Черкащанин про війну: пройде час, і тоді наші діти будуть захоплюватися нами і дивуватися, як ми то пережили

 

Наші діти/внуки будуть нам заздрити. Живемо в дивовижний час. Але зараз творимо історію. Це страшно і захопливо водночас. Це відчувається постійно.

Раніше я думав, от що переживали люди в Першій та Другій світовій, як було жити під час національно-визвольних війн, як виживали під час Голодомору? Не хотів опинитися на їхньому місці, але водночас вважав тих людей значно сильнішими за нас. Ми ж тепличні, що ми такого бачили?

Зараз же бачимо багато, відчуваємо, переживаємо. Всі. Щодня відбувається стільки всього, щільність подій колосальна. За тиждень переживаєш більше, ніж подекуди за кілька місяців. Коли складно, нестерпно, холодно чи ніяк, тоді заспокоюю себе так. Зараз твориться історія, зараз ми в епіцентрі, ми стоїмо. І стоятимемо. Не скажу, що від цього значно легше, втім є розуміння важливості, значущості, вагомості всього навколо.

Максим Гаптар

Максим Гаптар

Ми платимо велику ціну. Всі ми витрачаємо свій час. Хтось найкращі роки – молодість, закоханість, хтось будував би своє майбутнє, заводив би сім’ю, подорожував, ходив на роботу чи байдикував. Але проводив би свій час так, як хотів. Всі ми витрачаємо своє здоров’я. Це ресурс, який виснажується, не поповнюється. Багато хто заплатив життям. Раз і все.

Пам’ятаю, коли вперше їхав на Донбас. Все відбулося дуже швидко. Розподіл до 81 бригади, мене розділили з друзями, шикування. На запитання, куди ми їдемо, майор відповів: “Ребята, вы едете на Донбасс, в Краматорск”. Я був спантеличений раптовістю і невідомістю. Тоді Вікторія Хамаза мені сказала, це новий виклик – після перших обстрілів ти відчуєш життя. Я говорив цю фразу товаришам у різних підрозділах. Воно так і є. Ти розумієш, що все може закінчитися у будь-який момент. І ти дійсно відчуваєш життя.

Далі Донбас, Шервуд. Потім тривала пауза. Переведення в нову бригаду, формування, злагодження, навчання і тд. За цей час в тилу відвикаєш від цього смаку, я трохи остерігався моменту, коли повернуся назад. Як поведу себе під час обстрілу? Може я себе переоцінив і вже не проявлю себе нормальним чином? Була пауза, ти розслабився. Я трохи соромився, що не знаходжусь на фронті тривалий час. Зараз у моменти невпевненості згуртовуєш себе і кажеш сам собі – ти учасник грандіозних подій, ти робиш свій внесок, ти крутий!

Фото Максима Гаптара

Тут часто страшно. Частіше навіть від невизначеності чи від очікування чогось, чи просто є якась тривожність. Але це нормально. Принаймні я так собі кажу. Ми робимо важливу справу, хто як може. Ніхто до цього не був готовий. Втім пройде час, не знаю скільки років, і тоді наші діти будуть захоплюватися нами і дивуватися, як ми то пройшли, пережили?
Про плутанину в думках, вплив армії/війни на мозок і характер людини спробую написати колись пізніше. Для цього треба якось сформулювати ці думки, з чим зараз є проблеми.

Публікація журналіста Максима Гаптара у фейсбуці

Також читайте: Війна не привід відмовлятися від творчості”, – Артем Чех про роботу над своїм новим романом.

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *