатися і розваг вистачило днів на три. 

Директор департаменту архітектури та містобудування ЧМР Артур Савін натомість каже, що у процесі проєктування мер запропонував включити до плану забудови і необлаштований острів навпроти пляжу “Живчик”.

– Така думка у нього виникла після того, як він побачив, що у зимовий період, коли рівень води знизився, значна частина наших містян ходили на острови і з задоволенням прогулювалися там. Це ще далі від житлових кварталів і люди відчувають себе ніби на природі, тому ухвалили рішення спроєктувати мости, щоб була можливість туди дістатися не лише в осінньо-зимовий період, – пригадує Артур Савін.

Нині планують побудувати два пішохідні мости: “Парус” та “Риба”. За словами директора департаменту архітектури, один з них буде виконувати технічну функцію, у разі потреби для проїзду швидких допомог, пожежних машин тощо, але вони не будуть проїзними для автомобільного транспорту.

Територію планують влаштувати так, щоб там могли відпочивати люди різного віку та уподобань. Для наймолодших будуть дитячі ігрові зони у середині парку та біля води, для дітей середнього та старшого віку – спортивні майданчики. Людям середнього віку пропонують майданчики для фізичних вправ та екстрим розваги. Тим, хто поважного віку, пропонують зони тихого відпочинку біля води та прогулянкові стежки.

– За європейською практикою ми перемішали дитячі та дорослі зони, щоб там комфортно можна було відпочивати сім’ями, – зазначає  Ольга Клейтман.

Також проєктом передбачені інтерактивні зони відпочинку для людей з інвалідністю та зони з тактильними елементами для людей з вадами зору, а також ігрові столи та спортивне обладнання для людей, які пересуваються у колісних кріслах.

Термін та бюджет будівництва: на що розраховують?

Наразі у департаменті архітектури, містобудування та інспектування виконавчого комітету ЧМР не можуть окреслити чіткий термін будівництва. За словами Артура Савіна, фінансування цього проєкту могло би бути забезпечене у повному обсязі за рахунок бюджету та допомоги західних партнерів. Проте невідомо, як розподілять бюджет у разі перемоги над ворогом і куди будуть направлені ресурси, з урахуванням вилучень із місцевих бюджетів, для відновлення деокупованих регіонів.

– При належному фінансуванні за два роки ми виконаємо основний обсяг робіт, нормативний термін – близько трьох років. Ми плануємо облаштовувати території почергово, адже територія обширна за площею. Якщо ми виконаємо основні етапи будівництва, то це уже дасть змогу по-іншому відпочивати черкасцям та гостям міста, а всі інші інсталяції та доповнення можна буде робити, експлуатуючи цей об’єкт, – пояснює Артур Савін.

У цьому році планують завершити проєктування і розпочати проходження експертизи. Отримання позитивного висновку експертизи потребує оцінки впливу на довкілля, яку проводять, враховуючи громадські слухання, говорить очільник департаменту:

– Такі об’єкти впливають на довкілля. Тому розроблення проєктних рішень, з урахуванням і дотриманням екологічних норм, вимагає певних обговорень та погоджень, що призведе до затримок. Потім проєкт буде поданий на комплексну експертизу. Після отримання висновків ми запропонуємо закладати певні кошти у бюджет наступного року. Це оптимістичний сценарії. 

Будівництво розпочнеться за відповідного рішення міської ради. Але якщо депутати визначать, що це не є першочерговою потребою, то початок реалізації проєкту буде відтерміновано.

Щодо необхідного бюджету для втілення проєкту, то попередніх розрахунків у департаменті архітектури ще не проводили. Проте, за словами Артура Савіна, його реалізовуватимуть саме за бюджетні кошти.

– Якщо проєкт буде надто дорогий, то ми розподілимо його на черги і будемо будувати поступово. На мою думку, представлена концепція достатньо економна, адже ми не будемо там “закатувати” бетон, ставити пірси чи великі оглядові майданчики, – додає він.

Найближчим часом проєкт планують обговорити на архітектурній раді зі спеціалістами, які озвучать свої пропозиції. Далі, за можливості, проведуть очне обговорення проєкту із громадою.

– Що стосується реакції черкасців щодо реалізації чи нереалізації цього плану, то свого часу про такі масштабні будівництва, як, наприклад, по вулиці Сумгаїтській теж висловлювали багато скепсису, але нам вдалося це зробити. Саме спеціалісти архітектурного бюро Ольги Клейтман брали головну участь у розробці конструктивних рішень під час будівництва Саржиного Яру у Харкові. Тому я маю надію, що у разі затвердження концепції нашим виконавчим комітетом, міським головою і громадою, робочу частину виконають на відмінно. Якщо є хороший та якісний проєкт – це вже півсправи будівництва, – переконаний Савін.

Нині розробляють техніко-економічне обґрунтування проєкту. Проєктна організація «СБМ СТУДІО» 3 травня захищатиме план реконструкції на містобудівній раді.

– Ми повинні надати міській раді два варіанти, вони розглянуть і оберуть той, що їм більше сподобається. До вподобаного ми розробимо кошторис. Потім замовлять робоче проєктування з гідротехнічними спорудами та оцінкою на довкілля – це довгий процес. Правильно це робити під час війни, тому що це не так дорого коштує, але дуже довго. Зараз у нас є час гарно попрацювати над проєктуванням, щоб після перемоги пройти експертизу і почати будівництво, – зазначає архітекторка Ольга Клейтман.

Для визначення компанії, яка реалізує будівництво, проведуть тендер.

Анастасія Бут

Як повідомляв раніше “18000”, Бондаренко показав попередній проект реконструкції черкаської набережної.

Відеоісторії про черкащан, добірки корисностей та залаштунки життя команди “18000” – підписуйся на наш інстаграм.

 

По темі

    коментарі

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *